Trwa ładowanie...
d386e3n

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 3 listopada, 20.00

...

d386e3n
d386e3n

03.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej, jednocześnie Fed podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowego programu skupy obligacji wartego 600 mld dolarów trwającego do czerwca 2011 roku.

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie w 2010 roku 10 proc. - wynika z raportu Banku Światowego przedstawionego przez jego autora Louisa Kuijsa w środę w Pekinie przed listopadowym szczytem G20 w Seulu.

d386e3n

Zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu wzrosły mdm o 2,1 proc. - poinformował w środę Departament Handlu USA.

W październiku 2010 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 31,8 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2009 - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

W firmach w USA przybyło w październiku 2010 r. 43 tys. nowych miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

Bank centralny Islandii obniżył w środę podstawową stopę procentową o 75 pkt bazowych - poinformował Sedlabanki w komunikacie.

d386e3n

Produkcja przemysłowa na Łotwie wzrosła we wrześniu 2010 r. o 19,0 proc., po wzroście w sierpniu o 20,8 proc. - poinformowało w środę Centralne Biuro Statystyczne w komunikacie.

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bilans ryzyk dla inflacji jest obecnie zrównoważony, ale jest to równowaga krótkotrwała - uważa Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej. W jej opinii należy się liczyć z narastaniem ryzyk, które będą zwiększały presję inflacyjną.

d386e3n

Wzrost inflacji w październiku powinien skłonić Radę Polityki Pieniężnej do rozważenia możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem podwyżka stóp do poziomu 4 proc. może wystarczyć, aby trwale zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.

W najbliższych miesiącach inflacja rdr będzie się utrzymywać w okolicach 3 proc. i nie powinna na koniec roku przekroczyć 3,5 proc. - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Wzrost produkcji przemysłowej w październiku może przekroczyć 10 proc. rdr - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

d386e3n

BUDŻET

W czasie polskiej prezydencji nie ma szans na uzgodnienie Nowej Perspektywy Finansowej (NPF) na lata 2014-2020, a realistycznym terminem uzgodnień politycznych jest grudzień 2012 r. - ocenił Sekretarz Stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej w MSZ Mikołaj Dowgielewicz.

WSKAŹNIKI

W odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące nieznacznie zmalało bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wskaźnik BIG spadł w październiku do poziomu 13,37 pkt i jest niższy o 0,15 pkt w porównaniu z pomiarem lipcowym - wynika z 12 edycji Raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA. Kolejne badanie może przynieść dalszą korektę wskaźnika.

d386e3n

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w październiku i wyniósł 54,3 pkt - podał w środę Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 29 października o 5,0 proc. - podano w środę w komunikacie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,40 proc. i wyniósł 2668,39 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,15 proc., do 5.748,97 pkt.

d386e3n

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,59 proc., do 3.842,94 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,55 proc., do 6.617,80 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,34 proc. do 23.075,1 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,5 proc. i wyniósł 3.030,99 pkt.

SPÓŁKI

Polska Grupa Farmaceutyczna po trzech kwartałach 2010 roku nie ma podstaw do korekty prognozy zakładającej m.in wzrost przychodów o ponad 11 proc. do 6 mld zł oraz szacunków dotyczących tegorocznej zwyżki rynku aptecznego o 4-6 proc.- poinformował PAP Jacek Dauenhauer, wiceprezes spółki.

Zarejestrowana w Szwecji spółka zależna TVN wyemituje obligacje o wartości do 250 mln euro, z terminem wymagalności od 5 do 15 lat i oprocentowaniem maksymalnym do 10 proc. Celem emisji ma być refinansowanie zadłużenia grupy - podał TVN w komunikacie.

PGNiG złoży wnioski na kilka kolejnych obszarów koncesyjnych w Norwegii - poinformował podczas Kongresu Paliwa-Chemia-Gaz wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje rocznie przeznaczać na poszukiwania gazu łupkowego 100-200 mln zł - powiedział na Kongresie Paliwa-Chemia-Gaz Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Energa jest na etapie uzgodnień z PSE Operator umowy przyłączenia bloku elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, którą planuje zbudować wspólnie z irlandzką spółką ESB International. Proces pozyskiwania finansowania dla projektu wartego 3,5 mld zł rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a przetarg na wybór generalnego wykonawcy może ruszyć pod koniec 2011 roku - poinformował Marcin Szpak, prezes Energa Invest.

Milkiland, czołowy producent wyrobów mlecznych działający na jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków, Wspólnocie Niepodległych Państwa (WNP), planuje zadebiutować na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Kurs praw do akcji spółki deweloperskiej Robyg wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 5,5 proc., do 2,11 zł.

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło Kompap do negocjacji w sprawie zakupu akcji OZGraf Olsztyńskich Zakładów Graficznych - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Polnord spodziewa się w trzecim kwartale ponad 15 mln zł zysku netto - poinformował w środę dziennikarzy prezes spółki Wojciech Ciurzyński.

Grupa Elzab szacuje, że w 2010 roku jej przychody ze sprzedaży wyniosą 60-65 mln zł, a rentowność netto wyniesie 6-7 proc., natomiast w latach 2011-2013 przychody wzrosnąć mają do 80-85 mln zł, a rentowność do 9-11 proc. - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Police złożyły w Agencji Rozwoju Przemysłu zaktualizowany wniosek o udzielenie pomocy publicznej indywidualnej na restrukturyzację - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Notowana na NewConnect spółka Plasma System obniżyła prognozę przychodów na koniec 2010 r. do 10 mln zł, zaś zysku netto do 900 tys. zł - poinformował zarząd spółki. Spółka w ciągu dwóch lat planuje debiut na GPW.

Zakłady Azotowe Tarnów liczą, że na przełomie 2012-13 roku udział gazu ze źródeł lokalnych wzrośnie z 40 do 60 proc. - powiedział w środę Jerzy Marciniak, prezes Tarnowa.

Sąd arbitrażowy w Pradze oddalił roszczenia Agrofertu przeciwko PKN Orlen dotyczące zapłaty odszkodowania m.in. za niewykonanie zobowiązań wynikających z umów podpisanych w latach 2003-2004 - poinformowała spółka w komunikacie.

Notowany na rynku NewConnect PSW Holding planuje przenieść notowania na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w trzecim lub czwartym kwartale 2011 roku - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor zarządzający spółki Piotr Krawczyk.

Enigma Systemy Ochrony Informacji, spółka z grupy Compu, wygrała przetarg organizowany przez Komendę Główną Policji na "zakup usług świadczenia asysty technicznej oprogramowania systemów Bezpieczny Tryb Uwierzytelniania Użytkownika" oraz Policyjnego Systemu Informacyjnego. Wartość kontraktu to 2,66 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Telemedycyna Polska podpisała 2 listopada umowę kupna 100 proc. udziałów spółki Centrum Nadzoru Kardiologicznego Kardiofon za 525 tys. zł - podała Telemedycyna w komunikacie prasowym.

Debiutujący w środę na GPW deweloperski Robyg chce sprzedawać 1.000-1.500 mieszkań rocznie. Do końca roku spółka chce sfinalizować transakcję kupna działki pod kolejną inwestycję - poinformował dziennikarzy Zbigniew Okoński, prezes Robyga.

BSC Drukarnia Opakowań pieniądze z emisji zamierza przeznaczyć na rozwój w segmencie opakowań farmaceutycznych, etykiet samoprzylepnych i rozbudowę linii technologicznych - poinformowała spółka w środowym komunikacie prasowym.

Qumak-Sekom spodziewa się, że w IV kw. uzyska wyższą marże brutto na sprzedaży niż w III kw. Przychody w całym 2010 r. mogą wzrosną o około 20 proc. Portfel zamówień spółki ma obecnie wartość około 250 mln zł, ale w końcowej fazie uzgodnień są umowy o wartości około 60 mln zł. Ewentualna emisja akcji, którą spółka mogłaby w części sfinansować budowę data center, nastąpi nie wcześniej niż w 2012 r.

Konsorcjum Trakcji Polskiej podpisało umowę na zaprojektowanie i roboty budowlane na linii kolejowej Kraków - Medyka o wartości 588,7 mln zł netto - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Crowley Data Poland osiągnęła po trzech kwartałach 2010 roku przychody na poziomie blisko 79 mln zł, czyli o 5,0 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2009. Zarząd spółki nie wyklucza, że w 2011 roku możliwy będzie powrót na ścieżkę dwucyfrowych wzrostów - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Biotechnologiczna spółka Selvita planuje wejść na rynek NewConnect na przełomie 2010 i 2011 roku. Emisja akcji mogłaby być rekordowej, jak na ten rynek, wielkości - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes spółki Paweł Przewięźlikowski.

JW Construction sprzedało w październiku, nie uwzględniając rezygnacji, 133 mieszkania - poinformowała PAP Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego JW Construction.

JW Construction planuje kupno działki w Warszawie, której potencjał pozwala na budowanie mieszkań przez kilka lat. W 2011 deweloper planuje sprzedać 1.500, a w kolejnych latach 2.000-2.500 lokali - poinformowała w wywiadzie dla PAP Małgorzata Szwarc-Sroka, członek zarządu JW Construction.

WALUTY

Złoty w środę, przed decyzją FED zyskiwał, a jej ogłoszenie może pchnąć kurs polskiej waluty w kierunku 3,9 zł/euro.

W październiku zmienność kursu złotego względem euro, mierzona za pomocą wskaźnika ERV, wzrosła do poziomu do 8,1 w ujęciu miesięcznym, a w kwartalnym obniżyła się do 7,8, wobec odpowiednio 6,5 oraz 8,0 przed miesiącem - wynika z listopadowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej" opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że w październiku rynek dyskontował wejście Polski do strefy euro w przedziale 2019 do 2021 r. - podano w listopadowym "Monitorze konwergencji nominalnej" opublikowanym przez resort finansów. Przedział ten przesunął się o rok później w porównaniu z wrześniem.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8010 a kurs złotego do euro na 3,9339 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4014 USD i 113,67 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Ceny energii dla gospodarstw domowych w 2011 roku wzrosną, jednak w mniejszej skali niż oczekiwane przez sprzedawców energii 13-22 proc. - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki. Dodała, że w ubiegły piątek regulator wezwał przedsiębiorstwa do obniżenia oczekiwań cenowych, a samo postępowanie taryfowe URE chce zakończyć w tym roku.

Ministerstwo Gospodarki nie planuje rezygnacji z dopłat do zielonej energii, choć system certyfikatów będzie zróżnicowany w zależności od źródła wytwarzania. Resort nie wyklucza jednak ograniczenia wsparcia dla farm wiatrowych w Polsce do ok. 6 tys. MW - poinformowała w środę wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

FUNDUSZE

Aktywa zarządzane przez Quercus TFI wzrosły na koniec października do 1.402,8 mln zł - podał Quercus w komunikacie.

PROGNOZA

Ożywienie gospodarcze w krajach OECD pozostaje delikatne, jego kontynuacja powinna jednak postępować. W drugiej połowie przyszłego roku wzrost gospodarczy w krajach członkowskich organizacji powinien przyspieszyć do 2,5 proc. - napisali analitycy OECD w swojej najnowszej prognozie.

OPINIA

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie nie przyniosła dużych zmian głównych indeksów. Inwestorzy w oczekiwaniu na wieczorną decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej powstrzymywali się od gwałtowniejszych ruchów, a indeks WIG 20 oscylował w wąskim przedziale wahań. Zdaniem analityków w nadchodzących dniach możliwe są jeszcze nieznaczne wzrosty, gdyby okazało się, że decyzja Fedu jest zgodna z oczekiwaniami rynków. W nieco dłuższej perspektywie wzrasta jednak ryzyko głębszej korekty.

Podwyżce stóp na najbliższym posiedzeniu RPP pod koniec listopada mogą zapobiec tylko rozczarowujące dane makroekonomiczne lub umocnienie złotego, w reakcji na kolejną rundę kreowania podaży pieniądza przez amerykański bank centralny w USA (tzw. QE) - uważają analitycy BNP Paribas.

PALIWA

Nowa ustawa o obowiązkowych zapasach ropy naftowej, zakładająca przejmowanie przez Agencję Rezerw Materiałowych zapasów od firm, mogłaby wejść w życie w pierwszej połowie 2011 roku - poinformowała w środę dziennikarzy Joanna Strzelec-Łobodzińska podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 6 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdach metali podczas tej sesji wahają się, a gracze rynkowi czekają na ogłoszenie decyzji Fed w środę po południu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.395,00 USD za tonę, po spadku o 0,5 proc.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 85,58-85,60 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8402,50 USD/t.(PAP)

osz/ ana/

d386e3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d386e3n