Trwa ładowanie...
d3lryvq
d3lryvq

Przemyśl/ W programie ochrony powietrza m.in. zakup nowych autobusów

Przemyśl (Podkarpackie) ma już opracowany program ograniczenia niskiej emisji. To dokument strategiczny, który pozwoli władzom samorządowym pozyskać dofinansowanie na m.in. termomodernizację budynków czy zakup niskoemisyjnych autobusów.
Share
d3lryvq

Problem z zanieczyszczonym powietrzem i przekraczaniem norm pyłu zawieszonego PM10 (o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów) i PM2,5 (o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra) jest w Przemyślu szczególnie dotkliwy w miesiącach zimowych. Główną przyczyna takiego stanu jest tzw. niska emisja szkodliwych pyłów i gazów. Najczęstszym źródłem tych zanieczyszczeń w miastach jest m.in. spalanie węgla czy śmieci w przydomowych kotłowniach.

W Przemyślu ten problem występuje z kilku względów. Po pierwsze centrum miasta to ścisła zabudowa, często starych, zabytkowych kamienic, które nie są podłączone do miejskiego systemu ciepłowniczego. Po drugie wpływ na to ma również położenie geograficzne miasta, które leży częściowo w kotlinie.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk, program ograniczenia niskiej emisji został przyjęty przez radnych podczas ostatniej sesji rady miasta. "Dokument ten umożliwi aplikowanie o zewnętrzne fundusze na m.in. rozbudowę przyłączy ciepłowniczych, wymianę lub likwidację dotychczasowych źródeł ciepła, termomodernizację budynków, modernizację systemów oświetlenia ulicznego lub zakup niskoemisyjnego taboru transportu publicznego" - dodał.

d3lryvq

Rzecznik zaznaczył, że dzięki tym inwestycjom ograniczona ma zostać emisja gazów cieplarnianych. Zwiększy się natomiast udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

"W efekcie zmniejszy się emisja zanieczyszczeń do powietrza oraz poprawi jego jakość. Jako samorząd w ramach realizacji programu planujemy m.in. zakupić nowe autobusy, wymienić oświetlenie uliczne na bardziej energooszczędne czy przeprowadzić termomodernizacje miejskich budynków" - powiedział Wołczyk.

Zgodnie z szacunkami zapisanymi w programie wkład własny samorządu na realizację inwestycji wyniesie ponad 15,6 mln zł. Natomiast kwota dofinansowania, jaką miasto może pozyskać z funduszy unijnych czy NFOŚiGW to prawie 69 mln zł.

Wśród największych inwestycji jest m.in. zakup nowych autobusów (wartość całego projektu to ponad 18,5 mln zł), modernizacja oświetlenia ulicznego (9,3 mln zł)i budowa kładki pieszej nad ul. Jagiellońską (12,6 mln zł). Inwestycje mają być zrealizowane do 2020 r.

d3lryvq

Program ograniczenia niskiej emisji w Przemyślu przygotowała dla samorządu zewnętrzna firma. Koszt powstania dokumentu to ponad 124 tys. zł.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Dzięki niej władze lokalne będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw.

Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. Na świecie może to być nawet ponad 3,5 mln osób.

d3lryvq

Podziel się opinią

Share
d3lryvq
d3lryvq