Trwa ładowanie...
d3jgzm0
d3jgzm0

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 24 sierpnia, 17.00

...
Share
d3jgzm0

24.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP we wtorek w komunikacie.

d3jgzm0

Na sierpniowym posiedzeniu RPP utrzymała zdanie komunikujące, że dyskutuje nad czynnikami wzmacniającymi presję inflacyjna. Dodatkowo zaostrzyła ton wskazując na czynniki, które mogą w przyszłości wpływać proinflacyjnie, a usunęła z komunikatu czynniki działające przeciw presji cen.

Planowany wzrost stawek VAT spowoduje jednorazowy wzrost cen o 0,3 proc. - powiedział na konferencji prasowej szef NBP Marek Belka. Belka powiedział, że lipcowa inflacja na poziomie 2 proc. osiągnęła minimum i należy spodziewać się wzrostu cen. Jego zdaniem, RPP nie jest usatysfakcjonowana celami przedstawionymi przez rząd w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w VII o 3,9 proc. rdr, po wzroście o 6,4 proc. rdr w VI, mdm w VII wzrosła o 3,2 proc. - GUS.

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,4 proc. wobec 11,6 proc. w czerwcu - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 1.812,8 tys. osób

d3jgzm0

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w II kw. 9,5 proc. wobec 10,6 proc. w I kw. - podał GUS.

Z danych GUS na koniec lipca 2010 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 242,4 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 29,2 tys. więcej niż w czerwcu 2010 r. i o 21,7 tys. mniej niż przed rokiem.

W III kwartale stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się poniżej 11 proc. - powiedział dziennikarzom wiceprezes GUS Janusz Witkowski.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w lipcu o 11,0 proc. rdr, po wzroście w czerwcu o 14,0 proc., a mdm spadła o 0,3 proc. - podał GUS.

d3jgzm0

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w lipcu w ujęciu rdr o 13,6 proc., po wzroście o 20,5 proc. w czerwcu - podał GUS.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec była o 12,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 1,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc.- podał GUS w komunikacie.

Z danych GUS na koniec lipca 2010 roku wynika, że 451 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 44,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,2 tys. osób - podał GUS we wtorek w komunikacie.

Obroty w handlu detalicznym w lipcu 2010 r. wzrosły o 5,1 proc. rdr po wzroście w czerwcu po korekcie o 6,8 rdr - podał we wtorek GUS.

d3jgzm0

Nakłady inwestycyjne w I półroczu 2010 roku były o 17,7 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2009 roku i wyniosły 34.452,8 mln zł - poinformował we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu spadła do 3,83 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł w sierpniu do 11 punktów z 16 punktów odnotowanych przed miesiącem - poinformował we wtorek oddział Fed w Richmond.

d3jgzm0

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kw. 2010 r. o rekordowe 2,2 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,5 proc. - poinformował we wtorek w końcowych wyliczeniach Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Nowe zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły w czerwcu 2010 r. mdm o 2,5 proc., po wzroście w maju o 4,1 proc. po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

WSKAŹNIKI

W sierpniu nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumenckich, wskaźnik BWUK syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się w stosunku do lipca o 4,5 pkt proc. do -16,0 pkt proc. - podał GUS.

d3jgzm0

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,33 proc. i wyniósł 8.995,14 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc. i wyniósł 2.650,31 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 2,25 proc. i wyniósł 2410,23 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 1,46 proc. do 21.597,95 pkt.

SPÓŁKI

W II połowie 2010 roku Dom Development przekaże klientom 240-270 mieszkań, a nie jak wcześniej planował 340 lokali. Deweloper do końca roku rozpocznie nowe projekty na ponad 1.000 mieszkań, pierwsze powinny ruszyć we wrześniu lub październiku. Sprzedaż w III kw. będzie nie mniejsza niż w II kw. - poinformowali na wtorkowej konferencji przedstawiciele spółki.

Zakłady Azotowe Puławy uruchomią produkcję i dystrybucję nawozu płynnego Pulaska w puławskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Wartość tej inwestycji do końca marca 2013 roku ma wynieść co najmniej 50 mln zł - poinformował we wtorkowym komunikacie zarząd strefy.

Comp wygrał przetarg organizowany przez ZUS na świadczenie przez 36 miesięcy usług serwisu pogwarancyjnego serwerów Sun oraz oprogramowania systemowego. Wartość oferty złożonej przez Comp to 1,65 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Dom Development sprzedał w II kw. 2010 roku 330 mieszkań, w tym samym okresie klienci zrezygnowali z zakupu 18 lokali - podała spółka w informacji prasowej.

Zapisy na akcje serii D ZPC Otmuchów, w transzy inwestorów indywidualnych, potrwają od 8 do 10 września. Spółka chce zebrać z oferty ponad 57 mln zł, z czego 17,5 mln zł przeznaczy na akwizycje - poinformował ZPC Otmuchów w prospekcie emisyjnym.

Telekomunikacja Polska przewiduje, że m.in dzięki poprawie kondycji segmentu komórkowego, w całym 2010 roku jej skonsolidowane przychody powinny zmniejszyć się o mniej niż 6 proc., po 7,5 proc. spadku w pierwszym półroczu i 8,8 proc. zniżce w całym 2009 roku - poinformował PAP Maciej Witucki, prezes spółki.

Telekomunikacja Polska podtrzymuje plan wspólnego z P4 startu w przetargu na częstotliwości, które umożliwiają zaoferowanie usług szybkiego internetu w technologii LTE - poinformował PAP Maciej Witucki, prezes TP.

Polimex Mostostal złożył najkorzystniejszą ofertę w wysokości 128 mln zł netto (157 mln zł brutto) na budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Asseco South Eastern Europe podpisało kontrakt z rumuńskim bankiem centralnym na wdrożenie infrastruktury bezpieczeństwa systemu PKI (ang. Public Key Infrastructure) oraz kontrakt na integrację systemu informatycznego w rumuńskim urzędzie statystycznym - poinformowało ASEE w komunikacie prasowym.

Pharmena, która poprzez spółkę zależną zwiększyła do 100 proc. zaangażowanie w amerykańskiej Cortria Corp, planuje na początku 2011 roku pozyskać finansowanie dla tego projektu - poinformował na konferencji prasowej Konrad Palka, prezes spółki zależnej PGF.

MCI Management do końca roku może utworzyć trzy nowe fundusze. Do końca trzeciego kwartału MCI może poinformować o inwestycji w trzy nowe projekty. Fundusz podtrzymuje prognozę wyniku netto na 2010 r. - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.

TelForceOne w drugiej połowie roku planuje wprowadzić na rynek 11 nowych modeli telefonów myPhone. Na IV kwartał planuje kampanię reklamową tej marki. Spółka zakończyła działania restrukturyzacyjne. Liczy na dalszą poprawę efektywności w drugim półroczu.

Hydrotor zdecydował, że z zysku osiągniętego w 2009 na dywidendę trafi 3 mln zł, co da 1,25 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

ZPC Otmuchów mogą wydać na inwestycje, wykorzystując środki z emisji oraz kredyt, maksymalnie 84 mln zł, w tym do 45 mln zł na akwizycje. Dzięki przejęciom i rozwojowi organicznemu ZPC Otmuchów chcą osiągnąć w ciągu 5 lat 500 mln zł przychodów - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

BNP Paribas SA, PKO Bank Polski SA i Banco Santander SA złożyły oferty na pakiet 70 proc. BZ WBK, wystawiony na sprzedaż przez Allied Irish Banks - podaje źródło zbliżone do transakcji, cytowane przez agencję Bloomberg.

SoftM, niemiecka spółka zależna Comarchu, miała w II kw. 2010 r., 1,37 mln euro straty netto, 1,37 mln euro straty operacyjnej i 9,4 mln euro przychodów - podała SoftM.

BANKI

Zysk netto sektora bankowego po dwóch kwartałach 2010 roku wzrósł do 5,42 mld zł z 4,46 mld zł rok wcześniej - poinformowała w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1737 a kurs złotego do euro na 4,0104 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2611 USD i 106,19 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Ostatnie osłabienie PLN nie ma związku z gospodarką, a wynika ze zmian kursu USD/EUR - powiedział prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej.

FUNDUSZE

Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu . Środki, które powinny wpłynąć do FUS we wrześniu 2010 roku, mają zapewnić wypłatę bieżących emerytur.

OPINIA

Wtorkowa sesja przyniosła pogorszenie nastrojów na GPW, w ślad za spadkami na światowych rynkach. Bardzo słabe dane z rynku nieruchomości w USA dodatkowo rozczarowały inwestorów pod koniec notowań, co może przełożyć się na utrzymanie pesymizmu na warszawskim parkiecie do końca tygodnia.

Pomimo, że nawrót recesji w Stanach Zjednoczonych wciąż jeszcze jest mało prawdopodobny, to jednak ryzyko jego wystąpienia wzrosło w ostatnich sześciu miesiącach - powiedział prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Chicago Charles Evans we wtorek.

W globalnej gospodarce konieczne jest utrzymanie bodźców fiskalnych stymulujących wzrost, aby uniknąć ponownego wejścia w recesję - ocenia Richard Koo, główny ekonomista Nomura Research Institute Ltd. w Tokio.

W ostatnich dniach coraz większą uwagę inwestorów przyciąga złoto. Seria negatywnych danych makro płynąca z gospodarki amerykańskiej wzbudziła obawy o dalsze wzrosty na rynkach kapitałowych. W takich sytuacjach na znaczeniu zyskują bezpieczne przystanie, a z pewnością taką jest złoto - ocenia Piotr Żak, ekonomista z Departamentu Produktów i Wsparcia Sprzedaży Xelion.

Programy oszczędnościowe wprowadzane w krajach europejskich w odpowiedzi na kryzys zadłużenia sprawiają, że wzrasta ryzyko nawrotu recesji na kontynencie - uważa profesor Columbia University Jospeh Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Zmiany w podatku VAT na żywność, zgodnie z którymi żywność będzie objęta nowymi stawkami 5 proc. i 7 proc. przyczynią się do spadku cen żywności o 0,1 proc. w przyszłym roku - ocenia wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Całościowy efekt podwyżki VAT spowoduje wzrost inflacji o 0,4 proc.

Rating Polski ma stabilną perspektywę i jeśli się nie zdarzy nic nadzwyczajnego w najbliższych 18-20 miesiącach, to niewielkie jest prawdopodobieństwo jego zmiany - ocenił prezes Fitch Polska Piotr Kowalski.

PROGNOZA

W kwartalnym raporcie instytut Ifo pozostaje optymistyczny co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce w drugiej połowie 2010 roku. Eksperci instytutu spodziewają się silnego odbicia nakładów inwestycyjnych i eksportu w najbliższych miesiącach.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził możliwość wystąpienia w Polsce suszy na niektórych obszarach - podał IUNG Puławy w komunikacie.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku spada podczas tej sesji w reakcji na oczekiwania inwestorów, że wzrosły jej amerykańskie zapasy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, zniżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 56 centów, czyli 0,8 proc., do 72,54 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na październik 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 73,02-73,04 USD za baryłkę.

Ceny miedzi spadają na giełdach metali przed spodziewanymi słabymi danymi z rynku nieruchomości w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME tanieje rano o 0,6 proc. do 7.210,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7196,00 USD/t.

Niepewność co do kształtowania się sytuacji na rynkach winduje ceny zbóż, a pszenica konsumpcyjna kosztuje w skupie o 4 proc. więcej niż w pierwszym tygodniu sierpnia - wynika z cotygodniowej analizy ARR. PAP)

zdz/ asa/

d3jgzm0

Podziel się opinią

Share
d3jgzm0
d3jgzm0