Trwa ładowanie...
d1pi6bo
d1pi6bo

Przegląd wiadomości gospodarczych, wtorek 5 czerwca, 20.00

...
Share
d1pi6bo

05.06. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu wzrosła o 0,8 proc. rdr po wzroście o 1,9 proc. rdr w marcu, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 0,7 proc. po wzroście o 2,3 proc. mdm w marcu - podał we wtorek Eurostat.

d1pi6bo

Firmy nie sygnalizują wzmożonej skali zwolnień grupowych w najbliższym czasie, a sytuacja na rynku pracy nie powinna się radykalnie pogorszyć - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską resort pracy.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Europejskie kraje wchodzące w skład grupy G7, skupiającej najbogatsze państwa świata, zobowiązały się we wtorek do jak najszybszego rozwiązania kryzysu w strefie euro - poinformował japoński minister finansów Jun Azumi.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w maju i wyniósł 53,7 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

d1pi6bo

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,0 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,3 proc. - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2012 r. 46,0 pkt. wobec 46,7 pkt. w kwietniu - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2012 r. 46,7 pkt. wobec 46,9 pkt. w kwietniu - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2012 roku 45,1 pkt. wobec 45,2 pkt. na koniec kwietnia - podano końcowe wyliczenia.

d1pi6bo

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2012 roku 51,8 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec kwietnia - podano końcowe wyliczenia.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w kwietniu 2012 r. o 1,9 proc. mdm, a rdr spadły o 3,8 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Rząd Niemiec opracował propozycję inicjatyw, służących stymulowaniu wzrostu gospodarczego w UE poprzez m.in. reformy strukturalne oraz poprawę efektywności wydatkowania środków unijnych - informują we wtorek niemieckie media.

BUDŻET

d1pi6bo

Przychody z prywatyzacji po maju 2012 roku wynoszą w ujęciu kasowym 3,14 mld zł - podał resort skarbu w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik BIG, mierzący poziom bezpieczeństwa działalności gospodarczej, w majowym badaniu wzrósł do 11,12 pkt. z 5,35 pkt. w lutym - wynika z cyklicznego raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA. Zdaniem autorów w drugim półroczu wskaźnik ten się ustabilizuje, a jeśli Euro 2012 przyniesie pozytywne skutki gospodarcze dla firm, może nawet wzrosnąć.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w maju spadł o 1,6 pkt. do poziomu 1,9 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W ciągu roku wskaźnik spadł o 13,8 pkt.

d1pi6bo

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,83 proc. i wyniósł 2.039,72 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 0,58 proc. i wyniósł 16.398,39 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł o 1,0 proc. na zamknięciu wyniósł 8.382,00 pkt.

d1pi6bo

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 2.311,92 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd PGE podjął decyzję o nieskładaniu apelacji od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie koncentracji z Energą - podała PGE w komunikacie.

Bank Gospodarki Żywnościowej i Polski Bank Przedsiębiorczości wypowiedziały PBG umowę o powstrzymaniu się od czasowego egzekwowania zobowiązań, co oznacza, że umowa ta przestała obowiązywać - podało PBG w komunikacie.

PBG we wniosku o upadłość zgłosiło 1,5 tys. wierzytelności na łączną kwotę 1,46 mld zł, a Hydrobudowa Polska 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł - poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarema Sawiński.

P.H.U. Mardom Bis Andżelika Tarkowska złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego Metorex, spółki w 99,56 proc. zależnej od PBG - poinformowało PBG w komunikacie.

DAMF Invest wezwał do sprzedaży 30.000 akcji Atlantisa po 1,2 zł za akcję - poinformował DM BZ WBK, pośredniczący w wezwaniu.

Spółka zależna KSG Agro, ukraińskiego producenta zbóż i roślin oleistych, chce przejąć udziały w czterech ukraińskich spółkach - trzech piekarniach oraz jednej spółce rolnej - podało KSG Agro w komunikacie.

CEDC dokona korekty swoich wyników za lata 2010-2011. Jako powód spółka podaje błędy wynikłe z niezapewnienia prawidłowego ujęcia określonych wstecznych rabatów handlowych dotyczących przychodów ze sprzedaży netto CEDC w jej głównej operacyjnej spółce zależnej w Rosji - Russian Alcohol Group. W efekcie CEDC spodziewa się obniżenia skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży netto, zysku z działalności operacyjnej oraz powiązanych należności za lata 2010-2011 o 30-40 mln USD.

Ambra, producent i dystrybutor alkoholi spodziewa się, że rynek wina w Polsce będzie w roku 2012 rósł szybciej niż w roku 2011, kiedy wzrost wyniósł 4,1 proc. Dynamika nie powinna jednak przekroczyć 7 proc. - poinformował PAP Piotr Kaźmierczak, dyrektor finansowy spółki. Ambra postrzega Rosję jako atrakcyjny rynek, nie planuje jednak na razie uruchamiać tam spółki zależnej.

Ambra spodziewa się, że w roku obrotowym 2011/2012 zanotuje jednocyfrowy wzrost przychodów, jednak wynik spółki na poziomie operacyjnym i netto może być niższy rdr. W roku 2012/2013 spółka liczy na poprawę marż i wzrost wyników. Oczekuje, że sprzedaż nadal będzie rosła w tempie jednocyfrowym, ale wolniej niż rok wcześniej - poinformował PAP Piotr Kaźmierczak, dyrektor finansowy Ambry.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych, spółka działająca na rynku budowlanym w segmencie wielkogabarytowych konstrukcji drewnianych, chce w trzecim kwartale tego roku zadebiutować na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

KDM Shipping, ukraińska spółka z branży żeglugi transportowej, rozważa emisję akcji oraz debiut na warszawskiej GPW. W ciągu 2-3 miesięcy spółka planuje podwoić swoje zdolności transportowe - poinformowali na konferencji przedstawiciele KDM Shipping.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił 1 czerwca 2012 roku zażalenie spółki Długie Rozmowy na postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń Telekomunikacji Polskiej na łączną kwotę 40,8 mln zł - poinformowała TP SA w komunikacie prasowym. Uzyskane przez TP zabezpieczenie na majątku Długich Rozmów jest prawomocne.

Zarząd Rank Progress planuje uruchomić skup akcji własnych spółki w środę, 6 czerwca. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami deweloper przeznaczy na zakup akcji maksymalnie 50 mln zł - poinformował Rank Progress w komunikacie.

Rank Progress może w najbliższym czasie przejąć jedną nieruchomość komercyjną, a do końca roku zakupić jeszcze jeden obiekt. Na przyszły rok zapowiada kolejne akwizycje - powiedział w rozmowie z PAP prezes spółki Jan Mroczka. Niewykluczone, że już w II kwartale deweloper uruchomi budowę jednego ze swoich projektów, co będzie miało pozytywny wpływ na wyniki spółki w tym okresie.

Dariusz Topolewski, prezes i akcjonariusz Oponeo.pl chce, by spółka przeznaczyła 7,5 mln zł na 5-letni skup akcji własnych - podała spółka w komunikacie.

Grupa Nokaut, spółka zajmująca się działalnością na rynku e-commerce, planuje zakończyć przekształcenie Nokaut.pl z porównywarki cen w platformę handlową w IV kwartale 2012 r. Wojciech Czernecki, prezes spółki, w rozmowie z PAP powiedział, że pomimo rezygnacji z przejęć spółek Skąpiec.pl i Opineo.pl, Grupa Nokaut nie wyklucza przejęcia innego podmiotu. Ponadto, prezes podtrzymał prognozę 30-35 proc. wzrostu rynku e-commerce w 2012 r.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w kwietniu 2012 roku 265.433 sztuki i było o 17,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Fundusz Aviva Investors SFIO zmniejszył swoje zaangażowanie w ZPC "Otmuchów" do 4,81 proc. akcji i głosów na WZ spółki - podała spółka w komunikacie.

Elektrim i Polnord podpisały porozumienie dotyczące wspólnej inwestycji na terenie Portu Praskiego w Warszawie. Wartość inwestycji spółki szacują na ok. 320 mln zł - podał Polnord w komunikacie prasowym.

Walne Zgromadzenie Rafametu zdecydowało o przeznaczeniu 1,9 mln zł na dywidendę za 2011 r. Dywidenda na akcję wyniesie 0,44 zł - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Black Point zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 2,8 mln zł z zysku za 2011 r. Dywidenda na akcję wynosi 0,25 zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty Tarnów chce rozwijać się samodzielnie. W tym i najbliższych kilku latach prowadzić będzie remonty i inwestycje na dużą skalę. Prezes spółki uważa, że cena zaproponowana w wezwaniu przez rosyjski Acron nie uwzględnia strategii rozwoju firmy i jej potencjału.

Apache Quest, spółka skupiająca serwisy internetowe działające w sektorach lifestyle i rozrywka, zadebiutuje na rynku NewConnect we wtorek, 12 czerwca - poinformowała giełda w komunikacie.

WALUTY

Złoty umocnił się we wtorek przy niskich obrotach, jednak kluczowa dla kwotowań w tym tygodniu będzie środowa sesja, kiedy to po dwóch dniach święta na rynek powrócą inwestorzy z londyńskiego City. Wtedy powinno się wyklarować, czy polska waluta nadal będzie zyskiwała, czy też powróci na słabsze poziomy w okolice 4,40 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,5359 a kurs złotego do euro na 4,3922 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2429 USD i 97,25 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły w maju o 4,8 mld zł (spadek o 2 proc.) do poziomu 232,9 mld zł - podały w raporcie Analizy Online. Oznacza to drugi z rzędu spadek w ujęciu miesięcznym.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa zawarło z Energo-Pro i jej spółką zależną Cambert Investments przedwstępną umowę sprzedaży ZEW Niedzica - poinformował resort skarbu na swojej stronie internetowej.

Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego Pepees złożyło ofertę na zakup od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno - podała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z Wasko warunkową umowę sprzedaży 85 proc. udziałów w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa (COIG) - podał resort w komunikacie.

OPINIA

Analitycy oceniają, że w związku z potencjalną upadłością grupy PBG niektóre banki utworzą dodatkowe rezerwy, które wynieść mogą łącznie 459 mln zł, co lekko obniży zyskowność poszczególnych banków w 2012 roku.

Do dalszego osłabienia złotego potrzeba byłoby dodatkowego impulsu (np. wynik wyborów w Grecji), silnym wsparciem jest poziom 4,38, który ogranicza potencjał do spadku kursu - uważają ekonomiści z banku BZ WBK. Ich zdaniem przy braku negatywnych czynników poziom ten może zostać przebity w drugiej połowie miesiąca.

Prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro wynosi co najmniej 1/3 - ocenia agencja ratingowa Standard and Poor's w raporcie poświęconym konsekwencjom ewentualnego opuszczenia strefy euro przez Grecję.

SONDAŻE

58 proc. Polaków uważa obecnie, że wejście Polski do strefy euro będzie niekorzystne, przeciwnego zdania jest 12 proc. badanych - wynika z sondażu OBOP. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego sondażu z lutego odsetek sceptyków wzrósł o 3 pkt. proc., a zwolenników spadł o 1 pkt proc.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu oznak, że spadają jej zapasy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 94 centy do 84,92 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 99,76-99,78 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali rosną z powodu spekulacji, że będzie stymulowanie globalnej gospodarki - podają maklerzy.

Globalny popyt na gaz ziemny najprawdopodobniej wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 17 proc., a jego zużycie w Chinach podwoi się - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). (PAP)

amp/ jtt/

d1pi6bo

Podziel się opinią

Share
d1pi6bo
d1pi6bo