Trwa ładowanie...
pse

PSE podpisał umowę z 50Hertz ws. budowy przesuwników fazowych

Operatorzy systemów przesyłu energii elektrycznej Polski (PSE) i Niemiec (50Hertz) podpisali umowę w sprawie budowy na połączeniach transgranicznych tzw. przesuwników fazowych. Chodzi o nieplanowane przepływy energii elektrycznej pomiędzy państwami.

Share
PSE podpisał umowę z 50Hertz ws. budowy przesuwników fazowych
Źródło: Fotolia, Fot: Chungking
d495f7s

Przesuwniki fazowe to specjalnego typu transformatory, które np. zamontowane na połączeniu krajowych systemów energetycznych pozwalają na regulowanie przepływającej łączem mocy. Przesuwniki powstaną na interkonektorach, czyli istniejących dwóch połączeniach polskiej i niemieckiej sieci. Od kilku lat na połączeniach z Niemcami i Czechami notuje się niezaplanowane tzw. przepływy karuzelowe. Najczęściej powstają gdy - przy sprzyjającym wietrze - farmy wiatrowe na północy Niemiec produkują tak dużo energii, iż niemiecka sieć nie jest w stanie jej przesłać do odbiorców na południu tego kraju. Wtedy część tej energii płynie przez Polskę i Czechy, nie tylko blokując możliwości eksportu prądu do Niemiec, ale i zmniejszając elastyczność pracy polskiego systemu, co obniża jego stopień bezpieczeństwa.

Umowa przewiduje instalację przesuwników fazowych na granicy polsko-niemieckiej. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jej rezultatem będzie poprawa bezpieczeństwa pracy systemów elektroenergetycznych Polski i Niemiec oraz zwiększenie zdolności wymiany transgranicznej.

d495f7s

PSE zobowiązały się do instalacji przesuwnika w stacji elektroenergetycznej Mikułowa, co umożliwi kontrolę przepływów energii na połączeniu Mikułowa-Hagenwerder (przewidywany termin realizacji to koniec 2015 r.). 50Hertz zainstaluje urządzenie w stacji elektroenergetycznej Vierraden, co umożliwi kontrolę przepływów energii na połączeniu Vierraden-Krajnik (przewidywany termin realizacji to październik 2017).

Przesuwniki mają też zwiększyć zdolności przesyłowe pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec.

W lutym PSE podało, że przesuwnik do końca 2015 r. zbuduje firma Siemens za 349 mln zł netto. Transport z fabryki Siemensa w Austrii będzie dużym wyzwaniem. Urządzenie waży ponad 800 ton, a jeden z jego elementów, który trzeba przetransportować, waży ponad 300 ton.

d495f7s

Podziel się opinią

Share
d495f7s
d495f7s