Trwa ładowanie...
d1gk64s

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 31 stycznia, 17.00

...

Share
d1gk64s

31.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bezrobocie w grudniu 2011 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,9 proc., tak jak w listopadzie - podał we wtorek Eurostat.

d1gk64s

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w styczniu 5,2 proc., wobec 4,8 proc. w grudniu - podał we wtorek Narodowy Bank Polski.

Pomimo że średnia oczekiwana stopa inflacji zwiększyła się z 4,8 proc. w grudniu do 5,2 proc. w styczniu, to zarazem lekko poprawiła się struktura oczekiwań inflacyjnych - podał NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2011 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,4 proc., wobec 10,4 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

d1gk64s

W Japonii stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. niespodziewanie wzrosła do 4,6 proc. - poinformowało we wtorek w komunikacie biuro rządowe.

Produkcja przemysłowa w Japonii w grudniu 2011 r. wzrosła o 4,0 proc. mdm, po spadku w listopadzie o 2,7 proc. - podało we wtorek Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w grudniu 2011 r. niespodziewanie spadła o 1,4 proc. mdm, po spadku w listopadzie o 1,0 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu 2012, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,7 proc. wobec 6,8 proc. w grudniu - poinformował we wtorek Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

d1gk64s

Wydatki konsumentów we Francji w grudniu 2011 r. w ujęciu mdm spadły o 0,7 proc., podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,1 proc., po korekcie - poinformował we wtorek w komunikacie urząd statystyczny Insee w Paryżu.

BUDŻET

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w grudniu 2011 roku 2,47 mld euro - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Przywódcy 25 państw, w tym Polski, zgodzili się na szczycie UE na zawarcie traktatu fiskalnego z nową regułą wydatkową. Państwa spoza euro będą uczestniczyć w szczytach "17" ws. konkurencyjności, paktu oraz reform eurolandu - zapewnił Herman Van Rompuy.

d1gk64s

Premier Czech Petr Neczas nie wykluczył we wtorek, że Praga może jeszcze zmienić zdanie i przyjąć w przyszłości pakt fiskalny. Na poniedziałkowym szczycie UE w Brukseli Czechy i Wielka Brytania nie przystąpiły do porozumienia pozostałych 25 krajów.

DŁUG

Wartość transakcji zawartych na rynku skarbowych papierów wartościowych (SPW) w grudniu 2011 roku wyniosła 674.432,85 mln zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Inwestorzy zagraniczni na koniec grudnia 2011 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 154.226,92 mln zł wobec 153.050,88 mln zł na koniec listopada - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

d1gk64s

Niewykluczone, że drugi pakiet ratunkowy wart 130 mld euro i redukcja zadłużenia o 100 mld mogą nie wystarczyć, by wyciągnąć z kłopotów zadłużoną Grecję - powiedział premier Lukas Papademos po zakończonym szczycie w Brukseli we wtorek nad ranem.

Średniookresowym celem budżetowym Polski (MTO) jest osiągnięcie deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 1,0 proc. PKB około 2015 roku - poinformował we wtorek w senacie wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Resort finansów nie wyklucza w '12 emisji detalicznej na rynku japońskim - poinformował Piotr Marczak z MF.

WSKAŹNIKI

d1gk64s

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu 2012 roku spadł o 0,6 punktu wobec grudnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie. W 2012 roku należy oczekiwać stabilizacji wzrostu gospodarczego na poziomie nieznacznie niższym niż w 2011 roku.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów, po dwóch miesiącach spadku, w styczniu nieznacznie wzrósł, ale nadal znajduje się na niskim poziomie - podał w komunikacie Ipsos.

W styczniu 2012 r. nastroje brytyjskich konsumentów poprawiły się mocniej niż oczekiwano. Wskaźnik zaufania wyniósł w tym miesiącu minus 29 pkt wobec minus 33 pkt w grudniu - podał we wtorek GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w listopadzie o 3,67 proc. rdr i wyniósł 138,49 punktów.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w styczniu 2012 roku do 60,2 pkt. z 62,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w styczniu 2012 roku do 61,1 pkt. z 64,8 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,11 proc. i wyniósł 8.802,51 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 2.292,61 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy B. Millennium w IV kwartale 2011 roku wyniósł 125,1 mln zł - poinformował bank w komunikacie. Zysk netto banku okazał się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 117 mln zł.

Zarząd Banku Millennium zarekomenduje zatrzymanie całości zysku za rok 2011 w kapitałach własnych - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Bank Millennium zakłada w 2012 roku dalszy wzrost w segmencie detalicznym i korporacyjnym co oznaczać będzie wzrost zyskowności banku - poinformował Bogusław Kott, prezes banku, ma konferencji prasowej.

Bank Millennium nie planuje w najbliższej przyszłości sprzedaży portfeli kredytów nieregularnych - poinformował Fernando Bicho, członek zarządu banku.

Bank Millennium zakłada, że koszty ryzyka w 2012 roku będą w okolicach 50 pb, a marża odsetkowa netto pozostanie na poziomach zbliżonych do tych na koniec 2011 roku - poinformował Fernando Bicho, członek zarządu banku.

Zysk netto grupy BZ WBK w czwartym kwartale 2011 roku spadł do 198,4 mln zł z 267,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się zbliżony do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 207 mln zł.

BZ WBK planuje na 2012 rok zdecydowanie wyższy wzrost zyskowności niż średnia na rynku. Bank liczy na około 15 proc. wzrost portfela kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

BZ WBK spodziewa się, że w 2012 roku wskaźnik rezerw do portfela kredytowego roku może wzrosnąć do 110 punktów bazowych - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

BZ WBK oczekuje lekkiego pogorszenia marży odsetkowej w 2012 roku i spadku kredytów niepracujących. Wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do 45-46 proc. - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, prezes banku.

Zarząd BZ WBK nie podjął decyzji w sprawie podziału zysku za 2011 roku, jednak ocenia, że wypełnia kryteria postawione przed bankami przez Komisję Nadzoru Finansowego, konieczne aby móc wpłacić dywidendę - poinformował Mateusz Morawiecki, prezes banku.

Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki, wiceprezesa do spraw handlowych i wiceprezesa do spraw korporacyjnych - podano we wtorkowym ogłoszeniu opublikowanym w prasie.

PGNiG może zwiększyć kwotę przeznaczoną w tym roku na poszukiwanie gazu łupkowego powyżej wcześniej planowanych 200 mln zł, ale decyzja o tym będzie zależeć od wprowadzenia nowej taryfy na gaz - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki Marek Karabuła.

Grupa Lotos zamierza wstępnie zainwestować 10 mln litów (ponad 12 mln zł) na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie i nie wyklucza w przyszłości możliwości zwiększenia tych inwestycji - napisał we wtorek dziennik gospodarczy "Verslo Żinios".

Telekomunikacja Polska i Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) porozumieli się co do modyfikacji zobowiązań inwestycyjnych i harmonogramu ich wypełnienia przez TP w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu - poinformowała spółka w komunikacie. Zmiany nie będą miały wpływu na łączny poziom nakładów inwestycyjnych w ramach wykonania porozumienia.

Oferta Sygnity o wartości 79,53 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w czwartej część projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - poinformowało Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia sprzedał Cyfrowemu Polsatowi wszystkie posiadane udziały w spółce Info-TV-FM w związku ze spełnieniem się warunków zawieszających określonych w umowie sprzedaży z października zeszłego roku - poinformował fundusz w komunikacie.

W dniach 23-29 stycznia udział Polsatu w oglądalności wyniósł 14,96 wobec 14,66 proc. tydzień wcześniej. W przypadku TVN udział w oglądalności wzrósł do 13,43 proc. z 13,39 proc. przed tygodniem - poinformowały Wirtualnemedia.pl, powołując się na dane firmy Nielsen Audience Measurement.

Budimex podpisał z Powiśle Park umowę na wykonanie zespołu biurowo-handlowo-mieszkalnego przy ul. Kruczkowskiego w Warszawie. Wartość oferty to 173 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Budimex informował w połowie stycznia o uznaniu jego oferty jako najkorzystniejszej przez Powiśle Park.

Firma Boegl&Krysl przejęła część robót, wykonywanych dotychczas przez Dolnośląskie Surowce Skalne, przy budowie odcinka C autostrady A2 - poinformował we wtorek zarząd spółki. Zapewnił także, że prace na budowie będą przebiegać zgodnie z terminami.

Sygnity spodziewa się, że sprzedaż systemów dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 10 mln zł w pierwszym roku i ponad 20 mln zł w pierwszych dwóch latach, a zysk ze sprzedaży produktu spodziewany jest w 2013 - poinformował na konferencji Robert Tomaszewski, dyrektor generalny pionu MSP spółki.

Kurs akcji 4Studio, spółki zajmującej się kompleksową obsługą e-marketingową, otworzył się w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect bez zmian wobec kursu odniesienia wynoszącego 0,88 zł.

Warsaw Equity Investments kupił 21.817.000 akcji DM IDM SA, stanowiących 9,99 proc. udziału w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZ spółki - podał DM IDM SA w komunikacie.

DM IDMSA nie wyklucza wypłaty dywidendy przez Idea TFI z zysku za 2011 rok. Jej ewentualna wysokość powinna wynieść 100 proc. zysku - powiedział na konferencji Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA, właściciela ponad 80 proc. udziałów w Idea TFI.

DM IDMSA planuje w 2012 roku dokonać przejęcia towarzystwa emerytalnego i ubezpieczeniowego. Na ten cel spółka może przeznczyć kilkaset milionów złotych - powiedział na konferencji Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny dewelopera Vantage Development w związku z ofertą publiczną akcji serii B i E oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D i E - poinformowała Komisja w komunikacie.

Mobile Factory, studio developerskie wyspecjalizowane w tworzeniu aplikacji mobilnych, zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 2 lutego - poinformowała GPW w komunikacie.

Polska gospodarka zużyła w ubiegłym roku ok. 11 mln ton stali - szacuje Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) w Katowicach. To prawie 11 proc. więcej niż rok wcześniej, ale wciąż o milion ton mniej niż w rekordowym pod tym względem 2007 r. W 2012 r. zużycie może wzrosnąć do 11,25-11,6 mln t.

Banco Santander SA zanotował w IV kw. 2011 r. zysk netto w wysokości 47 mln euro - podał bank we wtorek w raporcie kwartalnym.

Banco Santander prowadził rozmowy z bankiem w Polsce - poinformował we wtorek dziennikarzy w Madrycie prezes Emilio Botin, nie podając więcej szczegółów.

Spółka Mattel, największy na świecie producent zabawek, zanotowała w IV kw.2011 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,07 USD - podała firma we wtorek w raporcie kwartalnym.

Spółka farmaceutyczna Eli Lilly & Co. zanotowała w IV kw. 2011 r. skorygowany zysk 87 centów na akcję - podała firma we wtorek w swoim raporcie kwartalnym.

Pfizer Inc., największa na świecie spółka farmaceutyczna, zanotowała w IV kw. 2011 r. zysk operacyjny na akcję w wysokości 50 centów - podała firma we wtorek w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny największej na świecie firmy kurierskiej UPS w IV kwartale 2011 roku wyniósł 1,28 USD na akcję - podała firma we wtorek w raporcie kwartalnym.

Zysk spółki Exxon, największej amerykańskiej spółki paliwowej, wyniósł w IV kwartale 2011 r. 1,97 USD na akcję - podała firma w komunikacie.

PGNiG Energia, spółka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, została dopuszczona przez zarząd Towarowej Giełdy Energii do rozpoczęcia od 31 stycznia 2012 roku handlu energią i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Gino Rossi zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę nie większa niż 15,92 mln zł poprzez emisję maksymalnie 15,92 mln akcji serii H z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowało Gino Rossi w komunikacie.

BANKI

Banki utrzymują oprocentowanie depozytów na wysokich poziomach, oprocentowanie lokat o terminach do 3 miesięcy wzrosło do 5,4 proc. w grudniu z 5,2 proc. w listopadzie, a oprocentowanie lokat dla firm o terminie powyżej 12 miesięcy do 5,1 proc. z 4,7 proc. - wynika z danych NBP.

W poniedziałek, 30 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 15.078,64 mln zł wobec 22.750,21 mln zł w piątek - podał NBP. Na depozycie na koniec dnia znajdowało się 1.323,53 mln zł.

WALUTY

Wtorek był kolejnym dniem, w którym złoty zyskiwał względem euro. Zdaniem analityków, złoty w najbliższych dniach stanie przed szansą przebicia poziomu 4,20 za euro, a w razie powodzenia następnym poziomem oporu dla złotego będzie 4,15/EUR. Inwestorzy z rynku długu czekają na środową aukcję, która obok sentymentu globalnego, będzie determinować sytuację na krajowym rynku długu w tym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2032 a kurs złotego do euro na 4,2270 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3176 USD i 100,63 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

RYNKI WALUTOWE

We wtorek po południu na rynku walutowym pojawił się Bank Gospodarstwa Krajowego, który sprzedawał euro - poinformowali PAP dilerzy. Ich zdaniem wymieniane kwoty nie były duże.

Nie mamy zamiaru wstępować do strefy euro w 2015 roku - prostowali wypowiedź szefa PE Martina Schulza premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski. To nierealne, a przewodniczący PE debiutował na szczycie UE - tłumaczył premier.

Obecnie Polska nie zamierza określać daty przystąpienia do strefy euro, jednak zmierza do tego, aby spełniać kryteria z Maastricht - poinformował we wtorek wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

PRYWATYZACJA

Stalprodukt złożył wiążącą ofertę kupna Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław od Ministerstwa Skarbu Państwa - poinformowała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wybrało żadnej oferty w procesie prywatyzacyjnym Centrum Produkcyjnego Pneumatyki "Prema"- podało MSP w komunikacie.

OPINIA

Wartość godziwa złotego to ok. 4,0-4,1 za euro - wynika z obliczeń Barclays Capital. Jednocześnie ekonomiści banku prognozują, że w najbliższych 12 miesiącach kurs złotego będzie oscylował w przedziale 4,3-4,5 za euro.

Agencja Fitch ocenia, że perspektywa polskiego sektora bankowego pozostaje stabilna, jednak wpływ na ratingi długoterminowe banków mają ratingi ich właścicieli, a te raczej nie będą rosły. W przypadku zaostrzenia kryzysu w eurolandzie pod presją będą również ratingi viability - ocenia dyrektor w Fitch Polska.

Wartość rynku budowlanego w 2011 r. wzrosła do 180-190 mld zł, zaś w 2012 r. nastąpi jej dalszy wzrost - ocenia Zofia Bolkowska, ekspert rynku nieruchomości. Jej zdaniem, w bieżącym roku motorem dla całego rynku nadal będą inwestycje infrastrukturalne, natomiast na rynku mieszkaniowym koniunktura nadal pozostanie słabsza niż przed 2008 r.

Goldman Sachs podtrzymuje swoje szacunki, że w 2012 roku PKB w Polsce wzrośnie o 2 proc., chociaż prognoza może być podniesiona w górę, jeśli nastąpi trwalsza poprawa koniunktury w strefie euro. Stopy procentowe nie powinny się w tym roku zmienić, a inflacja pozostanie powyżej celu - uważa Magdalena Polan, główny ekonomista Goldman Sachs ds. Europy Środkowo-Wschodniej.

Goldman Sachs spodziewa się napływu nowych środków od inwestorów zagranicznych do Polski, co powinno przełożyć się na poprawę koniunktury na giełdzie oraz na sporą liczbę transakcji fuzji i przejęć.

Ustępująca prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska ocenia, że rynek telekomunikacyjny będzie rósł w najbliższych latach. Przypomina, że od 1 stycznia 2013 roku zostanie wprowadzona pełna symetria stawek MTR dla operatorów komórkowych, a na rynku stacjonarnego internetu można spodziewać się wzrostu konkurencji między TP a operatorami kablowymi.

Wielkość eksportu wyrażona w euro wzrosła w grudniu w ujęciu rocznym o 8,0 proc., zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 9,1 proc. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po danych makro z Japonii. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 79 centów do 99,57 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,32-111,34 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.378,75 USD za tonę, po spadku o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8495,25 USD/t. (PAP)

amp/ asa/

d1gk64s

Podziel się opinią

Share
d1gk64s
d1gk64s