Trwa ładowanie...
d3o3zzj
12-01-2017 14:02

Przewozy Regionalne mają list intencyjny z 7 PKS-ami ws. zintegrowanego biletu

Warszawa, 12.01.2017 (ISBnews) - Przewozy Regionalne (PR) - operator pociągów pod marką Polregio - zawarły z siedmioma Przedsiębiorstwami Komunikacji Samochodowej (PKS) list intencyjny ws. współpracy i wprowadzenia zintegrowanych biletów, poinformowali przedstawiciele przewoźników, Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. 

d3o3zzj
d3o3zzj

"Przewozy Regionalne popierają ideę zintegrowanego transportu, dlatego podpisujemy list z PKS-ami podległymi Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa. W wyniku porozumienia rozkłady jazdy tych przewoźników, dowożących pasażerów do komunikacji kolejowej będą lepiej skorelowane. Ponadto, od 1 kwietnia, na jednej platformie internetowej będzie można zakupić - na razie 2 bilety, ale w ramach jednej transakcji - na autobus i pociąg. W kolejnym kroku, w ciągu następnych 3 miesięcy, chcielibyśmy doprowadzić do tego, by kolejni przewoźnicy dołączyli do zintegrowanego biletu" - powiedział prezes PR Krzysztof Mamiński podczas konferencji prasowej.

Mamiński wyjaśnił, że od początku kwietnia, na wskazanym portalu internetowym będzie możliwość zakupu oferty zintegrowanej, natomiast chciałby, by w dalszej kolejności powstała wspólna taryfa (na początek z kilkoma partnerami), w której koszt przejazdu byłby niższy niż suma dotychczasowych dwóch taryf przewoźnika kolejowego i autobusowego.

Podpisany dziś list intencyjny to pierwszy etap współpracy Przewozów Regionalnych i siedmiu przewoźników autobusowych działających w różnych regionach kraju. Partnerami przedsięwzięcia zostały spółki przewozowe podlegające (od stycznia 2017 r.) Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa, czyli: PKS Częstochowa, PKS w Lublińcu, PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, PKS w Gnieźnie, PKS w Ostrowie Wielkopolskim, PKS "Polonus" w Warszawie i Polbus-PKS we Wrocławiu. Początkowo współpraca Przewozów Regionalnych z PKS-ami będzie realizowana m.in. w obszarach: koordynacji oferty przewozowej i zintegrowania informacji o rozkładach jazdy na wybranych trasach. Kolejnymi etapami będą sprzedaż biletów z wykorzystaniem jednej platformy sprzedażowej oraz stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej. Ściślejsza współpraca będzie dotyczyć także organizowania komunikacji zastępczej, np. w związku z tymczasowym zamknięciem linii kolejowych na czas remontów.

"ARP jako udziałowiec Przewozów Regionalnych ma w tej chwili trzy powody do zadowolenia - przewoźnik po raz pierwszy od wielu lat miał zysk na działalności gospodarczej w wysokości ok. 50 mln zł, po drugie zorganizował finansowanie na zakup taboru, po trzecie mamy kolejne inicjatywy rozwojowe, takie jak ta z udziałem PKS-ów" - dodał prezes ARP Marcin Chludziński.

d3o3zzj

Podczas konferencji prasowej podkreślono, że dodatni wynik finansowy osiągnięto dzięki sprawnej realizacji działań restrukturyzacyjnych. Około 50-milniowy zysk pozytywnie wpłynął na wiarygodność finansową spółki, dzięki czemu mogła ona pozyskać zewnętrzne środki finansowe na realizację planowanych inwestycji. W zeszłym roku Przewozom Regionalnym zaufały krajowe i europejskie instytucje finansowe, m.in. Europejski Bank Inwestycyjny, a planowane przez przewoźnika działania na rzecz poprawy jakości świadczonych usług (zakup i modernizacja taboru) wpisały się w Plan Inwestycyjny dla Europy, nazywany także "Planem Junckera".

Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża blisko 1 600 pociągów spółki. Każdego dnia z usług Przewozów Regionalnych korzysta średnio 220 tys. osób. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi około 30%.

(ISBnews)

d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj