Trwa ładowanie...
d972bo0
07-02-2017 10:10

PwC: Polska może rozwijać się najszybciej spośród wszystkich krajów UE do 2050 r

Warszawa, 07.02.2017 (ISBnews) - Tempo rozwoju gospodarczego w Polsce może być najszybsze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej, do 2050 r., podało PwC w raporcie "The long view: How will the global economic order change by 2050?" ("Długoterminowe spojrzenie: jak zmieni się globalny ekonomiczny porządek do 2050 roku?"). Zagrożeniem tej perspektywy może być czynnik demograficzny, podano także.

d972bo0
d972bo0

"Jeden z najlepszych wśród wszystkich krajów potencjał rozwojowy Polski to bardzo dobra wiadomość. Nie możemy jednak zapominać, że mówimy o perspektywie do 2050 r. i szeregu czynników, które będą miały na to wpływ" - powiedział prezes PwC w Polsce Adam Krasoń, cytowany w komunikacie.

Autorzy raportu wskazują, że Polska i Kolumbia, a także Turcja mają największy potencjał, by do 2050 r. odnotować najszybszy wzrost gospodarczy w swoich regionach, co wynika z metodologii uwzględniającej demografię, edukację, postęp technologiczny i poziom inwestycji.

W raporcie podkreślono, że sytuacja demograficzna Polski może stanowić silny czynnik hamujący dobre perspektywy wzrostu gospodarczego.

"Odwrócenie negatywnego trendu demograficznego na pewno nie jest łatwe, ale jest możliwe. Za pierwszy krok możemy uznać wprowadzenie programu 500+, dzięki któremu materialna sytuacja wielu polskich rodzin uległa znacznej poprawie, nie wiemy jeszcze jednak, jak przełoży się to na dzietność. Punktowe działania same w sobie zazwyczaj są niewystarczające i powinny być uzupełnione rozwiązaniami systemowymi" - powiedział starszy ekonomista w PwC Mateusz Walewski, także cytowany w komunikacie.

d972bo0

Eksperci raportu przywołują prognozy demograficznych ONZ wg których liczba ludności w Polsce zmniejszy się średnio o 0,4% rocznie do 2050 r., z czego liczba osób w wieku produkcyjnym będzie maleć o 1% rocznie, jako wynik emigracji, a także jednego z najniższych na świecie wskaźników dzietności.

Pozytywne perspektywy wzrostu gospodarczego pokrywają się z oceną prezesów firm z Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w badaniu PwC "CEO Survey 2017". Wzrostu przychodów w firmach oczekuje 38% w roku br. wobec 37% w ub. r., a kolejne 41% (38% rok temu) jest o tym przekonana "do pewnego stopnia". Jeśli chodzi o perspektywę trzyletnią, wskaźniki te kształtują się odpowiednio na poziomie 44% i 41%. Ponadto 45% (52% globalnie) prezesów firm z CEE w najbliższym roku zamierza zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach, a 37% pozostawi je na tym samym poziomie.

W badaniu liderzy biznesowi w regionie wskazali ryzyka dla ich działalności - tj. 82% wyraziło swoje zaniepokojenie niestabilnością geopolityczną (74% globalnie), 80% wskazało na nadmierne regulacje (tyle samo, co w skali globalnej), a 78% na wzrost gospodarczy (82% globalnie).

Raport "The long view: How will the global economic order change by 2050?" obejmuje perspektywy dla 32 największych gospodarek na świecie odpowiedzialnych za 85% światowego PKB.

(ISBnews)

d972bo0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d972bo0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj