Trwa ładowanie...
d3xca7s
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 29 grudnia, 17.00

...

Share
d3xca7s

29.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

W Chinach podwyżka stopy redyskontowej. Bank centralny Chin podwyższył ją o 45 pkt bazowych - podał bank w komunikacie na stronie internetowej.

d3xca7s

Premier Chin zaproponował finansowanie węgierskiego długu - poinformował w środę minister rozwoju Węgier Tamas Fellegi w wywiadzie dla portalu Index.

WSKAŹNIKI

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w grudniu (w porównaniu do listopada) o 2,1 pkt proc. osiągając poziom -18,0 pkt proc. - podał w środę GUS. Wskaźnik ten był wyższy niż przed rokiem o 0,9 pkt proc.

Wynagrodzenie minimalne wzrośnie w latach 2012-2013 o co najmniej 5,2-5,7 proc. - wynika z szacunków przedstawionych przez ministerstwo pracy i polityki społecznej.

d3xca7s

Koniec roku przyniósł pewną poprawę nastrojów społecznych. Zmniejszyły się przede wszystkim obawy dotyczące sytuacji politycznej w kraju. Nie zmieniły się natomiast oceny własnych warunków materialnych, lokalnych rynków pracy oraz kondycji zakładów pracy respondentów - wynika z grudniowego badania CBOS. Przeważają opinie, że nadchodzący rok nie przyniesie znaczących zmian.

DŁUG

Zarejestrowanie przez Polskę w ubiegłym tygodniu programu emisji obligacji w jenach japońskich w kwocie do 3,6 mld USD oraz obligacji uridashi w tej samej kwocie, zapewni resortowi finansów pełną elastyczność w zakresie podaży i formatu emisji, a maksymalny poziom, dla potencjalnego plasowania długu na tym rynku jest bezpiecznie wysoki - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.

GIEŁDA

d3xca7s

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,22 proc. i wyniósł 2775,89 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,50 proc. i wyniósł 10.344,54 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 2.751,53 pkt.

SPÓŁKI

d3xca7s

Wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu konkurencyjnym w przetargu organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na globalną sieć teleinformatyczną złożyło czterech oferentów: konsorcjum ATM i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Telekomunikacja Polska, konsorcjum Comarch, GTS Energis i Decsoft oraz spółka Exatel - poinformował PAP Mariusz Kosiński, z biura prasowego MSZ.

Spółka Europejskie Centrum Odszkodowań, która zadebiutowała w środę na warszawskiej giełdzie, zamierza w przyszłym roku przejmować mniejsze podmioty z kraju i utworzyć firmę na Słowacji - poinformował prezes firmy Krzysztof Lewandowski.

Prawa do akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań wzrosły na otwarciu w debiucie na rynku głównym GPW o 1,1 proc., do 18,20 zł. Akcje spółki na otwarciu wzrosły o 1,4 proc., do 18,26 zł.

Idea TFI przeprowadzi w styczniu IPO o wartości 28,5 mln zł. Z emisji nowych akcji spółka chce pozyskać 9,05 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

d3xca7s

Complex podpisał ze spółką SIPMA umowę, na mocy której kupił 40.446 udziałów Zakładów Hydrauliki Siłowej stanowiących 95,448 proc. kapitału i głosów na zgromadzeniu wspólników za 5,99 mln zł - poinformował Complex w komunikacie.

Spółka deweloperska Inpro, która z oferty publicznej planuje pozyskać około 100 mln zł brutto, czyli 95,5 mln zł netto, prognozuje, że jej tegoroczny skonsolidowany zysk netto wyniesie 20,15 mln zł, a w 2011 roku wzrośnie do 27,42 mln zł. Spółka spodziewa się, że jej debiut na GPW nastąpi w lutym przyszłego roku - poinformowali przedstawiciele Inpro na spotkaniu prasowym.

Erbud, jako lider konsorcjum, podpisał ze spółką Gamma umowę na roboty budowlano-montażowo-projektowe przy budowie zespołu elektrowni wiatrowych FW Wartkowo na terenie gmin Gościno Karlino. Całkowita wartość umowy brutto wynosi 61,7 mln zł, a netto 50,6 mln zł - podał Erbud w komunikacie.

Zarząd GPW dopuścił do obrotu PDA spółki Alkal, a pierwsze notowanie wyznaczył na 30 grudnia - podała giełda w komunikacie prasowym.

d3xca7s

Vedia planuje, wspólnie z partnerem z Chin, powołać spółkę, która może zostać wprowadzona na rynek NewConnect. Vedia chce sfinansować tę inwestycję częściowo z emisji akcji - poinformowała spółka w komunikacie.

CEnergia planuje wprowadzenie na rynek NewConnect w pierwszym kwartale 2011 roku swojej spółki zależnej Kriogaz Polska - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Zarząd spółki Black Point, notowanej na rynku NewConnect, zdecydował o wypłacie dodatkowej dywidendy w wysokości 10 groszy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Retech System, spółka z grupy Seco/Warwick, podpisała umowę o wartości ok. 65,4 mln zł na wykonanie urządzenia do produkcji półfabrykatów hutniczych z tytanu dla międzynarodowego joint-venture, w skład którego wchodzi największy producent tytanu w Kazachstanie - poinformował Seco/Warwick w komunikacie.

Makarony Polskie wygrały kontrakty dla Agencji Rynku Rolnego o łącznej wartości ponad 28 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Torpol, spółka zależna Polimeksu Mostostalu ma sięgający 115,7 ml zł brutto, czyli 94,8 mln zł netto udział w kontrakcie konsorcjum, które zmodernizuje część linii kolejowej Kraków - Medyka - granica państwa - poinformował Polimex w środowym komunikacie prasowym.

OHL kupi od PBG 63 proc. akcji Hydrobudowy Polskiej (HBP), następnie zwiększy swój udział w wezwaniu do 66 proc., po czym odsprzeda część akcji, aby udział OHL ustalił się na poziomie 51 proc. - poinformował na środowej konferencji Juan-Miguel Villar Mir, prezes Obrascón Huarte Lain (OHL).

Transakcja sprzedaży przez PBG 51 proc. Hydrobudowy Polskiej i 50,1 proc. Aprivii hiszpańskiej grupie Obrascón Huarte Lain Construcción Internacional (OHL) powinna zostać zakończona do końca kwietnia 2011 roku - poinformował w środę PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

Bipromet podpisał z ArcelorMittal Oddział Dąbrowa Górnicza list intencyjny, na podstawie którego firmy zobowiązały się do podpisania w ciągu 30 dni umowy o wartości 37,5 mln zł. W ramach umowy Bipromet ma dostarczyć elektrofiltry dla taśmy spiekalniczej dla oddziału ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej - podał Bipromet.

WZA AB, które odbyło się 28 grudnia, uchwaliło przeznaczenie z zysku za rok obrotowy 2009/2010 4,84 mln zł na wypłatę dywidendy, co oznacza 0,30 zł na jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

TMS Brokers pozyskał z oferty publicznej ponad 85 mln zł i zamierza zadebiutować na rynku NewConnect na początku stycznia 2011 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0383 a kurs złotego do euro na 3,9913 - poinformował NBP.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywny w środę na rynku walutowym, wymienia euro na złote, najprawdopodobniej na zlecenie Ministerstwa Finansów - poinformowali PAP dilerzy dużych banków działających na krajowym rynku, którzy brali udział w transakcjach z BGK.

Szwajcarski frank dalej się umacnia na rynku międzybankowym w Zurychu - podają dealerzy. W środę waluta Szwajcarów umocniła się do 1,2463 za euro z 1,2489 we wtorek po południu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3136 USD i 107,99 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

KADRY

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 28 grudnia 2010 r. Ludwika Koteckiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i jednocześnie powołał go na stanowisko sekretarza stanu w tym ministerstwie - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

FUNDUSZE

Minister pracy Jolanta Fedak przypuszcza, że rząd na czwartkowym posiedzeniu - w ramach walki z rosnącym deficytem budżetowym - zgodzi się na ograniczenie środków przekazywanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

PROGNOZA

OPINIA

Wzrost gospodarczy w USA wyniesie w przyszłym roku 3-3,5 proc., a bezrobocie powinno powoli spadać. Poprawiające się otoczenie makroekonomiczne powinno przełożyć się na amerykański rynek akcji i główne indeksy giełdowe powinny w przyszłym roku dalej zwyżkować - uważa Dean Maki główny ekonomista ds. USA w Barclays.

Nowy rok zacznie się od podwyżek cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z analizy portalu e-petrol.pl.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od 26 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 8 centów do 91,41 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na luty 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 94,31-94,33 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły w środę do kolejnego rekordowego poziomu, po mocnych wzrostach na innych rynkach metali podczas poprzednich sesji - podają maklerzy. W Londynie w środę giełda wznowiła pracę po kilku dniach świątecznej przerwy.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9427,50 USD/t.(PAP)

osz/

d3xca7s

Podziel się opinią

Share
d3xca7s
d3xca7s