Trwa ładowanie...
dnvt6kh

PZ Cormay chce pozyskać do 40 mln zł z nowej emisji

08.10. Warszawa (PAP) - Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZ Cormay zdecydowało w piątek o emisji 6 mln nowych akcji, z których spółka chce pozyskać do 40 mln zł i wydać na...

Share
dnvt6kh

08.10. Warszawa (PAP) - Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZ Cormay zdecydowało w piątek o emisji 6 mln nowych akcji, z których spółka chce pozyskać do 40 mln zł i wydać na przejęcie i dokapitalizowanie amerykańskiej firmy oraz zwiększenie mocy produkcyjnych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Prywatna emisja akcji może nastąpić w listopadzie i będzie skierowana przede wszystkim do obecnych akcjonariuszy, którzy będą preferowani w nabywaniu walorów (ale nie w ramach prawa poboru).

Pozyskane środki spółka przeznaczy na przejęcie firmy z USA. Dzięki przejęciu oraz dalszemu zwiększeniu sprzedaży przychody Cormaya, mogą sięgnąć w 2011 roku 100 mln zł.

"Na ten cel zamierzamy przeznaczyć maksymalnie 15 mln zł. Dodatkowo chcemy zasilić kapitał obrotowy oraz pomóc w rozwoju - na ten cel przeznaczymy 9 mln zł. Ta firma ma bardzo bogate zaplecze technologiczne, ale brakuje jej środków na rozwój. Dzięki tej akwizycji przejmiemy wysokie marże i uzupełnimy naszą ofertę o 30 nowoczesnych odczynników" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Tuora, prezes Cormay.

dnvt6kh

"Wejście na ten rynek bez przejęcia zajęłoby nam wiele lat i kosztowało dziesiątki milionów złotych. A tak, od stycznia poprzez rentowną spółkę wejdziemy na gigantyczny rynek USA, którego udział w globalnej diagnostyce wynosi 34 proc. Więcej niż Chiny, Rosja i Indie razem wzięte. Rok temu w taki sam sposób (emisja prywatna - przyp. red.) z wielkim sukcesem przejęliśmy szwajcarskie Orphee, teraz czas kolejne przejęcie" - dodał.

Za środki pozyskane z emisji akcji spółka planuje także budowę zakładu w Lublinie. Nowy zakład będzie produkował odczynniki do biochemii i hematologii. Inwestycja ma również objąć budowę montażowni aparatów.

"Ten wydatek bardzo szybko nam się zwróci, popyt mamy zapewniony, brakuje nam mocy. Środki przeznaczymy także na rozwój w dziedzinie immunologii" - dodał Tomasz Tuora.

PZ Cormay jest producentem odczynników diagnostycznych i dystrybutorem sprzętu diagnostycznego. Firma produkuje i sprzedaje testy in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, kardiologii oraz serologii grup krwi.

Spółka oferuje też automatyczne analizatory biochemiczne i hematologiczne. W jej ofercie jest również zautomatyzowany system do analizy parazytologicznej oraz próżniowy system pobierania krwi.

Obecnie kapitał PZ Cormay dzieli się na 24.861.977 akcji.(PAP)

bas/ asa/

dnvt6kh

Podziel się opinią

Share
dnvt6kh
dnvt6kh