Trwa ładowanie...
firma
13-12-2008 10:22

Przepisy o przetargach są zbyt często zmieniane

Najpóźniej jesienią 2009 r. można spodziewać się kolejnej nowelizacji prawa.

Przepisy o przetargach są zbyt często zmienianeŹródło: Solarium&Fitness
d3al7nk
d3al7nk

Wiąże się to z koniecznością dostosowania krajowych przepisów do nowej unijnej dyrektywy odwoławczej (2007/66/WE). Siłą rzeczy zmiany będą więc dotyczyć przede wszystkim procedur odwoławczych.

_ Chcemy zaproponować rezygnację ze składania protestu _– mówi Dariusz Piasta, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. Dzisiaj protest, który składa się na ręce zamawiającego, musi poprzedzić złożenie odwołania. _ To niepotrzebnie wydłuża procedury _– przekonuje Piasta. Zgodnie z propozycją przedsiębiorcy od razu składaliby odwołanie, które zamawiający mógłby uwzględnić.

Środowisko związane z zamówieniami publicznymi zwraca uwagę, że ustawa jest zbyt często zmieniana. Takie głosy można było usłyszeć podczas zakończonej w piątek w Krakowie konferencji zorganizowanej przez tamtejszy Uniwersytet Ekonomiczny, UZP, Instytut Zamówień Publicznych oraz wydawnictwo C.H. Beck. Patronat nad konferencją objęła “Rzeczpospolita”.

_ Mamy do czynienia z ustawicznymi, ale szczątkowymi nowelizacjami. Tymczasem potrzebne są kompleksowe, przemyślane rozwiązania _– apelowała prof. Bogusława Gnela z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

d3al7nk

Padały też propozycje konkretnych zmian. Grzegorz Wicik z IZP zwrócił m.in. uwagę na nieprecyzyjne uregulowanie umowy ramowej. Sama w sobie nie jest zamówieniem publicznym, lecz jedynie porozumieniem co do ewentualnych późniejszych zleceń.

_ Ze względu na jej specyficzny charakter od wykonawców nie powinno się żądać wadium na etapie dążenia do zawarcia umowy ramowej. Przecież nie zobowiązuje ona jeszcze do zamówienia _– przekonywał Wicik. To samo, jego zdaniem, dotyczy obowiązku ustanowienia ceny jako jednego z kryteriów.

Obowiązująca od 24 października nowelizacja znacznie ograniczyła możliwość zmian w umowach. Organizator przetargu musi już w ogłoszeniu lub specyfikacji określić warunki tych zmian. Tyle że ich konieczność wynika zazwyczaj z przyczyn, których nie można przewidzieć.

_ Żeby zastosować ten przepis, trzeba mieć zdolności paranormalne _– ironizował prof. Andrzej Borowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. Już zupełnie poważnie ostrzegał, że utrudnienia w zmienianiu umów mogą wywołać problemy, zwłaszcza w czasie grożącego nam kryzysu.

Rozwiązaniem mogą być klauzule waloryzacyjne, np. dotyczące zmiany wynagrodzenia. _ Takie klauzule są częścią umowy, a więc ich stosowanie oznacza po prostu realizację postanowień umowy _– wyjaśnił wiceprezes UZP.

—Sławomir Wikariak

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk