Trwa ładowanie...
d2l9m5m

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 25 października, 17.00

...

Share
d2l9m5m

25.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Tempo wzrostu PKB w III kwartale 2011 r. nie odbiegało istotnie od wyników z II kwartału - powiedziała na konferencji prasowej wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Kolejne miesiące przyniosą pogorszenie sytuacji na rynku pracy - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes GUS Janusz Witkowski.

d2l9m5m

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 11,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 1,3 proc. - podał GUS.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. w sierpniu - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 1.861,7 tys. osób.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła we wrześniu o 13,9 proc. rdr, po wzroście w sierpniu o 14,1 proc., a mdm wzrosła o 6,2 proc. - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły we wrześniu w ujęciu rdr o 17,9 proc., po wzroście o 13,9 proc. w sierpniu - podał GUS.

d2l9m5m

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień była o 4,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2010 roku przy większym o 2,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 5,8 proc.- podał GUS w komunikacie.

Z danych na koniec września 2011 roku wynika, że 465 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 31,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 17,9 tys. osób - podał GUS we wtorek.

Z danych GUS na koniec września 2011 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 246,1 tys. osób poszukujących zatrudnienia, o 43,9 tys. więcej niż w sierpniu 2011 r. i o 49,3 tys. mniej niż we wrześniu 2010 r.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w październiku 2011 r. wyniósł -20,8 pkt proc. i był o 0,7 pkt proc. wyższy niż we wrześniu - podał we wtorek w komunikacie GUS. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej w październiku spadł wobec września o 0,2 pkt proc. i wyniósł -26,8 pkt proc. BWUK jest niższy niż przed rokiem, WWUK jest zbliżony do poziomu z października 2010 r.

d2l9m5m

Przewozy ładunków we wrześniu 2011 roku wzrosły mdm o 1,4 proc. do 41,03 mln ton, a rdr wzrosły o 6,2 proc.- podał GUS.

Obroty w handlu detalicznym we wrześniu 2011 roku wzrosły o 0,7 proc. rdr po spadku w sierpniu o 1,0 proc. - podał GUS.

Liczba aktywnych kart SIM na rynku telefonii komórkowej na koniec trzeciego kwartału 2011 roku wzrosła o 877,5 tys. sztuk do 49,412 mln z 48,535 mln na koniec drugiego kwartału 2011 roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja węgla kamiennego we wrześniu rdr spadła o 1,4 proc. rdr i wyniosła 6.292 tys ton - podał GUS.

d2l9m5m

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa w IV kwartale 2011 wynosi 76 proc., wobec 74 proc. w III kw. i podobnie jak w IV kwartale poprzedniego roku - poinformował w raporcie Główny Urząd Statystyczny.

KUKE podtrzymała prognozę zakładającą, że dynamika eksportu w 2011 roku wyniesie 11-12 proc. - poinformował PAP główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Piotr Soroczyński.

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2011 roku wyniesie 4,31 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d2l9m5m

Sprzedaż detaliczna we Włoszech w sierpniu 2011 r. spadła rdr o 0,3 proc., po spadku w lipcu o 2,3 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Włoski Instytut Statystyczny w Rzymie.

Bank centralny na Węgrzech pozostawił we wtorek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

BUDŻET

Projekt budżetu na 2012 roku jest nierealistyczny, a ze względu na zawyżoną prognozę dochodów podatkowych może się okazać, że deficyt budżetowy będzie wyższy niż planowane 35 mld zł - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

d2l9m5m

Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2013 roku może wynieść od 49,7 mld zł do 65,7 mld zł - wynika z opublikowanej we wtorek przez ZUS prognozy wpływów i wydatków FUS na lata 2013-2017.

DŁUG

Strefa euro rozważa możliwość udzielenia Włochom pomocy z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), tak by zmniejszyć odsetki, jakie Rzym musi płacić za swe obligacje, a tym samym ograniczyć ryzyko rozlania się kryzysu zadłużenia na kolejny kraj.

Środowy szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej został odwołany - wynika z oświadczenia wydanego przez Wielką Brytanię.

Polska prezydencja postanowiła nie zwoływać posiedzenia Rady ECOFIN w środę, 26 października - poinformowała w komunikacie Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy MF.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku 2011 roku w stosunku do ostatniego wrześniowego pomiaru o 0,7 pkt. i wyniósł 33,5 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz Pentor.

Październikowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że obecnie większość osób spodziewa się wzrostu inflacji - podał we wtorek w komunikacie Ipsos. We wrześniu większość osób spodziewała się zahamowania inflacji.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na listopad 2011 r. wzrósł do 5,3 pkt z 5,2 pkt - podała we wtorek niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

We Francji niespodziewana poprawa nastrojów konsumentów - w październiku 2011 r. indeks zaufania wzrósł do 82 pkt z 80 pkt we wrześniu - podał we wtorek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w sierpniu o 3,8 proc. rdr i wyniósł 142,84 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w październiku 2011 roku do 39,8 pkt. z 46,4 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) spadł w sierpniu miesiąc do miesiąca o 0,1 proc. - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed pozostał bez zmian w październiku i wyniósł minus 6 punktów - poinformował we wtorek oddział Fed w Richmond.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 8.762,31 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,7 proc. i wyniósł 2.409,67 pkt.

SPÓŁKI

PBG planuje głęboką restrukturyzację grupy, docelowo chce iść w kierunku specjalistycznej firmy skoncentrowanej na energetyce. Firmy elektroenergetyczne z grupy będą skonsolidowane wokół Rafako, a część spółek budowlanych wokół Hydrobudowy Polska. Docelowo PBG chce sprzedać aktywa związane z budownictwem drogowym i infrastrukturą - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes PBG Jerzy Wiśniewski.

PBG miało lekko ujemne przepływy operacyjne w III kw. 2011 r. Wskaźnik długu netto do EBITDA był lekko poniżej poziomu 3,5. W wynikach III kw. widoczny będzie wpływ tzw. one-offów. Obecnie za wcześnie, aby oszacować, czy prognoza na 2011 r. będzie przekroczona. Grupa nie przewiduje kar umownych na kontrakcie na budowę Stadionu Narodowego, oczekuje korzystnego rozstrzygnięcia na budowie stadionu w Gdańsku i zakłada ukończenie w terminie swojego odcinka budowy autostrady A1.

Jeśli w przetargu na budowę bloków energetycznych w Elektrowni Opole wygra Alstom, to PBG spodziewa się, że może wykonać tam prace za około 2 mld zł. Kolejne 2 mld zł mogą trafić do Rafako, które niebawem zostanie przejęte przez budowlaną grupę - poinformował PAP Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

PGNiG Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, podwoiła swoje udziały w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej PL558 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, dokupując 15 proc. udziałów - poinformowało PGNiG w komunikacie.

Telekomunikacja Polska podpisała ze związkami zawodowymi umowę społeczną na lata 2012-2013, w ramach której z odejść dobrowolnych będzie mogło skorzystać maksymalnie 2.300 pracowników w zamian za odszkodowanie - podała spółka w komunikacie. Efekt finansowy tej umowy ma zostać uwzględniony w księgach czwartego kwartału 2011 roku.

III kwartał 2011 roku będzie dla Erbudu lepszy pod względem przychodów niż analogiczny okres w roku 2010. W pozycjach zysku operacyjnego i zysku netto nie uda się jednak spółce pokazać na koniec roku dodatniego wyniku - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Dariusz Grzeszczak.

Nowym prezesem Getin Holdingu z dniem 1 stycznia 2012 roku zostanie Rafał Juszczak po tym, jak Radosław Boniecki, dotychczasowy prezes, złożył rezygnację ze stanowiska z przyczyn osobistych - podała spółka w komunikacie.

W czwartym kwartale 2011 roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) prawdopodobnie rozwiąże "znaczącą część" z ok. 244,3 mln zł rezerw, zawiązanych wcześniej na sporny podatek od podziemnych wyrobisk - podała rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Netia złożyła w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Crowley Data Poland - podał urząd na stronach internetowych. Wniosek Netii wpłynął do UOKiK 19 października.

Weedo, firma oferująca produkty i akcesoria dedykowane smartfonom i tabletom, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę 26 października 2011 - podała spółka w komunikacie.

Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości elektronicznej w II kwartale 2011 roku wzrosła do 9,92 mln z 9,34 mln w I kwartale - wynika z danych Związku Banków Polskich. ZBP prognozuje, że próg 10 mln takich klientów sektor osiągnie w III kw. 2011 roku.

Kub-Gas, ukraińska spółka należąca do Kulczyk Oil Ventures, rozpocznie w końcu października program szczelinowania hydraulicznego na odwiercie O-6 na polu Olgowskoje na Ukrainie - podał KOV w komunikacie.

Zysk netto BP wyniósł w III kw. 2011 r. 4,91 mld USD - podała spółka we wtorek w raporcie kwartalnym.

Deutsche Bank, największy w Europie bank inwestycyjny pod względem przychodów, zanotował w III kw. 2011 r. zysk netto w wysokości 725 mln euro, po stracie 1,21 mld euro przed rokiem związanej z przejęciem Deutsche Postbanku - podał bank we wtorek w raporcie kwartalnym.

Zysk koncernu chemicznego DuPont wyniósł w trzecim kwartale 2011 r. 0,69 USD na akcję - podała firma w komunikacie we wtorek.

WALUTY

Na rynkach finansowych panuje duża nerwowość przed środowym szczytem przywódców państw Unii Europejskiej. Wszelkie scenariusze dla wyceny złotego i krajowych SPW będzie można rysować dopiero po rozstrzygnięciach, które przyniesie brukselskie spotkanie, uważają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1445 a kurs złotego do euro na 4,3787 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3918 USD i 105,98 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

OPINIA

Z powodu kryzysu zadłużenia w strefie euro groźba nowej recesji światowych potęg gospodarczych przekracza 50 procent - ocenił we wtorek amerykański ekonomista Nouriel Roubini, który zasłynął tym, że zapowiedział kryzys z 2008 roku i przewidział jego etapy.

SONDAŻE

Poparcie dla PO wyniosło 39 proc., na PiS głos oddałoby 27 proc. ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Millward Brown SMG/KRC dla portalu Gazeta.pl.

Nastroje społeczne Polaków w październiku poprawiły się w porównaniu z wrześniem - wynika z sondażu TNS OBOP. O 4 punkty proc. zwiększył się odsetek osób optymistycznie oceniających kierunek w jakim zmierzają sprawy w Polsce przy jednoczesnym spadku o 5 punktów proc. pesymistycznych opinii na ten temat.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i są najwyższe od 12 tygodni - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na XII, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 80 centów do 92,07 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,88-111,90 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i powiększają jeszcze wzrosty z poprzednich dwóch dni, gdy zwyżkowały najmocniej od stycznia 2009 r. - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.798 USD za tonę, po wzroście notowań o 2,1 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7601,50 USD/t. (PAP)

amp/ ana/

d2l9m5m

Podziel się opinią

Share
d2l9m5m
d2l9m5m