PwC: Łączna wartość IPO w Europie może spaść o połowę r/r w tym roku
Warszawa, 12.07.2016 (ISBnews) - Łączna wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) w Europie w 2016 r. nie przekroczy 25 mld euro i będzie niemal o połowę niższa niż w 2015 r., prognozuje PwC w raporcie "IPO Watch Europe Q2 2016". Negatywny wpływ na europejski rynek ma wynik referendum w Wielkiej Brytanii, a na rynek polski dodatkowo niepewność związana ze zmianami dotyczącymi otwartych funduszy emerytalnych (OFE).
12.07.2016 | aktual.: 20.07.2016 09:22
"W najnowszym raporcie IPO Watch Europe, PwC przewiduje, że łączna wartość ofert w bieżącym roku nie przekroczy 25 mld euro, co stanowi wartość blisko o połowę niższą niż w roku 2015 roku (57,4 mld euro) - głównie ze względu na referendum w Wielkiej Brytanii ws. 'Brexit'" - czytamy w komunikacie.
Zdaniem ekspertów, wzrostu aktywności na rynku IPO można spodziewać się pod koniec 2016 roku, o ile warunki gospodarcze ulegną poprawie.
"Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mocno odbiją się na całym europejskim rynku ofert publicznych w 2016 roku. Już pierwsza połowa tego roku na rynku IPO była znacznie słabsza niż w roku poprzednim, a reakcje po Brexicie najprawdopodobniej osłabią go jeszcze bardziej. Mocno ucierpi przede wszystkim Londyn, który był dotychczas zdecydowanie największym rynkiem w Europie" - powiedział Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, cytowany w komunikacie.
Uważa on, że na sytuację na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
wciąż negatywnie wpływa niepewność związana z dalszymi zmianami w OFE.
"Wprawdzie premier Morawiecki na początku lipca zaprezentował pomysły na zmiany w drugim filarze, ale na ich jednoznaczną ocenę jest jeszcze za wcześnie. Na tym etapie zdają się to być ogólne koncepcje, które w toku dalszych prac mogą ulec istotnym modyfikacjom. Dopiero gdy znane będą bardziej szczegółowe propozycje, m.in. konkretnych aktów prawnych, możliwa będzie ocena wpływu zmian w drugim filarze na polski rynek kapitałowy i na jego dalszy rozwój. Dlatego też przedstawione pomysły nie rozwiały niepewności związanej z przyszłością OFE, która to niepewność już od dłuższego czasu poważnie szkodzi naszej giełdzie i w niekorzystny sposób wpływa zarówno na kursy akcji, jak i na koniunkturę na rynku pierwotnym" - podsumował Gorczyca.
Zodnie z wyliczeniami PwC, na GPW doszło do 8 pierwotnych ofert publicznych w II kw. 2016 r., w tym 3 na NewConnect, a łączna wartość ofert wyniosła 92 mln euro. W całym I półroczu w Warszawie odbyło się 13 IPO, w tym 6 na rynku głównym GPW i 7 na NewConnect. Łączna wartość ofert wyniosła 111 mln euro.
W II kw. łącznie na 15 europejskich giełdach odbyło się 95 pierwotnych ofert publicznych o łącznej wartości 10 919 mln euro. W I poł. 2016 r. było 145 IPO o łącznej wartości 14 409 mln euro.
(ISBnews)