Trwa ładowanie...
praca
24-11-2008 07:33

Przy monitorze w szkłach kontaktowych

Rzecznik praw obywatelskich chce, by pracodawca musiał refundować osobom zatrudnionym przy monitorach ekranowych
nie tylko klasyczne okulary.

Przy monitorze w szkłach kontaktowychŹródło: Jupiterimages
d33q1e1
d33q1e1

Po publikacjach „Rzeczpospolitej” rzecznik zwrócił się do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, o rozważenie wprowadzenia zmian do rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973). Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas obsługi monitora.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich wobec powszechnego stosowania szkieł kontaktowych zamiast okularów korekcyjnych należałoby rozważyć możliwość ich refundowania.

Jest to uzasadnione zwłaszcza w sytuacji, w której dyrektywa Rady 90/270/ EWG z 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe stanowi, że pracownik musi otrzymać specjalne okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. Zgodnie z dyrektywą szkła lub okulary muszą być odpowiednie do wykonywanego rodzaju pracy. Tymczasem rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. nie dopuszcza możliwości zapewnienia pracownikom na ich wniosek – nawet poparty badaniem lekarskim – soczewek kontaktowych zamiast okularów korygujących wzrok.

Wydaje się, że proponowana przez rzecznika praw obywatelskich zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na wydatki pracodawców związane z refundacją szkieł kontaktowych. Ich ceny są dość przystępne. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym przy monitorach łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają wzroku i są wykonywane w innych pozycjach ciała. Jednocześnie nie może być przekroczona godzina nieprzerwanej pracy związanej z obsługą monitora ekranowego. Gdy nie jest to możliwe, pracownikowi należy zapewnić co najmniej pięciominutową przerwę wliczaną do czasu pracy po każdej godzinie obsługi monitora ekranowego.

—zal

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1