Trwa ładowanie...
d14uoie
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 21 grudnia, 20.00

...

Share
d14uoie

21.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w listopadzie 2010 r. wyniosła rdr 1,2 proc. wobec 1,2 proc. w październiku - podał NBP we wtorek w komunikacie.

d14uoie

Dynamika PKB obecnie kształtuje się na poziomie 3,8-4,0 proc., a w przyszłym roku może wynieść powyżej 4,0 proc. - ocenia Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem podwyżka VAT spowoduje wzrost cen o 0,4 proc.

Dzięki rosnącej aktywności zawodowej wzrost PKB może być wyższy niż średni wzrost z ostatnich lat, i może wynieść powyżej 4 proc. - uważa Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem Polska może się rozwijać w tempie powyżej 4 proc. bez wzrostu inflacji.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia we wtorek.

d14uoie

BUDŻET

Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetowy w grudniu wzrośnie o 5 mld zł, do ok. 47,5 mld zł - donosi "Rzeczpospolita".

Parlament węgierski przyjął w nocy z poniedziałku na wtorek ustawę likwidującą Radę Budżetową, utworzony 2 lata temu niezależny organ "mędrców" mający nadzorować politykę redukcji deficytu budżetowego.

DŁUG

d14uoie

Obecny kurs euro-złotego nie stwarza ryzyka, że dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Dodał, że resort finansów sfinansował już wszystkie potrzeby pożyczkowe na bieżący rok.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec listopada 3.821 mln euro wobec 4.213 mln euro na koniec października - podał we wtorek NBP.

Ministerstwo Finansów planuje w I kwartale 2011 roku emisję euroobligacji - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Emisje obligacji BGK na rzecz KFD będą miały w 2011 roku wartość 10,5 mld zł - wynika z "Planu rzeczowo-finansowego KFD na 2011 rok" przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

d14uoie

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 144,68 punktów bazowych.

WSKAŹNIKI

W grudniu 2010 r. nastroje brytyjskich konsumentów pozostały bez zmian. Wskaźnik zaufania wyniósł w tym miesiącu minus 21 pkt jak w listopadzie - podał we wtorek GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na styczeń 2010 r. spadł do 5,4 pkt z 5,5 pkt w grudniu - podała we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

d14uoie

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 2.772,03 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,42 proc., do 21.148,37 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,09 proc. i wyniósł 3.927,49 pkt.

d14uoie

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,85 proc., do 7.077,99 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,02 proc., do 5.951,80 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,51 proc. i wyniósł 10.370,53 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,8 proc. i wyniósł 2.904,12 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG Energia, spółka zależna PGNiG, nie wyklucza kupna aktywów wycofujących się z Polski koncernów energetycznych. Interesujące z punktu widzenia firmy byłyby m.in. krajowe aktywa Vattenfalla.

Spółka PGNiG Energia w tym roku wydała na inwestycje zaledwie kilkanaście milionów złotych. W przyszłym roku może przyspieszyć wydatkowanie pieniędzy. Na realizację rozpoczętych i nowych projektów może przeznaczyć około 400 mln zł - powiedział PAP Tomasz Karaś, dyrektor departamentu do spraw strategii.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że sprzedaż gazu przekroczy w przyszłym roku poziom 14 mld m3 - poinformował dziennikarzy Michał Szubski, prezes PGNiG.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny zajmującej się działalnością deweloperską spółki Inpro - podała Komisja w komunikacie.

Akcjonariusze Energomontażu-Południe zdecydowali o przeprowadzeniu skupu akcji własnych. Spółka prezeznaczy na ten cekl maksymalnie 65 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Asseco Poland podpisało z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę na "Utrzymanie, modyfikację i ulepszanie systemów aplikacyjnych OFSA, OFSA-PROW, OFSA-PROW-DD, RG-PROW. Wartość kontraktu to 21,2 mln zł netto - wynika z suplemetu do Dziennika Urzędowego UE.

GoAdvisers podpisał z działającą w segmencie elektronicznych systemów pomiarowych spółką Poltiming umowę dotyczącą wprowadzenia na NewConnect, do czego dojść może w II kwartale 2011 roku - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Walne zgromadzenie Multimedia Polska, które miało 20 grudnia zdecydować o umorzeniu ponad 25 proc. akcji, podjęło uchwałę w sprawie przerwy w obradach do 19 stycznia - poinformowała spółka w komunikacie.

Finergis Investments Ltd, główny akcjonariusz Ergis Eurofilms, objął 51 proc. udziałów w CS Recycling, udziały te mogą przejść na własność Ergis Eurofilms - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Plast-Box oczekuje w przyszłym roku ożywienia na rynku tworzyw sztucznych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Cena emisyjna w publicznej ofercie akcji TMS Brokers została ustalona na 61 zł wobec przedziału 61-65 zł - podał TMS Brokers we wtorkowym komunikacie.

Kurs akcji spółki Aqua spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 1,69 proc. do 29 zł.

Bank Pocztowy, który planuje w 2011 roku zadebiutować na GPW, wybrał BZ WBK na doradcę finansowego, a Dom Maklerski BZ WBK na oferującego - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Deweloperski Inpro planuje w publicznej ofercie 10 mln akcji pozyskać ponad 70 mln zł. Środki od inwestorów spółka przeznaczy na zakup nieruchomości pod nowe projekty, wkład własny do rozpoczynanych inwestycji i przejęcie na trójmiejskim rynku deweloperskim - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Stefaniak, prezes Inpro.

Selena zakończyła budowę zakładu produkcyjnego pian montażowych w Chinach i rozpoczęła produkcję testową. Docelowo wartość sprzedaży z tej fabryki wyniesie 30-35 mln euro rocznie - poinformowała spółka w komunikacie.

Wawel chce w 2011 roku poprawić wyniki i przychody, i zakłada, że w kolejnych latach będzie rósł szybciej niż rynek. Spółka potwierdza, że dywidenda za 2010 rok może być trochę wyższa niż za 2009 rok - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Wawela Dariusz Orłowski.

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie BZ WBK przez Santandera - poinformował we wtorek Bloomberg.

Katowicki Holding Węglowy nie wejdzie na giełdę - jak wcześniej zakładano - w przyszłym roku. Mogłoby do tego dojść najwcześniej w 2012 r., jeśli do tego czasu znacząco poprawi się kondycja firmy - uważa prezes Holdingu, Roman Łój.

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z Pagedem umowę sprzedaży 85 proc. akcji Sklejki Pisz za 65 mln zł - poiinformował we wtorek PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu.

Ceramika Nowa Gala wycofała się z planów inwestycji na terenie Mołdawii - poinformowała spółka w komunikacie.

Wobec powództwa Erbudu na kwotę 11 mln zł sąd arbitrażowy zasądził na rzecz spółki 2,1 mln zł. W związku z nieuwzględnieniem w całości powództwa spółka zawiąże w IV kwartale rezerwy w wysokości około 7 mln zł - poinformował w rozmowie z PAP Dariusz Grzeszczak, prezes spółki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że decyzję miasta Warszawy o odmowie wypłaty Polnordowi odszkodowania w wysokości 175,4 mln zł za grunty przejęte pod drogi publiczne wydano z rażącym naruszeniem prawa - podał Polnord w komunikacie.

Boryszew podpisał zobowiązanie do zachowania poufności w związku z wnioskiem o przystąpienie do due dilligence włoskiej spółki Cablelettra z sektora automotive - poinformował Boryszew we wtorkowym komunikacie.

Comp i Novitus podpisały list intencyjny dotyczący połączenia spółek, które ma zostać przeprowadzone na zasadzie przejęcia Novitusa przez Comp - poinformowały spółki w komunikatach.

Zwiększenie pojemności magazynowych i budowa bazy w Gdańsku z partnerem zagranicznym to priorytetowe cele spółki do 2014 r. - powiedział PAP Robert Soszyński, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń"

Vattenfall przesunął o miesiąc termin składania ofert cenowych na budowę bloku o mocy 480 MW w EC Siekierki, do 21stycznia przyszłego roku - poinformował PAP Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall Poland.

EuCO sprzedało wszystkie 1,7 mln oferowanych akcji, a redukcja w transzy detalicznej wyniosła około 62,9 proc. - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Elektrotim został dopuszczony przez ministerstwo skarbu do przeprowadzenia badania Elektromontażu Poznań - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

WALUTY

Na rynkach finansowych panuje przedświąteczna atmosfera. Handel odbywa się przy niskich obrotach. Jedynym wydarzeniem, które może poruszyć inwestorów w najbliższym czasie jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w przypadku, gdyby niespodziewanie dla rynków, zdecydowała się w grudniu na podniesienie stóp procentowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0370 a kurs złotego do euro na 3,9944 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3155 USD i 110,00 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BUDOWNICTWO

Rosnąca podaż mieszkań przy stabilnym popycie spowoduje, że w najbliższej przyszłości ceny mieszkań będą spadać - wynika z kwartalnego raportu NBP.

Polski sektor budowlany w całym 2010 roku odnotuje wzrost na poziomie 0,8 proc. Firmy budowlane prognozują, że w 2011 roku wartość sektora wzrośnie o 3,2 proc. - wynika z raportu CEEC Research, Firmy Doradczej KPMG i agencji badawczej Norstat: "Budownictwo w Polsce. Druga połowa 2010 roku".

Produkcja cementu w listopadzie wzrosła o 11,3 proc. rdr i wyniosła 1.299,1 tys. ton - podało stowarzyszenie producentów cementu.

OPINIA

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała pod znakiem wzrostów, ale analitycy uważają, że rynek jest już w świątecznym nastroju. Spodziewają się też, że indeks WIG 20 może jeszcze rosnąć na kolejnych sesjach, zaś większa korekta może pojawić się po Nowym Roku.

Stopy procentowe NBP w 2011 roku wzrosną łącznie o 100 pb, do pierwszej podwyżki dojdzie w I kwartale przyszłego roku, a zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane w drugiej połowie roku - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy PKO BP.

Wzrost PKB na początku przyszłego roku wyhamuje, potem w trakcie roku przyspieszy, a w całym 2011 r. będzie zbliżony do 3,5 proc. - prognozuje PKO BP. Zdaniem ekonomistów banku średnioroczny CPI wyniesie 3,3 proc.

W połowie przyszłego roku złoty będzie wyceniany na 3,82 za euro, zaś koniec 2011 roku przyniesie kwotowania na poziomie 3,75 - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy PKO BP. Na lokalnym rynku SPW analitycy spodziewają się wzrostu rentowności i wypłaszczenia krzywej dochodowości.

W 2010 roku polska gospodarka wzrośnie o 3,8 proc., głównie dzięki popytowi wewnętrznemu oraz wzrostowi zapasów - ocenia PKPP Lewiatan. Jeśli przedsiębiorstwa przyśpieszą decyzje o rozpoczęciu akcji inwestycyjnej, to należy spodziewać się mocniejszego ożywienia w roku 2011. Może przyczynić się do tego zmniejszenie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w tym roku.

Inflacja mierzona CPI w I kwartale 2010 r. sięgnie poziomu 3,5 proc., co skłoni RPP do pierwszej podwyżki stóp procentowych o 25 pb - wynika z grudniowej prognozy banku Nordea. Bank przewiduje, że za rok główna stopa procentowa będzie na poziomie 4,25 proc.

Bank HSBC podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2010 roku z 3,2 proc. do 3,8 proc. - wynika z kwartalnego raportu banku.

Optymistyczny scenariusz na 2011 r. zakłada, że rentowności obligacji 10-letnich będą stabilne, ok. 6,0 proc. z pewnymi wahaniami - powiedział w wywiadzie dla PAP Arkadiusz Bogusz, szef zespołu papierów dłużnych w Credit Suisse Asset Management. Scenariusz kryzysowy, przy restrukturyzacji długu przez jedno z państw strefy euro, zakłada wzrost rentowności 10-latek do ok. 6,5 proc na koniec 2011.

W wyniku luźnej polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej indeks S&P 500 może w przyszłym roku wzrosnąć nawet do 1600 pkt.- napisali analitycy Saxo Banku w swoich corocznych "Szokujących Prognozach" - potencjalnych scenariuszach, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na rynki.

Europejskie, bliskowschodnie i afrykańskie rynki wschodzące (tzw. EMEA) w 2011 r. będą miały przed sobą lepszą perspektywę, nawet jeśli inne regiony zwolnią. Europejskie rynki wschodzące pozostaną jednak podatne na skutki perturbacji w eurostrefie - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Na świecie dobiega końca hossa na obligacje - uważa Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko rosną, ale są najwyższe od niemal 2 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 12 centów do 89,49 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na luty 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 91,92-91,94 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji wzrosły do rekordowego poziomu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 9.285,00 USD za tonę, po wzroście o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9353,25 USD/t. (PAP)

amp/ ana/

d14uoie

Podziel się opinią

Share
d14uoie
d14uoie