Trwa ładowanie...
d1vq8tz
d1vq8tz

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 25 sierpnia, 17.00

...
Share
d1vq8tz

25.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wzrost PKB w II kwartale tego roku lekko przekroczył 3,1 proc. rdr w porównaniu z 3,0 proc. odnotowanymi w I kwartale 2010 roku - ocenił w środę minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

d1vq8tz

Jedynie 22,7 proc. dużych przedsiębiorstw planuje wzrost zatrudnienia. A te, które planują, będą zwiększać zatrudnienie tylko w niektórych grupach zawodowych - wynika z badań PKPP Lewiatan i Deloitte. Tylko 11 proc. firm ma w planach realny wzrost wynagrodzeń, a jedna trzecia podniesie je o inflację.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu wzrosły mdm o 0,3 proc. po spadku o 0,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu USA.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lipcu o 12,4 proc. do 276 tysięcy w ujęciu rocznym i znalazła się tym samym na najniższym poziomie w historii - poinformował w środę Departament Handlu.

d1vq8tz

BUDŻET

Ministerstwo Finansów pracując nad projektem budżetu na przyszły rok, chce aby deficyt budżetowy był niższy niż zapisany w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa maksymalny poziom deficytu czyli 45 mld zł - poinformowało PAP źródło w resorcie finansów.

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w lipcu 2010 roku 1.179,7 mln euro - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w środę, że jest "bardzo niechętna" aby zaakceptować zmianę metodologii kalkulacji długu publicznego w Unii Europejskiej.

d1vq8tz

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na środowej aukcji zamiany obligacje za 4.190,023 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 4.125,642 mln zł - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów, po środowym przetargu zamiany, ma jeszcze w tym roku do odkupu obligacje DS1110 o wartości 15.077,069 mln zł - poinformował resort finansów w środę w komunikacie.

Możliwe, że w tym roku nie będzie już żadnej emisji obligacji na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego - poinformował PAP prezes BGK Tomasz Mironczuk.

d1vq8tz

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 20 sierpnia o 4,9 proc. - podano w środę w komunikacie.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, niespodziewanie wzrósł w sierpniu 2010 r. do 106,7 pkt ze 106,2 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo w środę w komunikacie.

Lipcowa edycja ankietowych badań wskazuje, że rolnictwo weszło w fazę poprawy koniunktury - wynika z badań IRG SGH. Wyższy jest zarówno ogólny wskaźnik przychodów pieniężnych jak i poziom optymizmu rolników w ocenie perspektyw ekonomicznych swych gospodarstw. Dla obu tych wskaźników odnotowano kilkupunktową poprawę w stosunku do szczególnie złych ocen z ubiegłego roku.

d1vq8tz

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,70 proc. i wyniósł 2393,28 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,67 proc. do 21.743,62 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,66 proc. i wyniósł 8.845,39 pkt.

d1vq8tz

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 2,0 proc. i wyniósł 2.596,58 pkt.

SPÓŁKI

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na połączenie Konsorcjum Stali ze spółką Bowim - poinformowało Konsorcjum Stali w komunikacie.

Armatura Kraków, po opublikowaniu wyników za pierwsze półrocze 2010 roku, szacuje, że może znacznie przekroczyć planowane na 2010 rok 250 mln zł przychodów, a na poziomie EBITDA osiągnąć więcej niż zakładane 25 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Comp spodziewa się w II kw. poprawy wyników r/r, a rezultaty całoroczne mogą zanotować dwucyfrowy wzrost. Spółka liczy, że niedługo będzie mogła poinformować o znaczącym kontrakcie w segmencie bezpieczeństwa korporacyjnego. Comp nie wyklucza, że w przyszłości zacznie wypłacać dywidendę. Choć spółka spotyka się z zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów, to w najbliższych latach raczej będzie rozwijała się samodzielnie.

Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na doradcę przy prywatyzacji Telekomunikacji Kolejowej. Oferty można składać do 13 października - podało PKP w ogłoszeniu prasowym.

Zetkama podtrzymuje prognozy na ten rok, mimo że po półroczu szacunki zysku netto zostały wykonane w 32 proc. Przedstawiciele spółki poinformowali, że w ostatnich miesiącach wyraźnie rosną zarobki poszczególnych spółek z grupy, wyhamował też wzrost cen surowca.

Wyniki Elstar Oils w II kwartale były słabsze od zakładanych przez spółkę, szczególnie w segmencie spożywczym, który wykazał ujemne marże. Wpływ na to miał m.in. wzrost cen rzepaku. Obecnie marże się poprawiły, jednak wiadomo już, że bieżący rok będzie pod względem wyników gorszy od ubiegłego.

Strata netto grupy Banku BPH w drugim kwartale 2010 roku wyniosła 169,9 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że strata netto banku wyniesie 142 mln zł.

Bank BPH, którego strata netto w II kwartale wyniosła 169,9 mln zł planuje, że w III kwartale jego strata będzie mniejsza i podtrzymuje plan powrotu do zyskowności w IV kwartale - poinformował bank w prezentacji.

Zysk netto grupy PBG, według wyliczeń PAP, wyniósł w II kwartale 2010 roku 62,5 mln zł i był wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 54,1 mln zł.

Zysk netto Dębicy spadł w I poł. '10 do 24,6 mln zł z 29,3 mln zł w I połowie 2009 roku, przychody wzrosły do 813,9 mln zł z 742,3 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie.

W trzecim kwartale AmRest widzi poprawę na swoich głównych rynkach, choć zauważa, że w Polsce utrzymuje się presja na marże. Do końca roku grupa zamierza otworzyć jeszcze około 35 restauracji, podtrzymuje, że w przyszłym roku liczba otwarć nowych lokali może wzrosnąć do stu - powiedzieli podczas środowej telekonferencji przedstawiciele spółki.

Polskie Jadło i Ko-operator Bronikowski Górzyński sj. podpisały umowę konsolidacyjną, na mocy której Polskie Jadło przejęło pełną kontrolę finansową i operacyjną nad swoim głównym franczyzobiorcą, a połączenie kapitałowe obu spółek planowane jest na przełom 2010 i 2011 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa deweloperska Robyg przygotowuje się do przeprowadzenia jesienią oferty publicznej, której wartość może wynieść kilkadziesiąt mln złotych - podał Robyg w komunikacie prasowym.

Na razie nie ma mowy o sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach - takie zapewnienie uzyskała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.

W Grupie Bumar - zrzeszającej ponad 20 firm polskiego przemysłu obronnego - trwają ostatnie konsultacje planu jej dalszej restrukturyzacji. Zmiany zakładają m.in. sprzedaż części nieruchomości i zakładów, reorganizację struktur oraz redukcję zatrudnienia.

PBG planuje jesienią emisję obligacji, najprawdopodobniej w złotych, o wartości przekraczającej 125 mln zł - poinformował na środowym spotkaniu z analitykami wiceprezes spółki Przemysław Szkudlarczyk.

PBG spodziewa się, że w styczniu 2011 roku portfel zamówień spółki będzie wynosił między 5 a 6 mld zł - poinformował podczas środowego spotkania z analitykami prezes PBG Jerzy Wiśniewski.

PBG w ciągu 3-4 tygodni powinno poinformować o zwarciu strategicznego porozumienia z jednym z największych europejskich operatorów działających między innymi w branży kolejowej, drogowej, medycznej i centrów handlowych - poinformował w środę dziennikarzy Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

Zarząd TU Europa przyjął długoterminową politykę rekomendowania walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy w wysokości 50-70 proc. rocznego zysku netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk netto Raiffeisen Bank Polska w pierwszej połowie 2010 roku wyniósł 118,7 mln zł i był o 129,2 proc. większy niż rok wcześniej - poinformował bank w środowym komunikacie.

Tele-Polska Holding, która w sierpniu opublikowała prognozy na 2010 rok, rozważa ich weryfikację po trzecim kwartale - poinformował PAP w wywiadzie Marek Montoya, członek zarządu spółki.

WALUTY

Złoty w środę, pomimo porannego umocnienia, traci na fali kolejnych słabych danych z USA. Odwrót z rynku akcji sprzyja obligacjom, gdzie ceny rosną.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1492 a kurs złotego do euro na 3,9946 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2613 USD i 106,49 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Do połowy września premier czeka na propozycje przedstawicieli OFE do projektów ustaw dotyczących funkcjonowania systemu emerytalnego. Zmiany te mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. - poinformował premier Donald Tusk podczas spotkania z szefami OFE.

Przedstawiciele Powszechnych Towarzystw Emerytalnych są zadowoleni z rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym. W pierwszym etapie reformy, który zgodnie z zapowiedzią premiera ma wejść w życie od stycznia 2011 roku, mogłyby zawierać ograniczenie akwizycji i zmniejszenie prowizji, w kolejnym etapie mogłaby zostać wprowadzone wielofunduszowość - powiedzieli PAP przedstawiciele PTE.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskim parkiecie znowu przyniosła zniżki indeksów, w reakcji na pogorszenie sentymentu na rynkach światowych. Zdaniem analityków rynek jest już jednak w dużym stopniu wyprzedany i w ciągu najbliższych dni nieuniknione wydaje się podjęcie przez byki próby trwalszego odreagowania.

Nawrót recesji w gospodarce amerykańskiej wciąż jeszcze jest mniej prawdopodobnym scenariuszem. Wzrost gospodarczy w kolejnych kwartałach w USA pozostanie jednak w najlepszym wypadku tylko anemiczny - uważa Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs ds. Stanów Zjednoczonych.

Analitycy JP Morgana i Credit Suisse podtrzymali w środę, po wtorkowym komunikacie Rady Polityki Pieniężnej, prognozy zakładające, że wbrew rachubom rynku na zwyżkę o 25 pkt. bazowych, do końca 2010 r. nie będzie podwyżek podstawowych stóp procentowych.

Analitycy przewidują, że Cyfrowy Polsat w drugim kwartale 2010 roku pokaże dalszą dwucyfrową poprawę wyników rok do roku, choć na wyniki platformy cyfrowej negatywnie wpłynęło m.in osłabienie złotego.

Na zmianę myślenia państw Unii Europejskiej na temat sposobu liczenia długu publicznego potrzeba długiego okresu - ocenia minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

Rosnące tempo ożywienia gospodarczego w Chinach, które zacznie się pod koniec 2010 r. i będzie widoczne w 2011 r., spowoduje wzrost cen miedzi o 1/3 - ocenia Michael Shillaker, analityk rynku metali w Credit Suisse.

Pomimo bardzo słabej sytuacji gospodarczej w USA, recesja nie powróci do tego kraju, a rynkom uda się uniknąć podwójnego dna - uważa David Kelly, główny strateg rynkowy w JPMorgan Funds.

W sierpniu stopa bezrobocia powinna jeszcze lekko spadać - powiedziała dziennikarzom wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

PROGNOZA

Choć pierwsza połowa roku była słaba dla branży detalicznej, to drugie półrocze powinno przynieść ożywienie - wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą PMR. Eksperci prognozują, że w tym roku rynek odzieży i obuwia wzrośnie o 3,8 proc., a w 2011 roku o 5,3 proc.

SONDAŻE

Poparcie dla PO wzrosło od początku sierpnia o 3 pkt proc. do 48 proc. Notowania PiS spadły o 4 pkt proc. do 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez GfK Polania na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Poparcie dla PO w ciągu dwóch tygodni wzrosło do 45 proc. (o 1 pkt proc.), PiS spadło do 24 proc. (o 3 pkt proc.) - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA dla "Gazety Wyborczej".

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w I dekadzie sierpnia, zwyciężyłaby w nich Platforma Obywatelska, uzyskując 45 proc. głosów, w porównaniu do 52 proc. w czerwcu. Drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość, które ma 29 proc. poparcia wobec 31 proc. poparcia miesiąc wcześniej - wynika z sondażu TNS OBOP.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje podczas tej sesji, kończąc trwającą 5 dni serię spadków - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 33 centy, czyli 0,5 proc., do 71,96 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 73,06-73,08 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,1mln baryłek, czyli o 1,2 proc., do 358,28 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Ceny miedzi rosną na giełdach metali i odbijają się z poziomów najniższych od miesiąca - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME drożeje rano o 0,9 proc. do 7.200,00 USD za tonę.(PAP)

zdz/ ana/

d1vq8tz

Podziel się opinią

Share
d1vq8tz
d1vq8tz