Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
obligacje

Przetarg w Portugalii w cieniu sporów wewnątrz Unii Europejskiej

Dzisiejszy przetarg portugalskich obligacji (3 i 10-letnich) można uznać za udany. Sprzedano wszystkie papiery o wartości 1,25 mld EUR przy czym większym zainteresowaniem cieszyły się te o dłuższym terminie wykupu.

Share
Przetarg w Portugalii w cieniu sporów wewnątrz Unii Europejskiej
Źródło: DM BOŚ
d4byqnn

Stosunek popytu do podaży wyniósł w tym wypadku 3,2, a średnia rentowność okazała się nieco niższa względem listopadowego przetargu i wyniosła 6,719 proc. Reakcją rynku na te informacje był jednak spadek kursu euro. W efekcie w ciągu kolejnych minut notowania EUR/USD spadły w rejon kluczowego wsparcia na 1,2960. Skąd takie zachowanie? Nie można wykluczyć, że to reakcja na informacje, o których wspominał już dzisiaj rano unijny komisarz Olli Rehn. Komisja Europejska chce, aby podczas najbliższego spotkania Eurogrupy (17 stycznia) został rozważony pomysł zwiększenia emisji obligacji w ramach EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej). Pisałem już o tym w rannym raporcie. W trakcie dnia głos Olli Rehna został wzmocniony przez samego szefa KE – Jose Manuela Barroso. Jego zdaniem poprawiłoby to rzeczywistą zdolność do udzielania wsparcia potrzebującym krajom. Tyle że obligacje EFSF mogłyby po prostu wyprzeć z rynku papiery emitowane samodzielnie przez kraje PIIGS – zresztą konkurencja na rynku długu
będzie w tym roku ogromna. Stąd też taka, a nie inna reakcja rynku EUR/USD, gdyż inwestorzy mogą obawiać się o wyniki jutrzejszych przetargów obligacji w Hiszpanii i we Włoszech (ich wyniki poznamy o godz. 10:45 i 11:00). Po południu kurs EUR/USD znów zaczął iść w górę i przetestował okolice 1,3050. To efekt słów przedstawicieli Niemiec, którzy sceptycznie odnieśli się do pomysłu Komisji Europejskiej. „Dyplomatycznie” dali do zrozumienia, że takie działania mogą być słuszne, ale obecnie są przedwczesne. Dane z USA, jakie zostały opublikowane o godz. 14:30 (grudniowe ceny importu i eksportu) nie miały większego znaczenia dla rynku.

d4byqnn

Na rynku złotego obserwowaliśmy dzisiaj dalsze umocnienie. Klimat poprawiła udana aukcja obligacji w Portugalii, a także nasz krajowy przetarg. Sprzedano obligacje WS0429 i DS1020 za łączną kwotę 2,5 mld zł. Popyt nie był jednak zbyt duży (5,4 mld zł), stąd też resort zrezygnował z aukcji dodatkowej. Agencja Reuters opublikowała dzisiaj wyniki sondy z której wynika, że większość analityków spodziewa się podwyżki stóp procentowych w styczniu, a do końca roku stopy mogą wzrosnąć łącznie o 75 p.b. do 4,25 proc. Po południu euro było warte 3,84 zł,a dolar 2,9430 zł. Czekamy na jutrzejsze dane o inflacji CPI o godz. 14:00.

EUR/USD: Silnym oporem są okolice 1,3050-1,3070, które wyznaczają grudniowe minima. Ich trwałe naruszenie może być trudne, chociaż nie można wykluczyć, że rynek szybkim ruchem spróbuje przetestować nawet okolice 1,3100-1,3120. W dłuższym ujęciu opór na 1,3050-1,3070 pozostanie jednak znaczący, co może przekładać się na zachowanie EUR/USD w końcu tygodnia.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

d4byqnn

Podziel się opinią

Share
d4byqnn
d4byqnn