Trwa ładowanie...

Przeprowadzamy coraz więcej transakcji kartami, ale za coraz niższe kwoty

W IV kwartale ubiegłego roku wartość pojedynczej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej wynosiła ok. 164 zł

Share
Przeprowadzamy coraz więcej transakcji kartami, ale za coraz niższe kwoty
Źródło: WP.PL, fot: fot: sxc.hu
d1zs6eq

Przeprowadzamy coraz więcej transakcji kartami, jednak wartość pojedynczej transakcji konsekwentnie spada - wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski.

W IV kwartale ubiegłego roku wartość pojedynczej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej wynosiła ok. 164 zł, czyli była mniejsza niż w poprzednim kwartale, kiedy to wyniosła 175 zł.

Jak podaje NBP, karta płatnicza posłużyła do realizacji średnio 20,5 transakcji, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych.

d1zs6eq

Według danych jakie podał NBP, w IV kwartale 2014 roku przy użyciu kart przeprowadzono 553 mln transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 44,4 mld zł. W porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło to wzrost na poziomie 11,8 proc. w przypadku liczby transakcji i 7,6 proc. wzrost jeśli chodzi o kwotę.

NBP podaje, że karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio ok. 15,3 raza.

Jak zauważa NBP, na rynku akceptacji kart płatniczych zachodzą pozytywne zmiany. I tak, liczba działających punktów akceptujących karty zwiększyła się na przestrzeni kwartału o 8,9 tys. do poziomu 163 tys.

Nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec grudnia 2014 roku było ich 305 tys. czyli w porównaniu do września 2014 r. więcej o 15,5 tys.

d1zs6eq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zs6eq
d1zs6eq