Trwa ładowanie...
d20bt6h
24-07-2014 15:05

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, czwartek 24 lipca godz. 15

d20bt6h
d20bt6h

ABRIS/ FM BANK PBP

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o uchyleniu decyzji o nakazie sprzedaży przez Abris akcji FM Banku PBP. Jednocześnie utrzymana została decyzja zakazująca wykonywanie prawa głosu z akcji banku przez fundusz - podała KNF w komunikacie.

W komunikacie podano, że uchylenie decyzji w części dotyczącej nakazu zbycia akcji banku jest związane wyłącznie z kwestiami formalnoprawnymi.

"Jednocześnie KNF zwraca uwagę, że na mocy przepisu art. 25n ust. 4 ustawy Prawo bankowe, w przypadku decyzji w sprawie zakazu wykonywania prawa głosu z akcji banku, Komisja jest uprawniona w każdym czasie do wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie nakazu zbycia akcji banku w wyznaczonym terminie" - podano w komunikacie.

d20bt6h

Na początku kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego nakazała zbycie wszystkich akcji FM Bank PBP posiadanych przez PL Holdings S.a.r.l., spółkę celową Abris Capital Partners, do 31 grudnia 2014 r. KNF zakazała dodatkowo wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP przez PL Holdings oraz Abris-EMP Capital Partners.

Abris w maju złożył do KNF wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a także wniosek o uchylenie decyzji z powodu ustania okoliczności uzasadniającej jej wydanie.

Abris Capital Partners poprzez spółkę celową PL Holdings S.a.r.l. jest większościowym akcjonariuszem FM Banku PBP SA i ma 99,6 proc. udziału w kapitale banku.

FM Bank PBP SA powstał z połączenia FM Banku z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości. Połączony bank rozpoczął działalność od lipca 2013 r.

d20bt6h

W 2013 roku szef rady nadzorczej banku i partner w Abris Capital Partners informował, że bank planuje za około 3 lata wejść na GPW.

INTEGER

Grupa Integer rozpoczęła proces przebudowy modelu finansowania obligacjami na długoterminowy z krótkoterminowego - poinformował w czwartek dziennikarzy Jacek Konior, dyrektor finansowy spółki.

"Chcemy zdecydowanie przebudować strukturę naszego finansowania opartą o obligacje. Obecnie mamy wyemitowane papiery z krótkimi terminami zapadalności. Podjęliśmy decyzję, aby dotychczasowe papiery spłacić emitując 3-5 letnie obligacje z wartego 180 mln zł nowego programu emisji obligacji" - powiedział Konior.

d20bt6h

"Model długoterminowy jest zdecydowanie lepiej dostosowany do długofalowej strategii rozwoju grupy. Dłuższy horyzont spłaty wyeliminuje konieczność ciągłego monitorowania zapadalności obligacji i pozwala pełniej skoncentrować się na bieżącej działalności wspierającej biznes. Ponadto papiery nowej emisji będą notowane na Catalyst" - dodał.

W czwartek na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje Integera o łącznej wartości nominalnej 30 mln zł z terminem zapadalności wyznaczonym na 12 czerwca 2017 r.

"Wpływy z emisji tych papierów pozwoliły nam spłacić jedną z serii naszych obligacji krótkoterminowych, które zapadały 13 czerwca" - powiedział Konior.

d20bt6h

Dyrektor finansowy Integera dodał, że kolejne emisje obligacji z nowego programu, będą przeprowadzone w kolejnych terminach zapadalności dotychczasowych obligacji krótkoterminowych.

Najbliższa emisja prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu.

PKP CARGO

Spółka PKP Cargo uzyskała od litewskiego regulatora certyfikat bezpieczeństwa, uprawniający do samodzielnej realizacji przewozów na elementach sieci kolejowej Litwy o standardzie normalnotorowym - poinformowała firma w czwartkowym komunikacie.

d20bt6h

Oznacza to, że największy polski kolejowy przewoźnik towarowy może prowadzić działalność w ośmiu krajach UE. Cargo podało ponadto, że uzyskało przedłużenie certyfikatów bezpieczeństwa na kolejne pięć lat w Niemczech, Austrii, Holandii oraz na Słowacji.

"Uzyskanie certyfikatu bezpieczeństwa na Litwie jest kolejnym krokiem w realizacji strategii PKP Cargo, zakładającej ekspansję zagraniczną. Systematycznie budujemy pozycję w regionie poprzez możliwość prowadzenia samodzielnej działalności w ośmiu krajach UE. Naszym celem jest pozycja lidera w Europie Środkowej oraz oferowanie klientom komplementarnych usług logistycznych z wykorzystaniem naszego potencjału przewozowego i spedycyjnego" - dodał prezes Cargo Adam Purwin.

Lokomotywy polskiego przewoźnika dojeżdżają do stacji granicznej Mockawa, świadcząc na kilkunastokilometrowym odcinku przygranicznym usługę trakcyjną kolejom litewskim, które po litewskiej stronie są formalnym przewoźnikiem umownym.

d20bt6h

Wydany przez litewskiego regulatora certyfikat bezpieczeństwa pozwoli spółce na operowanie jako samodzielny przewoźnik umowny do stacji Szestokai, gdzie w odległości 22 km od granicy znajduje się przeładunkowy terminal towarowy. Infrastruktura kolejowa Litwy oparta jest w głównej mierze o standard 1520 mm (tzw. kolej szerokotorowa, rosyjska). Elementy infrastruktury kolejowej standardu 1435 mm (tzw. kolej normalnotorowa, europejska) stanowią niewielki procent całości infrastruktury kolejowej w tym kraju, występujący jedynie na linii: granica państwa - Mockawa - Szestokai. "Szansą na zwiększenie przewozów towarowych pomiędzy Polską a Litwą w oparciu o infrastrukturę kolejową w standardzie europejskim może być realizacja projektu Rail Baltica - normalnotorowej linii kolejowej, będącej elementem transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego Berlin, Warszawę, Wino, Rygę, Tallin i Helsinki" - przekonuje spółka.

W pierwszym kwartale 2014 roku przewozy tranzytowe oraz importowe i eksportowe stanowiły łącznie 53 proc. wszystkich przewozów zrealizowanych przez spółkę. Pod względem udziału w przychodach od zagranicznych klientów zewnętrznych prym wiodą firmy z Niemiec (31 proc.), Czech (18 proc.) i Słowacji (12 proc.).

SLOVENSKE ELEKTRARNE / TGE

Slovenske elektrarne - największy producent energii elektrycznej na Słowacji - uzyskała przez swój oddział w Polsce status członka Towarowej Giełdy Energii. Spółka posiada około 82 proc. udział w rynku wytwarzania energii elektrycznej na Słowacji. Należy do włoskiego koncernu energetycznego Enel (66 proc. akcji) i Funduszu Majątku Narodowego Republiki Słowackiej (34 proc. akcji).

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskania członkostwa na Towarowej Giełdzie Energii, pozwoli nam to na zwiększenie zaangażowania w lokalnym rynku energii" - powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Biczel, dyrektor polskiego Oddziału Slovenske elektrarne.

Rozpoczęcie działalności na TGE wiąże się ze spełnieniem wymogów, które nakłada ustawa o giełdach towarowych z dnia 26 października 2000 r. oraz wewnętrzne regulacje TGE. Są wśród nich m.in. posiadanie zezwolenia KNF na prowadzenie rejestrów lub rachunków towarów giełdowych lub posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej, zatrudnienie maklera giełd towarowych, wpisanego na listę maklerów prowadzoną przez KNF, uzyskanie członkostwa w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT).

Towarowa Giełda Energii (TGE) powstała pod koniec 1999 roku. Jest jedyną licencjonowaną giełdą energii w Polsce. Działalność operacyjną rozpoczęła 30 czerwca 2000 roku. Uruchomienie TGE było jednym z pierwszych działań w kierunku liberalizacji polskiego rynku energii elektrycznej i prywatyzacji sektora elektroenergetycznego. Od lutego 2012 r. TGE jest wyłączną własnością Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

d20bt6h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20bt6h