Trwa ładowanie...
d2qo9ru

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 17 sierpnia, 17.00

...

d2qo9ru

17.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3.433,32 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,1 proc., a mdm wzrosło o 0,9 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Zatrudnienie w VII wzrosło rdr o 1,4 proc. vs konsensusu wzrostu o 1,4 proc. rdr; mdm wzrosło o 0,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

d2qo9ru

Liczba oddanych do użytku mieszkań w lipcu wyniosła 10.187 i spadła rdr o 34,2 proc. oraz spadła mdm o 6,9 proc. - podał we wtorek GUS.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w lipcu 2010 roku wzrosła o 26,6 proc. rdr i wyniosła 16.335 - podał we wtorek GUS.

Liczba pozwoleń na budowę w lipcu wyniosła 16.640 i spadła o 0,5 proc. rdr oraz wzrosła o 6,9 proc. mdm - podał we wtorek GUS.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2qo9ru

Produkcja przemysłowa w USA w lipcu 2010 r. wzrosła o 1,0 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w czerwcu 2010 po korekcie - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed).

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lipcu wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował we wtorek Departament Pracy w komunikacie.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lipcu do 546 tys. w ujęciu rocznym, z 537 tys. po korekcie poprzednio - podał we wtorek Departament Handlu USA w komunikacie.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt w czerwcu 2010 r. wyniósł 4,6 mld euro wobec deficytu 7,4 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał we wtorek Europejski Bank Centralny w komunikacie.

d2qo9ru

Inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła w lipcu 2010 r., w ujęciu rdr, 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w czerwcu - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

Stopa bezrobocia na Ukrainie wyniosła w lipcu 2010 r. 1,4 proc. i pozostała bez zmian wobec czerwca - poinformował we wtorek w komunikacie Komitet Krajowej Statystyki w Kijowie.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Chinach nabrały tempa w lipcu i wyniosły o 29,2 proc. więcej niż rok temu - poinformowało we wtorek ministerstwo handlu.

PODATKI

d2qo9ru

Stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie od przyszłego roku o 4 proc. - poinformował wiceminister finansów, Jacek Kapica.

WSKAŹNIKI

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w sierpniu 2010 r. dużo gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany we wtorek raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, spadł w sierpniu do 14,0 pkt z 21,2 pkt w lipcu 2010.

GIEŁDA

d2qo9ru

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,41 proc. i wyniósł 2493,05 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,38 proc. i wyniósł 9.161,68 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.671,89 pkt.

SPÓŁKI

Zdaniem wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka, ewentualna zmiana taryfy na gaz, o którą wnioskuje PGNiG, mogłaby nastąpić najwcześniej od 1 października, choć nie jest jeszcze przesądzone, jaką decyzję podejmie URE w tej sprawie.

d2qo9ru

Aviva OFE zwiększyła zaangażowanie w akcje Plaza Centers i ma obecnie 7,65 proc. akcji i głosów na WZA - podała spółka w komunikacie.

Neuca po pierwszym półroczu 2010 podtrzymuje tegoroczne prognozy, choć słaba kondycja rynku aptecznego sprawia, że realizacja celu 6,6 mld zł przychodów może być trudna. Spółka liczy jednak na ożywienie obrotów dzięki atrakcyjnej jesiennej ofercie dla aptek - poinformował PAP w wywiadzie Piotr Sucharski, prezes dystrybutora farmaceutyków.

Kulczyk Oil Ventures rozpoczyna prace nad odwiertem M-19 na Ukrainie - podała spółka w komunikacie.

Asseco Poland wygrało przetarg organizowany przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Katowicach o wartości 3,1 mln zł brutto oraz dwa przetargi organizowane przez Gminę Miasto Szczecin o łącznej wartości 1,2 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

DnB Nord planuje wzrost portfela kredytów hipotecznych do ponad 2 mld zł na koniec tego roku. Obecnie bank udziela ok. 500 kredytów miesięcznie - podał bank w komunikacie prasowym.

Gant renegocjował z bankiem Raiffeisen umowę kredytową zwiększając kwotę udzielonego kredytu na inwestycję przy ulicy Sokołowskiej w Warszawie do 205 mln zł, czyli o 55 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Elektromont prognozuje, że zysk netto firmy w tym roku wyniesie 270 tys. zł, a przychody 20 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Japońska Lotte Group otrzymała od UOKiK zgodę na przejęcie kontroli nad producentem słodyczy, firmą E.Wedel - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Z ośmiu konkurentów wcześniej potencjalnie zainteresowanych przejęciem pakietu 70 proc. akcji BZ WBK, należącego do Allied Irish Banks, na placu boju pozostają chyba już tylko dwóch.

Producent mrożonek, spółka Eskimos zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 19 sierpnia - podała GPW w komunikacie.

Zygmunt Solorz-Żak, nie planuje w 2010 roku sprzedaży kolejnych akcji Cyfrowego Polsat, gdyż środki na inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną pozyskał z innych źródeł.

Comp złożył najkorzystniejszą cenowo ofertę w przetargu organizowanym przez ZUS na dostarczenie i wdrożenie nowego portalu informacyjnego, który jest częścią projektu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) dla klientów ZUS. Wartość oferty Compu to 16,4 mln zł brutto. Oferty w tym postępowaniu złożyły także Comarch, konsorcjum Sygnity i Winuela oraz spółka S&T Services i - poinformował PAP Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Cyfrowy Polsat sprzedał 57 z 203 punktów mPunktu Polkomtelowi - poinformował PAP Zygmunt Solorz-Żak, największy akcjonariusz platformy cyfrowej.

Przychody Telewizji Polsat w pierwszej połowie 2010 roku wzrosły ponad zwyżkę rynku reklamy telewizyjnej - poinformował PAP Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz stacji.

Radpol szacuje, że w ciągu 2-3 lat przychody grupy osiągną 300 mln zł, nie licząc potencjalnych akwizycji oraz zakłada, że rentowność netto w długim terminie utrzymywać się będzie w przedziale 10-15 proc. - poinformował na konferencji prezes Radpolu Andrzej Sielski. Spółka nie wyklucza wejścia, poprzez akwizycję, w segment wykonawstwa.

Tesgas liczy, że udział w jego portfelu kontraktów realizowanych w ramach rozbudowy sieci dróg i autostrad w Polsce wzrośnie do 20 proc. - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes spółki Włodzimierz Kocik.

Zysk spółki Home Depot wyniósł w II kwartale 2010 r. 0,71 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

Zysk spółki Wall-Mart wyniósł w II kwartale 2010 r. 0,97 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0810 a kurs złotego do euro na 3,9707 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2860 USD i 109,66 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Helix Ventures Partners FIZ (HVP), fundusz inwestycyjny zarządzany przez MCI Capital TFI, podpisał umowę, na mocy której zainwestuje w porównywarkę finansową Broker.pl - poinformował MCI w komunikacie prasowym.

Sprzedaż netto w TFI wyniosła w lipcu 458,8 mln zł, większość środków płynęła do funduszy gotówkowych i pieniężnych - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

OPINIA

Przejęcie przez Rosjan rafinerii Orlen Lietuva to tylko kwestia czasu - twierdzi na łamach wtorkowego wydania dziennika Lietuvos Rytas główny analityk banku DnB Nord, Rimantas Rudzkis.

Ze względu na mniejszą niż w poprzednich okresach liczbę przekazywanych mieszkań oraz spadek marży analitycy spodziewają się słabych wyników Dom Development w II kwartale 2010 roku. Ich zdaniem w kolejnych okresach bieżącego roku nie należy oczekiwać poprawy wyników dewelopera.

Pomimo obaw o nawrót recesji w USA, bardziej prawdopodobnym scenariuszem dla gospodarki tego kraju w drugiej połowie roku jest dalsze ożywienie. Mało prawdopodobne jest również to, że gospodarka amerykańska wpadnie w deflację - uważają analitycy Commerzbanku.

Analitycy spodziewają się w II kwartale 2010 roku wyników JW Construction na poziomie zbliżonym do uzyskanych przed rokiem. Prognozują, że w II połowie 2010 roku, ze względu na dużą liczbę mieszkań przekazywanych klientom, wyniki dewelopera znacząco się poprawią.

Zdaniem dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich Zbigniewa Malisza, ceny mieszkań w 2010 i 2011 roku pozostaną stabilne, nawet jeśli od 1 stycznia 2011 roku wzrośnie o 1 proc. stawka podatku VAT na budownictwo mieszkaniowe oraz na materiały budowlane. Na rynku mieszkaniowym panuje względna równowaga między popytem i podażą. Malisz ocenia, że liczba mieszkań oddanych do użytku w latach 2010 i 2011 będzie zbliżona i wyniesie po ok. 130-135 tys.

SONDAŻE

Odsetek zwolenników obecnego rządu obniżył się w sierpniu o 5 pkt proc. do 38 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Wzrosła liczba osób niezadowolonych z działalności rządu - z 37 proc. do 41 proc. Pogorszyły się także notowania premiera Donalda Tuska - jego poparcie spadło o 4 pkt proc. do 47 proc.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku znajduje się we wtorek blisko 5-tygodniowego minimum z powodu oznak spowolnienia tempa ożywienia w globalnej gospodarce - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, zwyżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 10 centów do 75,34 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 75,87-75,89 USD za baryłkę.

Ceny miedzi rosną w Londynie i podczas handlu w Azji w reakcji na niższe zapasy tego metalu i spadek kursu dolara, co zachęciło graczy do większych zakupów - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie drożeje rano o 0,2 proc. do 7.262,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7347,50 USD/t.(PAP)

zdz/ gor/

d2qo9ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qo9ru