Trwa ładowanie...
dmfwrxm

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 11 października, 17.00

...

Share
dmfwrxm

11.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu spowolniła do około 5 proc. rdr z 8,1 proc. w sierpniu - ocenia w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Gospodarki.

dmfwrxm

Ministerstwo Gospodarki szacuje inflację we wrześniu na poziomie około 4,1 proc. rdr wobec 4,3 proc. w sierpniu. W ujęciu miesięczny ceny we wrześniu wzrosną o 0,2-0,3 proc. - ocenia dla PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w resorcie gospodarki.7

Nawet jeśli ceny żywności i paliw utrzymywałyby się nadal na wysokim poziomie, to ich wpływ na wskaźnik inflacji powinien wygasać - uważa Michał Brzoza-Brzezina, dyrektor Biura Badań Stosowanych w Instytucie Ekonomicznym NBP. Jego zdaniem w Polsce na razie nie widać efektu drugiej rundy, ponieważ występuje pozytywne zjawisko wzrostu aktywności zawodowej ludności, co hamuje wzrost płac.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w sierpniu 2011 r. o 1,0 proc. rdr, podczas gdy w lipcu spadła o 0,9 proc., po korekcie - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

dmfwrxm

KE chce nieco zmniejszyć różnice w dopłatach dla rolników w krajach UE, nowością są jednorazowe dopłaty dla małych gospodarstw - od 500 do 1000 euro rocznie, oraz zachęty dla początkujących rolników - przewiduje reforma Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-20.

BUDŻET

Premier Słowacji Iveta Radiczova zagroziła dymisją, jeśli parlament we wtorkowym głosowaniu sprzeciwi się reformie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). W nocy słowacka koalicja nie osiągnęła porozumienia w tej sprawie.

WSKAŹNIKI

dmfwrxm

Indeks cen transakcyjnych mieszkań spadł we wrześniu o ok. 1,4 proc. i kolejny raz odnotował najniższy poziom w swojej blisko czteroletniej historii - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. Zdaniem autorów raportu, tendencja spadkowa indeksu cen transakcyjnych mieszkań może się utrzymać.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu ponownie spadł - indeks roczny do 49 pkt., a kwartalny do 50 pkt. - podała PKPP Lewiatan we wtorkowym komunikacie. Zdaniem autorów raportu, należy się spodziewać stopniowego osłabienia gospodarki w czwartym kwartale tego roku., a wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 4 proc.

W USA zanotowano wzrost indeksu optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. We wrześniu 2011 r. wskaźnik wzrósł do 88,9 pkt z 88,1 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

GIEŁDA

dmfwrxm

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,0 proc. i wyniósł 8.773,68 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 2.348,52 pkt.

SPÓŁKI

KGHM Polska Miedź po 20 października złoży ofertę zakupu zagranicznych złóż rud miedzi - poinformował we wtorek PAP prezes spółki, Herbert Wirth. Nie podał szczegółów planowanej transakcji, powołując się na poufność przedsięwzięcia.

dmfwrxm

Grupa Lotos nie osiągnie 1 mld zł zysku netto w 2011 roku przy obecnym kursie walutowym - poinformował wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski, cytowany przez agencję Bloomberg.

Colian spodziewa się, że III kwartał br. przyniesie grupie rdr kilkuprocentowy wzrost przychodów. W całym roku celem jest wypracowanie wyższej sprzedaży i zysków niż w roku poprzednim - powiedział PAP prezes grupy, Jan Kolański. Dodał, że Colian planuje wydać na inwestycje w 2012 r. 40 mln zł, z czego 75 proc. środków przeznaczy na wdrożenie nowych technologii.

Eko Export, produkujący mikrosferę uszlachetnioną, po zweryfikowaniu danych finansowych za lipiec i sierpień, podniósł prognozę tegorocznego zysku netto do 6,7 mln zł z 6 mln zł - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Kurs akcji funduszu IQ Partners wzrósł na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych o 4,59 proc., do 2,28 zł.

dmfwrxm

IQ Partners, fundusz typu venture capital, zamierza w najbliższym czasie wprowadzić na rynek NewConnect 6 spółek ze swojego portfela. Planuje ponadto wydać na inwestycje do 5 mln zł do końca roku - poinformował PAP prezes funduszu Maciej Hazubski, podczas uroczystości debiutu funduszu na rynku głównym GPW.

Kurs akcji spółki Voxel, działającej na rynku diagnostyki obrazowej, spadł na otwarciu w debiucie na rynku New Connect o 21,05 proc. do 15 zł.

Voxel, spółka działająca w ramach rynku diagnostyki obrazowej, chce przejść na rynek główny GPW w marcu 2012 roku. Przejściu towarzyszyć może emisja nowych akcji bądź obligacji. Spółka rozważa ponadto akwizycje dwóch podmiotów z branży diagnostycznej - powiedział PAP Jacek Liszka, prezes Voxel, podczas debiutu spółki na rynku NewConnect.

ATC Cargo prognozuje w 12' przychody na poziomie 110,5 mln zł, a zysk netto 3,4 mln zł. Spółka podwyższyła prognozę przychodów za 11' z 81 mln zł na 84 mln zł. Zysk netto za 2011 r. został utrzymany na poziomie 2,38 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

CEZ zamierza się koncentrować głównie na rynku czeskim. Planuje konsolidację biznesów w Polsce, Bułgarii i Rumunii - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Daniel Benes, prezes koncernu.

Oferta Compu, o wartości 57,13 mln zł brutto, po ponownej ocenie ofert została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na rozbudowę sieci NewMan i zostały już spełnione warunki formalne wymagane, aby mogła zostać podpisana umowa w tej sprawie - poinformowała PAP Iwona Gierczyk z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskie Centrum Superkomputerowo - Sieciowe. Będzie to drugi największy kontrakt w historii Compu.

Impexmetal zdecydował, że w czwartej transzy skupi 3.000.000 akcji własnych - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Gremi Media objęło większościowy pakiet Presspubliki, wydawcy m.in. dziennika "Rzeczpospolita" - poinformował we wtorek PAP doradca spółki Jarosław Knap.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o zapasach ropy i gazu - podała we wtorek kancelaria prezydenta. Obowiązek utrzymywania zapasów gazu ma dotyczyć tylko tych firm, które zajmują się przywozem tego surowca w celu jego odsprzedaży odbiorcom w Polsce.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o prawie telekomunikacyjnym - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Zwiększa ona ochronę abonentów przed nadużyciami podczas korzystania z usług o podwyższonej opłacie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3607 USD i 104,26 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Możliwy brak zgody parlamentu słowackiego na pomoc dla Grecji spowodował nawrót nerwowości na rynki oraz przecenę złotego i pogorszenie sytuacji na rynku długu.

Na posiedzeniu rady koordynacyjnej ds. euro Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przedstawił strukturę i założenia Narodowego Planu Wprowadzenia Euro - podał resort finansów, nie przedstawiając szczegółów.

Rząd jest nadal przekonany, że wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki, ale nie określa daty, kiedy może to nastąpić - poinformował Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. Dodał, że intencją rządu jest możliwe szybkie wejście do strefy euro, ale najpierw musi zostać zażegnany kryzys zadłużenia w strefie euro oraz musi ona zostać wzmocniona instytucjonalnie.

FUNDUSZE

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o funduszach inwestycyjnych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria.

OPINIA

Ceny na rynku mieszkań w ciągu dwóch lat spadną o 10-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości Zbigniew Kubiński.

Mimo wyborczego zwycięstwa przyjaznej rynkowi PO, złoty "niekoniecznie będzie gwiazdorem regionu Europy Centralnej", ponieważ kwestia redukcji stóp procentowych stanie się aktualna z końcem tego roku - sądzi BNP Paribas.

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych podniosło prognozy zbiorów jabłek w 2011 roku z 2,3 mln ton do 2,45 mln ton - poinformował prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz.

Z powodu wysokiego zadłużenia (100 proc. PKB) i groźby obniżki ratingu, Belgii nie stać na ratowanie pogrążonego w trudnościach francusko-belgijskiego banku Dexia, oficjalnie będącego w stanie likwidacji - sądzi ośrodek badawczy Stratfor.

Pomimo spowalniającej gospodarki amerykańskiej, spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500 prawdopodobnie poprawiły wyniki w III kw. 2011 roku. Wydźwięk rozpoczynającego się w tym tygodniu sezonu prezentacji wyników może być jednak negatywny, a wpłynąć mogą na to publikowane przy okazji prezentacji raportów kwartalnych prognozy, które wskazywać mogą na możliwe pogorszenie kondycji amerykańskich korporacji w nadchodzących kwartałach.

POLITYKA

PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

W Senacie zasiądzie 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS; dwóch reprezentantów będzie miał PSL; jednego - inicjatywa Obywatele do Senatu; będzie też trzech senatorów niezależnych - Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych.

Zapowiedziane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konsultacje, m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu, rozpoczną się w środę i potrwają do piątku. Szefowie partii, które w wyniku wyborów wejdą do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie.

Będę proponował zarówno prezydentowi, jak i wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, aby do końca prezydencji nie zmieniać składu rządu - powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla tygodnika "Polityka".

Ruch Palikota jest gotowy poprzeć rząd Donalda Tuska, bez obejmowania stanowisk, tylko poprzez "wskazanie do tego rządu bezpartyjnych czy ponadpartyjnych fachowców" - oświadczył we wtorek Janusz Palikot.

KADRY

Andrzej Jakubiak, były wiceprezes NBP i obecny wiceprezydent Warszawy zostanie nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego - zapowiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki".

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na obawy o możliwe zakłócenia w jej dostawach z Kuwejtu i Nigerii - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XI, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 21 centów do 85,62 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 108,42-108,44 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu oznak słabszego popytu na metale w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.378,00 USD za tonę, po spadku notowań o 1,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7240,25 USD/t.

PALIWA

PO wprowadzi do nowego Sejmu 207 posłów, PiS - 157, Ruch Palikota - 40, PSL - 28, SLD - 27, a Mniejszość Niemiecka - jednego. Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc.

Ceny Pb95 oraz ON do końca 2011 roku utrzymają się na poziomie powyżej 5 zł/l, a w najbliższym czasie cena Pb95 wyniesie średnio 5,25 zł/l - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz rynku POPiHN. W 2012 r. paliwa mogą dalej drożeć, gdyż, wg Romaniuka, cena baryłki Brent w 2012 roku wzrośnie o ok. 10 proc. rdr. Romaniuk ocenia również, że krajowe zużycie paliw w 2011 roku wzrośnie o około 2 proc. rdr. (PAP)

amp/ ana/

dmfwrxm

Podziel się opinią

Share
dmfwrxm
dmfwrxm