Trwa ładowanie...
d28o191

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 13 grudnia, 17.00

...

Share
d28o191

13.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 4,8 proc. w stosunku do listopada 2010 roku, a w porównaniu z październikiem 2011 r. wzrosły o 0,7 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 1.622 mln euro wobec 1.901 mln euro deficytu we wrześniu i wobec 1.884,4 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów - podał we wtorek NBP.

d28o191

Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej nie widzi szans na obniżki stóp proc. w pierwszej połowie 2012 roku. Jej zdaniem podwyżki stóp są obecnie bardziej prawdopodobne od obniżek, a najbardziej wskazany byłby pewien okres stabilizacji stóp na obecnym poziomie, aby móc ocenić, jaki będzie wpływ dokonanych w pierwszej połowie tego roku podwyżek stóp proc. na inflację i sferę realną w drugiej połowie przyszłego roku.

Stopy proc. NBP powinny pozostać stabilne w pierwszym półroczu 2012 roku - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Jej zdaniem w obecnej sytuacji oddziaływanie stóp proc. na inflację jest słabe, a zmiany stóp mają sens wtedy, kiedy wywołują określony skutek.

Prognozy rządu dotyczące spadku bezrobocia na koniec 2012 r. do 12,3 proc. wobec 12,4 proc. na koniec tego roku są ostrożne, ale racjonalne - powiedziała PAP Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.

Analitycy ministerstwa gospodarki spodziewają się, że eksport w 2012 roku wzrośnie o 8,5 proc., a import o 7,1 proc., podczas gdy deficyt na rachunku obrotów bieżących spadnie do 4,3 proc. PKB.

d28o191

Według stanu na 12 grudnia br. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi 159 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 6,47 mld euro, które mogą stworzyć 42.200 miejsc pracy - poinformowała PAP PAIiIZ.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc. po korekcie - podał Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET

d28o191

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zaakceptował projekt ustawy podwyższającej składkę rentową o 2 pkt proc. od 1 lutego 2012 roku, ale formalne przyjęcie nastąpi w trybie obiegowym, gdyż do 15 grudnia trwają konsultacje społeczne. Projekt trafi na posiedzenie Sejmu w dniach 14-16 grudnia - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Planowane przez rząd reformy i konsolidacja finansów publicznych mogą być receptą na rosnący w czasie kryzysu deficyt budżetowy Polski - mówi PAP główny ekonomista EBOR Erik Berglof. Uważa, że dzięki temu deficyt może być utrzymany na zrównoważonym poziomie.

Rada Ministrów zajmie się projektem noweli wprowadzającym regułę wydatkową dla samorządów dopiero w nowym roku - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce przeznaczyć na inwestycje w Polsce w 2012 roku 600-700 mln euro, ale ostateczna wartość będzie zależeć od warunków rynkowych w kraju - powiedział PAP główny ekonomista EBOR Erik Berglof.

d28o191

Komisja Europejska nie zaakceptuje żadnego traktatu międzyrządowego, który będzie niezgodny z prawem UE - zapewnił we wtorek podczas debaty w PE przewodniczący KE Jose Barroso. Chodzi o nowy pakt fiskalny uzgodniony na ostatnim szczycie unijnym.

Europejski Bank Centralny (EBC) nie jest instrumentem unijnej solidarności, ale stabilności - powiedział we wtorek w Strasburgu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Odpowiedział w ten sposób na apele o aktywniejszą rolę EBC w zwalczaniu kryzysu.

DŁUG

Bieżący poziom długu nie grozi kryzysem fiskalnym - napisali w artykule dla periodyku Studia wydawanego przez Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, Andrzej Rzońca z Rady Polityki Pieniężnej, Piotr Ciżkowicz i Katarzyna Michalska.

d28o191

Prezes NBP Marek Belka poinformował we wtorek, że obecnie jest za wcześnie aby mówić o tym, jaki będzie charakter, warunki i skala pożyczki, która zostanie udzielona Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Czeski premier Petr Neczas oświadczył we wtorek, że osobiście sprzeciwia się udzieleniu przez Czechy pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) na ratowanie euro i powstrzymanie kryzysu zadłużeniowego w Unii Europejskiej.

Hiszpania sprzedała we wtorek bony skarbowe o wartości 4,94 mld euro, czyli więcej niż maksimum określone w aukcji na poziomie 4,25 mld euro.

Od 15 do 20 mld euro ma wynieść pomoc finansowa, jaką Węgry chcą wynegocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - powiedział we wtorek bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, Mihaly Varga. Misja MFW przyjeżdża we wtorek do Budapesztu na rozmowy.

d28o191

BANKI CENTRALNE

Wynik sektora bankowego w 2011 roku będzie na poziomie 15 mld zł - poinformował we wtorek prezes NBP Marek Belka.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2011 r. wzrósł o 0,2 pkt wobec listopada - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). WPI znajduje się od wielu miesięcy w tendencji wzrostowej, jednak w ostatnich miesiącach siła jego wzrostu wyraźnie słabnie, co stwarza szanse na obniżenie tempa wzrostu cen w przyszłym roku.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazuje na zmniejszenie dynamiki rynku pracy w I kwartale 2012 roku. Pracodawcy ostrożniej podchodzą do planów zatrudnienia w I kwartale 2012 r.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych niespodziewanie okazało się w grudniu 2011 r. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do minus 53,8 pkt z minus 55,2 pkt w listopadzie.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w grudniu do 42,8 pkt. wobec 40,6 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w październiku o 0,8 proc.; we wrześniu pozostały zaś bez zmian - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

W USA zanotowano wzrost indeksu optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W listopadzie 2011 r. wskaźnik wzrósł do 92,0 pkt z 90,2 pkt w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) we wtorek w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,17 proc. i wyniósł 8.552,81 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,9 proc. i wyniósł 2.248,59 pkt.

SPÓŁKI

Danish Polish Telecommunications Group (DPTG) wszczęło postępowanie egzekucyjne przeciwko Telekomunikacji Polskiej przed sądem w USA i złożyło wniosek o zajęcie przepływów pieniężnych od operatora telekomunikacyjnego AT&T do TP SA - podał na stronie internetowej GN Store Nord, który jest głównym akcjonariuszem DPTG.

Asseco Poland, w wyniku wygrania przetargu, podpisało kontrakt z Ministerstwem Sprawiedliwości na dostawę, instalację i uruchomienie wyposażenia serwerowego trzech ośrodków zarządzania informacją. Wartość zlecenia to 13,4 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Rada nadzorcza Rank Progress zdecydowała, że dniem wypłaty 0,30 zł dywidendy na akcję będzie 30 grudnia 2011 r. - podała spółka w komunikacie.

Miejski Zakład Gospodarki odpadami Komunalnymi w Koninie ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę Zakładu Termicznego unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Tauron sfinalizował kupno Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (GZE) od Vattenfalla, finansując transakcję z emisji obligacji w wysokości 3,3 mld zł i środkami własnymi w kwocie ponad 320 mln zł - podał Tauron w komunikacie. Przedstawiciele spółki poinformowali na wtorkowej konferencji, że po emisji obligacji wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA wzrósł do 1,0x, a szacowany koszt finansowy w 2012 roku wyniesie 220 mln zł.

Tauron będzie testować sektor bankowy pod kątem kolejnej emisji obligacji w złotych - poinformował Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu.

Tauron podtrzymuje, że jest zainteresowany wzięciem udziału w projekcie jądrowym realizowanym przez PGE - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Tauron zakłada, że w styczniu 2012 r. mógłby podisać z wykonawcą umowę na budowę bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w należącej do Tauronu Elektrociepłowni Stalowa Wola - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Tauron jeszcze w 2011 r. planuje opublikować i rozesłać SIWZ i spodziewa się, że w drugiej połowie 2012 r. może podpisać umowę na budowę bloku energetycznego w Jaworznie - poinformował prezes Tauronu, Dariusz Lubera.

PGNiG Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, otrzymała od norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii zgodę na podwojenie swoich udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej PL558 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, dokupując 15 proc. udziałów - poinformowało PGNiG we wtorkowym komunikacie.

ING Bank Śląski liczy na utrzymanie w czwartym kwartale tego roku dwucyfrowej dynamiki wzrostu akcji kredytowej, jaką bank osiągnął po trzech kwartałach 2011 r. - oceniła we wtorek prezes banku Małgorzata Kołakowska.

Mennica Wrocławska, która planuje w I połowie 2012 roku debiut na NewConnect, liczy, że przychody ze sprzedaży w 2012 r. sięgną poziomu 300 mln zł, a w 2011 roku będzie to kwota 80 mln zł. Spółka planuje dynamiczną rozbudowę swojej sieci dystrybucji - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.

Runicom, spółka inwestycyjna notowana od stycznia br. na NewConnect, która planuje przeniesienie notowań na rynek regulowany warszawskiej giełdy, zamierza w II kwartale 2012 r. złożyć do KNF prospekt emisyjny - poinformowała PAP prezes zarządu spółki, Małgorzata Usakowska-Bilska.

Platige Image, spółka zajmująca się produkcją animacji filmowych, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 14 grudnia - podała GPW w komunikacie.

Eko-Holding, w wyniku umorzenia 90 proc. udziałów w spółce Niwex, został jedynym jej właścicielem - poinformował Eko-Holding w komunikacie.

Bank Ochrony Środowiska zmniejszył zaangażowanie w Stalexport Autostrady do 4,96 proc. głosów na WZA - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Rubicon Partners NFI zwiększył zaangażowanie w Gino Rossi i obecnie ma 1.654.843 akcji, które uprawniają do wykonywania 5,2 proc. głosów na WZA spółki - poinformował Gino Rossi w komunikacie.

Aviva Investors Fundusz Inwestycyjny Otwarty, wchodzący w skład Aviva TFI, zwiększył zaangażowanie w spółce Oponeo.pl do 5,08 proc. akcji i głosów na jej WZA - podało Oponeo.pl we wtorek w komunikacie.

Rozbudowujący okołogórniczą grupę kapitałową katowicki Węglokoks za ponad 39 mln zł kupi od Kompanii Węglowej (KW) 70 proc. akcji spółki Węglozbyt, handlującej węglem w kraju - podała Kompania.

Liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych zwiększyła się w listopadzie 2011 roku o blisko 7 tys. do 1.532.459 - poinformował KDPW we wtorkowym komunikacie.

W ocenie przedstawicieli Sage Group, jednego ze światowych liderów wśród dostawców rozwiązań wspomagających zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach, wycena polskich firm działających w tym segmencie jest obecnie atrakcyjna. Jednym z priorytetów polskiego oddziału Sage, podobnie jak całej grupy, jest zaangażowanie w przejęcia innych podmiotów - poinformowali na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele Sage.

Kulczyk Oil Ventures (KOV) pomyślnie zakończyła testowanie kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje, z którego udało się uzyskać przepływ gazu na poziomie ponad 33 tys. metrów sześciennych dziennie (1,187 MMcf/d). Włączenie O-18 do produkcji planowane jest w I kw. 2012 roku. KOV ma szansę znacząco zwiększyć wydobycie z ukraińskich koncesji - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Cyfrowy Polsat, z myślą o wdrożeniu usług telewizji mobilnej, podpisał umowę o współpracy z holenderską spółką Irdeto, firmą zajmującą się zabezpieczaniem treści cyfrowych. W ramach umowy CP planuje rozwijać rynek urządzeń mobilnych, takich jak m.in. smartfony czy tablety - poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie prasowym.

Intersport obniżył prognozy na 2011 rok i obecnie szacuje, że w 2011 roku strata brutto wyniesie od 9 mln zł do 11 mln zł, przychody netto ze sprzedaży wyniosą 192 mln zł a EBITDA od -0,8 mln zł do 1,2 mln zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Akcjonariusze Netmediów upoważnili zarząd do nabycia do 2,43 mln akcji własnych. Maksymalna cena nabycia nie może być wyższa niż 10 zł - podały Netmedia w uchwałach NWZA z 13 grudnia.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, do końca bieżącego tygodnia złoty nadal będzie znajdował się pod wpływem negatywnych nastrojów na świecie. Szansą na wzrost wartości złotego wydaje się być jedynie ewentualna intrwencja ze strony BGK. Dane o inflacji były dla rynku FX neutralne. Rynek długu zachowywał się we wtorek stabilnie i analitycy nie wykluczają, że już do końca roku poziomy na rynku obligacji pozostaną raczej niezmienione.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4587 a kurs złotego do euro na 4,5600 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3181 USD i 102,60 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

FUNDUSZE

Sprzedaż netto w TFI była w listopadzie ujemna i wyniosła minus 900 mln zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł ok. minus 1,8 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

ENERGIA

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w listopadzie 2011 r. o 4,5 proc. rdr i wyniosło 13.843 GWh - wynika z ostatecznych danych PSE Operator.

OPINIA

W reakcji na dane o inflacji opublikowane we wtorek przez GUS, bank JP Morgan podniósł swoją średnioroczną prognozę inflacji w Polsce za 2012 r. do 3,5 proc. z wcześniejszej 3,2 proc.

Po danych o inflacji w listopadzie 2011 r. wzrosło ryzyko, że RPP podniesie stopy procentowe w styczniu lub lutym 2012 r. - oceniają ekonomiści HSBC. Zaznaczają oni jednak, że scenariusz bazowy banku zakłada, że stopy procentowe w 2012 r. pozostaną bez zmian.

RPP obniży w drugiej połowie 2012 roku stopy procentowe łącznie o 75 pb - oceniają w opublikowanym we wtorek raporcie analitycy Deutsche Bank.

Ze względu na dużą zmienność na rynkach oraz słabego złotego Rada powstrzyma się od zmian w polityce pieniężnej - napisali analitycy Banku Millennium w miesięcznym raporcie.

W przyszłym roku dynamika PKB spowolni do 2,5 proc., by w 2013 r. przyspieszyć do 3,2 proc. - prognozują ekonomiści banku Nordea. Ich zdaniem RPP obniży stopy procentowe o 25 pb pod koniec I połowy 2012 r., a potem raz jeszcze w II połowie roku.

Wskaźnik Standard & Poor's 500 wzrośnie w przyszłym roku do 1.430 pkt - ocenia Thomas Lee, główny strateg rynku akcji w JPMorgan Chase & Co.

Średnia cena tony miedzi w 2012 r. może wynieść 8.625 USD - oceniają analitycy SEB Merchant Banking, oddziału Skandinaviska Enskilda Banken AB.

Ropa Brent na ICE Futures Europe może w 2012 r. kosztować średnio 114 USD/b - oceniają analitycy SEB Merchant Banking, oddziału Skandinaviska Enskilda Banken AB.

Poprawia się kondycja gospodarek amerykańskiej i chińskiej, co powinno znaleźć odbicie w zachowaniu się rynków w najbliższych czasie. Dobrze zachowywać mogą się sektory cykliczne - uważa Bob Doll, główny strateg inwestycyjny w BlackRock.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu ryzyka cięcia ratingów kredytowych w Europie. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 7 centów do 97,70 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,67-107,69 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na obawy o kryzys zadłużenia w Europie. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.567,25 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7618,50 USD/t. (PAP)

amp/ now/

d28o191

Podziel się opinią

Share
d28o191
d28o191