Trwa ładowanie...
d39w6i7
d39w6i7

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, wtorek 22 lipca godz. 15
Share
d39w6i7

PGNIG

PGNiG skorygował szacunkowe dane dotyczące wydobycia i sprzedaży ropy naftowej w drugim kwartale 2014 r. i w całym półroczu - poinformowała spółka w komunikacie. W okresie kwiecień-czerwiec wydobycie ropy wyniosło 310 tys. ton, a wolumen sprzedaży sięgnął 373 tys. ton.

W całym pierwszym półroczu wolumen wydobycia wyniósł 632 tys. ton, a wolumen sprzedaży 659 tys. ton.

d39w6i7

Jak podała spółka, korekta jest efektem przyjętego wcześniej nieprawidłowego przelicznika jednostek miar.

ZM ROPCZYCE

ZM Ropczyce pod koniec 2015 r. zdecydują o budowie zakładu produkującego magnezyt. Wstępne szacunki wskazują, że koszt inwestycji to ok. 40-60 mln zł. Spółka nie wyklucza, że środki na realizację projektu będą pochodziły z emisji akcji lub obligacji - poinformował wiceprezes Ropczyc, Robert Duszkiewicz.

"Obecnie prowadzimy badania nad wykorzystaniem kruszyw otrzymanych z krajowych surowców alternatywnych. Wstępne wyniki są obiecujące i jeśli takie pozostaną, to pod koniec 2015 r. może zapaść decyzja o budowie zakładu do produkcji magnezytu. Pokrywałby on 30 proc. zapotrzebowania naszej spółki na surowiec, choć jego zdolności produkcyjne będą dużo większe. Reszta byłaby przeznaczona na sprzedaż, np. do branży chemicznej" - powiedział dziennikarzom Duszkiewicz. Przypomniał, że obecnie surowiec w 100 proc. jest importowany.

d39w6i7

Pytany o koszt budowy nowego zakładu, odpowiedział: "Wstępne szacunki sporządzone dwa lata temu wskazują, że koszt realizacji tej inwestycji wyniósłby 40-60 mln zł. Rozważamy różne formy jej finansowania, m.in. kredyt bankowy, emisję akcji, czy obligacji".

We wtorek na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje ZM Ropczyce o wartości 4 mln euro. Oprocentowanie obligacji to EURIBOR 6M plus 3 pkt. proc. Termin wykupu to 15 maja 2019 r.

Jak informował Duszkiewicz, celem emisji jest dywersyfikacja źródeł finansowania oraz pozyskanie środków na dokończenie programu inwestycyjnego na lata 2009-2015, którego łączna wartość to ok. 94 mln zł.

Wiceprezes nie poinformował, jak zarząd ocenia wyniki spółki w II kwartale. Przyznał, że sytuacja polityczna na Ukrainie wpływa na sprzedaż zagraniczną grupy.

d39w6i7

"Ukraina to rzeczywiście nasz problem. Odpowiada za 14 proc. eksportu grupy (zaraz po Rosji [17 proc.] i Niemczech [16 proc.] - przyp. PAP). Od marca eksport na ten rynek praktycznie stanął. Nadrabiamy sprzedażą na innych rynkach, ale nie udaje się tego pokryć w 100 proc." - powiedział Duszkiewicz.

"W 2013 r. eksport stanowił 53 proc. w przychodach grupy. Obecnie, gdy wypadła Ukraina, jest on mniejszy, ale nadal wynosi ok. 50 proc." - dodał.

Poinformował, że spółka intensyfikuje swoje działania m.in. w Ameryce Środkowej i Południowej. Widzi także perspektywy na nowych rynkach, tj. w Wietnamie, czy Kazachstanie.

"Do tej pory tempo wzrostu eksportu było dwucyfrowe, ale pewnie jego dynamika będzie słabnąć. Docelowo chcemy, by eksport odpowiadał za 3/4 naszych obrotów" - powiedział Duszkiewicz.

d39w6i7

W I kwartale 2014 r. ZM Ropczyce zanotowały 4,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny grupy wzrósł w tym czasie do 5,6 mln zł z 4,1 mln zł. Z kolei przychody spadły do 58,6 mln zł z 63,1 mln zł.

TAURON

Tauron podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytową o wartości 295 mln zł na realizację inwestycji w obszarach energetyki odnawialnej oraz dystrybucji energii - podał Tauron w komunikacie prasowym. Finalizacja projektu jest przewidziana na koniec 2016 roku.

Spółka podała, że środki pozyskane z kredytu EBI wykorzysta na rozbudowę sieci dystrybucyjnych (m.in. na budowę około 11 tys. nowych przyłączy) i modernizację dotychczasowej infrastruktury. Tauron będzie również wdrażać pilotażowy program inteligentnego opomiarowania. Środki mają też pozwolić na modernizację kilku elektrowni wodnych grupy, dzięki czemu zwiększą się ich możliwości produkcyjne i wrośnie efektywność operacyjna.

d39w6i7

"Europejski Bank Inwestycyjny to nasz wieloletni partner. Finansowanie pozyskane z EBI pozwala nam nie tylko uzyskać środki finansowe na preferencyjnych warunkach w porównaniu do tych oferowanych przez banki komercyjne, ale także o dłuższym terminie zapadalności długu. Korzystne warunki finansowania oferowane przez EBI to również zachęta dla Grupy Tauron do dalszego podejmowania inwestycji oraz zwiększania efektywności energetycznej" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Tauronu ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki.

To czwarta umowa Tauronu i EBI. Do tej pory bank udostępnił spółce trzy pożyczki o łącznej wartości 1,4 mld zł na wsparcie inwestycji w sektorze energetycznym w Polsce, m.in. takich jak budowa nowego bloku energetycznego opalanego biomasą w Elektrowni Jaworzno III.

d39w6i7

Podziel się opinią

Share
d39w6i7
d39w6i7