Trwa ładowanie...
d2c0eyw

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 28 sierpnia, 20.00

...
Share
d2c0eyw

28.08. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Nastawienie w RPP zmieniło się, Rada mówi obecnie już nie o konieczności podwyżek stóp, a o perspektywie obniżek - ocenił Marek Belka, prezes NBP. Dodał, że we wrześniu RPP nie powinna zaskoczyć rynków.

d2c0eyw

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej wzrost PKB w Polsce w 2013 roku może być wyższy o ok. 0,5 pkt. proc., a poziom PKB per capita osiągnie w 2015 roku poziom 70 proc. średniej w UE - ocenia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w informacji prasowej. Ministerstwo szacuje, że w latach 2012-2013 nakłady na środki trwałe mają być o 18,9-40,5 proc. wyższe niż w scenariuszu bez funduszy europejskich.

Przewozy osób kolejami po 7 miesiącach 2012 roku wzrosły rdr o 4,96 proc. do 159,4 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

d2c0eyw

Choć nowa konstytucja UE to długoterminowa wizja, mogłaby już dziś uspokoić rynki - uważa ekspert European Policy Centre (EPC) Janis Emmanouilidis. Podobnie jak polski minister SZ zauważa ryzyko porażki, ale zaznacza, że "nie ma odpowiedzi na kryzys bez ryzyka".

Wyjście Grecji ze strefy euro byłoby "zbiorowym niepowodzeniem Europy" - ocenił we wtorek premier Hiszpanii Mariano Rajoy na konferencji prasowej z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Podkreślił też, że jego rząd nie prosił o pomoc finansową.

BUDŻET

Liczba emerytów i rencistów na koniec lipca 2012 r. wzrosła do 7.351,8 tys. osób z 7.348,2 tys. osób w czerwcu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d2c0eyw

Liczba emerytów kapitałowych na koniec lipca 2012 roku wyniosła 2,0 tys. osób wobec 1,9 tys. osób miesiąc wcześniej i 1,1 tys. w lipcu 2011 roku - podał ZUS w komunikacie.

Katalonia zwróci się z oficjalną prośbą do hiszpańskiego rządu o wsparcie w wysokości 5 mld euro - podała agencja Bloomeberg.

DŁUG

Hiszpania sprzedała bony, 3- i 6-miesięczne, o łącznej wartości 3,61 mld euro. Target wynosił 3,5 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

d2c0eyw

KADRY

Premier Donald Tusk powołał Wojciecha Kowalczyka na stanowisko wiceministra finansów - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy wiceminister będzie nadzorował m.in. Departament Długu Publicznego w resorcie finansów.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w sierpniu 2012 roku w stosunku do ostatniego lipcowego pomiaru o 3,1 pkt do 23,5 pkt - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

d2c0eyw

Przedstawiciele banków ankietowani przez TNS Polska i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 4,33 proc. rdr - poinformował TNS Polska w komunikacie.

Baltic Dry Index we wtorek, 28 sierpnia wyniósł 724 pkt. wobec 711 pkt. w poniedziałek 20 sierpnia, co oznacza wzrost o 1,83 proc.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień 2012 r. wyniósł 5,9 pkt. wobec również 5,9 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w czerwcu o 0,5 proc. rdr i wyniósł 142,21 punktów. Jest to pierwszy wzrost indeksu od września 2010.

d2c0eyw

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w sierpniu 2012 roku do 60,6 pkt. z 65,4 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,6 proc. i wyniósł 9.033,29 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 2.073,15 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,67 proc. i wyniósł 17.385,16 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,04 proc. i wyniósł 2.253,26 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,02 proc. do 5.775,71 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,9 proc. i wyniósł 3.431,55 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,64 proc. i wyniósł 7.002,68 pkt.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator oraz Towarowa Giełda Energii podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwoju hurtowego rynku energii w Polsce i wspólnego działania na arenie międzynarodowej w zakresie budowy regionalnego i europejskiego rynku energii elektrycznej podała GPW w komunikacie prasowym.

Zysk netto dystrybutora farmaceutyków, firmy Neuca, może w 2012 roku przekroczyć prognozowane przez spółkę 60 mln zł - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki Piotr Sucharski. W przyszłym roku na wyniki pozytywny wpływ będzie miało zakończenie procesu restrukturyzacji, a spółka - zgodnie ze strategią - zwiększy wypłatę dywidendy o 10-15 proc.

Neuca zakłada, że w przyszłym roku jej dywidenda wzrośnie o 10-15 proc. - poinformował prezes spółki Piotr Sucharski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zysk netto dystrybutora farmaceutyków, firmy Neuca, może w 2012 roku przekroczyć prognozowane przez spółkę 60 mln zł - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki Piotr Sucharski.

Zarząd Zelmera zdecydował o rozpoczęciu poszukiwania inwestora strategicznego dla spółki. Według przedstawicieli firmy pozyskanie inwestora powinno nastąpić poprzez nabycie akcji spółki w drodze wezwania - podał Zelmer w komunikacie.

Zelmer spodziewa się, że do konkretnych rozmów z wybranymi podmiotami w sprawie pozyskania inwestora strategicznego dla spółki dojdzie w ciągu kilku tygodni - poinformował prezes Janusz Płocica na wtorkowej konferencji prasowej Zelmera.

Zarząd Zelmera ocenia, że spółka jest dobrze przygotowana do rozpoczynającego się właśnie sezonu. Dlatego po pierwszym półroczu nadal podtrzymuje cele firmy na cały rok, czyli ponad 10-proc. wzrost przychodów rdr oraz osiągnięcie rentowności EBITDA na poziomie 10 proc. - poinformował na konferencji prezes Zelmera, Janusz Płocica.

ABC Data podtrzymuje plan wejścia w 2012 roku na rynek węgierski . Spółka oczekuje, że w 2013 roku około 3-4 proc. przychodów grupy będzie pochodzić ze sprzedaży bezpośrednio na Węgrzech - poinformował prezes spółki Michał Rumiński.

ABC Data czeka na przedstawienie w październiku przez swoją rumuńską spółkę zależną Scop Computers propozycji układowych i w zależności od reakcji wierzycieli rozważy swoją dalszą formę obecności na rynku w Rumunii - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes ABC Daty Michał Rumiński.

Dystrybutor sprzętu komputerowego ABC Data chce w najbliższym czasie mieć dwucyfrowy udział eksportu w swoich przychodach ogółem - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezes spółki Michał Rumiński.

Grupa Zetkama spodziewa się, że w ciągu dwóch lat jej spółka zależna Armak osiągnie poziom 40 mln zł przychodów ze sprzedaży. Do wzrostu wyników mają przyczynić się realizowane przez spółkę inwestycje i procesy restrukturyzacyjne - poinformował na konferencji Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Portfel zamówień grupy Zetkama w segmencie armatury przemysłowej wynosi obecnie ok. 12-15 mln zł, z kolei w segmencie elementów złącznych jest to kwota ok. 25 mln zł - poinformował na konferencji Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Zetkama rozważa kolejne po przejęciu Armaku akwizycje w 2013 roku. Spółka nie wyklucza również wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok - poinformował na konferencji Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Dodał, że spółka nie widzi zagrożenia dla realizacji prognozy wyników na 2012 rok.

Redan stawia na rozwój sprzedaży za granicą oraz kanału internetowego. System e-commerce w tym roku przyniesie ponad 20 mln zł sprzedaży. W 2015 roku ma to być już 100 mln zł - zapowiedzieli na konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Magellan planuje utrzymanie dynamicznego wzrostu portfela w II połowie roku, przewiduje poprawę kontraktacji w MedFinance oraz spółkach zagranicznych - poinformował na konferencji Krzysztof Kawalec, prezes Magellana. Dodał, że Magellan jest w trakcie przygotowywania emisji obligacji o wartości ponad 50 mln zł.

Konsorcjum CNEEC-COVEC złożyło do sądu okręgowego skargę na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie odwołania konsorcjum od decyzji o wyborze oferty konsorcjum Polimex-Mostostal i Hitachi jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę bloku w Kozienicach - poinformowało PAP konsorcjum. Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei i prezes Enea Wytwarzanie, podtrzymuje, że dla spółki wiążąca jest decyzja KIO, a umowa ze zwycięskim konsorcjum powinna być podpisana w połowie września.

Polski Koncern Mięsny Duda oczekuje, że w całym 2012 roku grupa zaraportuje dodatni wynik finansowy na poziomie netto - poinformował dziennikarzy prezes spółki Maciej Duda. Dodał, że III kwartał będzie zwyczajowo trudny dla firmy, głównie ze względu na zastój w handlu w okresie wakacyjnym.

Polski Koncern Mięsny Duda chce nawiązać współpracę z branżową spółką dystrybucyjną lub produkcyjną, zamiast wydawać większe środki na przejęcia. Na razie rozmawia z kilkoma podmiotami, głównie dystrybutorami, w przypadku których w grę wchodzi fuzja lub budowanie grupy zakupowej - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.

Emitel rozważa wzięcie udziału w przetargu na częstotliwości 1800 MHz. Spółka pobrała dokumentację i po jej przeanalizowaniu podejmie decyzję, czy złożyć ofertę - poinformował w rozmowie z PAP prezes Emitela, Przemysław Kurczewski.

Konsorcjum, którego liderem jest Polimex-Mostostal zalega z płatnościami dla podwykonawców, którzy współpracują z konsorcjum przy budowie drogi ekspresowej S-69 Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń, odcinek węzeł Mikuszowice - Żywiec - wynika z ogłoszenia zamieszczonego w Dzienniku Gazecie Prawnej przez katowicki oddział GDDKiA.

Jak wynika z wyliczeń PAP, zysk netto Echo Investment przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2012 roku wzrósł do 29,8 mln zł z 19,9 mln zł rok wcześniej - poinformował deweloper w komunikacie. Oczekiwania rynkowe wskazywały jednak na 33,1 mln zł zysku netto spółki.

Oferta konsorcjum Budimex, Ferrovial Agroman za 68,53 mln zł netto została wybrana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę stanowiska promowego w Świnoujściu - podał Budimex w komunikacie.

Wierzyciel Alterco SOGO Roman Jędrzejczyk złożył do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy, Wydział X do spraw upadłościowych i naprawczych, wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki - podało Alterco w komunikacie.

WALUTY

Rynki walutowe znajdują się obecnie w stanie oczekiwania na piątkowe wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, do piątku kurs złotego powinien być stabilny i nie należy spodziewać się wzmożonych ruchów cen złotego. Również na rynku długu do piątku należy oczekiwać zmniejszenia wolumenu transakcji i stabilizacji notowań.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2685, a kurs złotego do euro na 4,0950 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2548 USD i 98,59 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

KREDYTY MIESZKANIOWE

Wartość kredytów udzielonych na cele mieszkaniowe spadła w II kwartale 2012 r. o 1,5 proc. kdk do 10,0 mld zł, zaś ich liczba wzrosła o 1,8 proc. kdk do 49.620 - wynika z kwartalnego raportu AMRON i Związku Banków Polskich.

ROLNICTWO

Ceny jabłek oraz warzyw są obecnie zbliżone do cen zeszłorocznych - wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

OPINIA

We wtorek WIG 20 cały dzień spędził głęboko pod linią poniedziałkowego zamknięcia. Na zachowanie indeksu największych spółek decydujący wpływ wywarło odcięcie dywidendy PZU. Zdaniem analityków w najbliższych dniach na rynku będzie panował marazm, a inwestorzy ożywią się dopiero w piątek, kiedy w Jackson Hole przemówi szef Fed, Ben Bernanke.

Akcje na warszawskiej giełdzie wydają się obecnie dosyć tanie, jednak do końca roku będziemy świadkami następujących po sobie wzrostów i spadków, a kierunek i siła ruchu wartości indeksów będzie w dużej mierze zależała od ustaleń polityków w zakresie europejskich funduszy stabilizacyjnych oraz działań banków centralnych - uważają zarządzający Union Investment TFI.

Analitycy spodziewają się dobrych wyników Kopeksu i Famuru w II kwartale 2012 roku. W przypadku Kopeksu zwracają oni uwagę na brak negatywnych jednorazowych zdarzeń, które negatywnie wpłynęły na wyniki w I kw. 2012 r. Z kolei w przypadku Famuru, analitycy spodziewają się pojawienia zysków z kontraktów zawartych na przełomie 2011/2012 r.

Zmiana celu inflacyjnego jest bardzo mało prawdopodobna, ponieważ byłaby sprzeczna z dotychczas realizowaną przez RPP strategią polityki pieniężnej - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem wpływ czynników zewnętrznych podwyższających inflację w Polsce będzie stopniowo wygasał.

Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2012 r. spadnie do ok. 190 tys. z 215 tys. w 2011 r., zaś ich wartość z 50 mld zł w 2011 r. do ok. 40 mld zł - ocenił w rozmowie z PAP Jacek Furga, prezes centrum AMRON. Prezes AMRON ocenia, że w III kwartale liczba kredytów spadnie do ok. 45 tys., zaś ich wartość do ok. 8 mld zł. Zdaniem Furgi, w przyszłym roku skala akcji kredytowej będzie zbliżona do poziomów z 2012 roku.

W historycznej perspektywie wrzesień nie sprzyja walutom rynków wschodzących, a analiza wzorców sezonowych wskazuje, że wśród najbardziej osłabiających się walut jest złoty - wynika z analizy sezonowej Bank of America/Merrill Lynch.

Ceny akcji wchodzących w skład indeksu S&P 500 są już wysokie i rośnie ryzyko korekty w najbliższym czasie. Wyprzedaż będzie prawdopodobnie miała miejsce, jeśli we wrześniu amerykański bank nie zdecyduje się na wprowadzenie kolejnej rundy skupu obligacji - uważają analitycy Bank of America.

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb w październiku lub listopadzie - prognozują ekonomiści banku Barclays. Ich zdaniem w 2012 r. deficyt sektora finansów publicznych spadnie poniżej 3,0 proc. PKB, ale w 2013 r. może wzrosnąć do ok. 3,5 proc. PKB.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w sierpniu i wyniósł minus 9 pkt., wobec minus 17 pkt. zanotowanych w lipcu - poinformował oddział Fed w Richmond.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają z powodu spekulacji, że wpływ tropikalnego sztormu Isaac na dostawy ropy z Zatoki Meksykańskiej może być ograniczony - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 13 centów do 95,34 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na X 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 113,17-113,19 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu spekulacji, że Fed może powstrzymać się przed kolejną rundą stymulowania gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.565,00 USD za tonę, po spadku o 1,0 proc.

PALIWA

Konsumpcja trzech głównych typów paliw w I półroczu spadła o 5 proc. rdr i wyniosła 11,3 mln metrów sześciennych - wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). (PAP)

amp/ asa/

d2c0eyw

Podziel się opinią

Share
d2c0eyw
d2c0eyw