Trwa ładowanie...
d1cukzz

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 4 sierpnia, 20.00

...
Share
d1cukzz

04.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

MF spodziewa się, że dzięki obniżce VAT z 7 proc. do 5 proc. ceny żywności spadną o 0,7 pkt proc. - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

d1cukzz

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że planowana podwyżka VAT nie spowoduje podwyżki stóp procentowych.

W 2013 r. sytuacja finansów publicznych powinna się na tyle poprawić, że dodatkowe obciążenie VAT nie będzie potrzebne - uważa wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w czerwcu 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca pozostała bez zmian, podczas gdy w maju wzrosła o 0,4 proc., po korekcie - podał w środę Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

d1cukzz

W lipcu 2010 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 57,2 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2009 - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

W firmach w USA przybyło w lipcu 42 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

BUDŻET

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jesienią rząd przedstawi pakiet ustaw związanych z reformą finansów publicznych.

d1cukzz

Deficyt budżetowy po lipcu 2010 r. wyniósł 67 proc. planu czyli ok. 35 mld zł wobec zakładanego 44,3 mld zł w harmonogramie całorocznym - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Jeśli Komisja Europejska zgodzi się na wyłączenie OFE z sektora finansów, wówczas mogłyby zostać znacząco obniżone progi ostrożnościowe - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

DŁUG

MF sprzedało obligacje OK1012 za 3.719,0 mln zł i popycie 7.761,1 mln zł oraz PS0415 za 2.281,0 mln zł przy popycie 4.741,0 mln złi - podał resort w środę w komunikacie.

d1cukzz

MF sprzedało na przetargu uzupełniającym obligacje OK1012 za 750 mln zł oraz PS0415 za 450 mln zł - podał resort w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w lipcu i wyniósł 54,3 pkt - podał w środę Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 30 lipca o 1,3 proc. - podano w środę w komunikacie.

d1cukzz

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usługowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2010 roku 56,5 pkt wobec 54,8 pkt pkt na koniec czerwca - podano w poniedziałek w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2010 r. 56,7 pkt wobec 56,0 pkt w czerwcu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych w środę.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2010 r. 55,8 pkt., wobec 55,4 pkt w czerwcu - podały w środę źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

W odczuciu przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące znacząco zwiększyło się bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 13,52 pkt. i jest o 4,24 pkt. wyższy niż podczas pomiaru z kwietnia 2010 roku - wynika z 11 edycji cyklicznego Raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

d1cukzz

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt zanotowany w czerwcu. Autorzy badania informują o stabilizacji koniunktury przynajmniej do końca 2010 roku, na co wpływ ma ożywienie na najważniejszych rynkach eksportowych, a także względne pobudzenie popytu konsumpcyjnego.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,37 proc., do 6.331,33 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,19 proc., do 5.386,16 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,35 proc., do 3.760,72 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,35 proc. i wyniósł 2.554,59 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 1,23 proc. do 23.399,61 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,11 proc. i wyniósł 9.489,34 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.638,52 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Ciechu przyjął w środę plan restrukturyzacji na lata 2010-2015 mający doprowadzić do poprawy kondycji finansowej grupy i zwiększenia jej potencjału do spłaty zadłużenia oraz do rozwoju działalności. Plan, który ma przynieść 600 mln zł wpływów i oszczędności, zakłada między innymi sprzedaż trzech spółek podstawowych dla grupy oraz 8 spółek niepodstawowych - podała spółka w środowym komunikacie.

Odlewnie Polskie 2010 rok planują zamknąć zyskiem netto, spodziewany jest też wzrost przychodów. Moce produkcyjne firmy wynoszą 17 tys. ton odlewów rocznie. Przedstawiciele spółki oceniają, że w tym roku produkcja wyniesie między 11 a 12 tys. ton. W ubiegłym, kryzysowym roku, Odlewnie wyprodukowały lekko ponad 9 tys. ton odlewów.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w czerwcu 2010 roku 319.937 sztuk i było o 15,6 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Zakłady Azotowe w Tarnowie powróciły już do pełnych zdolności produkcyjnych kaprolaktamu sprzed awarii, która miała miejsce 17 lipca - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

Echo Investment zawarło ze spółką Kasteli przedwstępną umowę sprzedaży biurowca Avatar w Krakowie. Wartość umowy przyrzeczonej ma wynieść 30,5 mln euro - poinformowało Echo w środowym komunikacie.

Należąca do Polskiej Grupy Farmaceutycznej spółka Business Support Solution może w ciągu kilku lat wejść na główny rynek warszawskiej giełdy - poinformował PAP Jacek Szwajcowski, prezes PGF.

Polska Grupa Farmaceutyczna chce rozpocząć buyback po publikacji wyników za pierwsze półrocze 2010 - poinformował PAP Jacek Szwajcowski, prezes spółki.

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) po pierwszym półroczu podtrzymuje prognozy zakładające m.in wzrost przychodów o ponad 11 proc. do 6 mld zł w 2010 roku. Średniorocznie dystrybutor farmaceutyków chce w najbliższych latach utrzymać 10 proc. tempo wzrostu sprzedaży - poinformował PAP w wywiadzie Jacek Szwajcowski, prezes PGF.

Pekao liczy, że jego udział w rynku złotowych kredytów hipotecznych przekroczy 15 proc. - poinformował Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

Bank Pekao SA nie przewiduje pogorszenia się kosztów ryzyka w drugiej połowie 2010 roku, a raczej jego stabilizacji - poinformował Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

Akcjonariusze Cersanitu zdecydowali, iż cena emisyjna akcji serii G wyniesie 2,10 zł, a termin prawa poboru przypadnie na 9 września 2010 roku - poinformował Cersanit w komunikacie.

BRE Bank liczy, że dzięki poprawie sytuacji gospodarczej będzie w przyszłości zawiązywał niższe rezerwy - poinformował Wiesław Thor, wiceprezes banku, pełniący obowiązki prezesa banku.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2010 roku wzrósł do 619,1 mln zł z 613,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się zgodnyz oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 619 mln zł.

Wynik odsetkowy BRE Banku w II kwartale 2010 roku wyniósł 436,3 mln zł, a wynik z prowizji 172,5 mln zł - poinformował bank w raporcie. Wynik odsetkowy i prowizyjny okazał się zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

JW Construction sprzedało w lipcu, nie uwzględniając rezygnacji, 117 mieszkań - poinformowała PAP Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego JW Construction.

Akcje spółki GeoInvent zadebiutowały w środę na rynku New Connect, jednak do godz. 12.20 nie zawarto żadnej transakcji na papierach firmy.

Momo, planujące budowę sieci stacji paliw, chce zadebiutować na rynku NewConnect do końca trzeciego kwartału tego roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk netto Societe Generale, drugiego pod względem wielkości banku we Francji, wzrósł rdr w drugim kwartale 2010 roku ponad trzykrotnie i wyniósł 1,08 miliarda euro - podał bank w komunikacie w środę.

Największa irlandzka grupa bankowa, AIB (Allied Irish Banks) w pierwszym półroczu 2010 r. miała największą w historii stratę przed opodatkowaniem, wynoszącą ponad 2 mld euro - dwa razy większą niż w analogicznym okresie przed rokiem - donosi w środę telewizja RTE.

Zysk operacyjny Toyoty w II kwartale 2010 wyniósł 211,7 miliardów jenów, czyli 2,47 miliardów USD i był najwyższy od dwóch lat - podała firma w komunikacie w środę.

Opteam przydzielił 1 mln akcji serii D kupionych przez inwestorów w ramach oferty publicznej. Wpływy brutto z emisji wyniosły 5,44 mln zł - podała spółka w środowym komunikacie.

Przed końcem sierpnia Plaza Centers rozpocznie w Toruniu realizację centrum handlowego o powierzchni najmu 40.000 mkw. Wykonawcą obiektu będzie Karmar - podała spółka w środowym komunikacie.

Akcjonariusz Centrozapu na środowym NWZA upoważnili zarząd spółki do skupu do 61 mln akcji własnych. Akcje mogą być nabywane po cenach z przedziału 0,35-1,80 zł nie później niż do 4 sierpnia 2015 roku - poinformował w środę Centrozap.

WALUTY

W środę druga połowa dnia przyniosła zdecydowane umocnienie złotego, na co wpływ miała przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów aukcja obligacji 2- i 5-letnich. W najbliższych dniach PLN może testować poziom 3,98 za euro. Przetarg nie spowodował istotnych wahań krzywej rentowności na rynku długu - poinformowali dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0448, a kurs złotego do euro na 4,0200 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3206 USD i 112,92 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Sesja giełdowa rozpoczęła się w środę od korekcyjnych spadków po wcześniejszych wzrostach, a także z powodu nie najlepszych nastrojów na rynkach zagranicznych, jednak po południu dzięki lepszym danym z USA na rynku zagościły wzrosty. Analitycy oceniają, że są szanse na kontynuację wzrostów, ale to zależy od USA.

Specjaliści z rynków hurtowych Bronisze oceniają, że sytuacja pogodowa w lipcu może spowodować dalsze straty w plonach owoców i warzyw.

Analitycy Credit Suisse sądzą, iż nowe, rządowe prognozy przychodów oparte na wyższych stawkach VAT-u i prywatyzacji są realistyczne, ale mają wątpliwości, czy rządowi uda się utrzymać w ryzach plan wydatków w wyborczym 2011 r.

Gospodarce amerykańskiej nie grozi nawrót recesji. Niezadowalające tempo ożywienia gospodarczego gwarantuje natomiast utrzymywanie stóp procentowych przez Fed bez zmian przez kolejny rok - uważają analitycy Royal Bank of Scotland.

PROGNOZA

Pomimo ekstremalnych zjawisk pogodowych w UE, w tym srogiej zimy, wiosennych suszy w W. Brytanii i Francji czy powodzi w Polsce i Rumunii, KE przewiduje, że plony zbóż w 2010 r. będą nieznacznie wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat i wyniosą 5,1 ton z hektara.

PALIWA

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 11 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły, po osiągnięciu najwyższego poziomu od trzech miesięcy, reagując na spadki na giełdach, wywołane obawami że słabsze tempo ożywienia gospodarczego w USA przełoży się na gorszy popyt na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień traci rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku 0,43 USD, czyli 0,5 proc., osiągając cenę 82,12 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na wrzesień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) o godz. 09:00 wyniosła 82,00-82,02 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zniżkowały drugi dzień z rzędu, pogłębiając największy od dwóch tygodni spadek, po tym, jak słabsze od oczekiwań dane z USA pogorszyły perspektywy dla popytu na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie straciła 0,8 proc., i osiągnęła cenę 7.367,00 USD za tonę. (PAP)

zdz/ jtt/

d1cukzz

Podziel się opinią

Share
d1cukzz
d1cukzz