PZPM: Liczba rejestracji nowych autobusów wzrosła o 14,5% r/r do 126 w lutym
Warszawa, 23.03.2017 (ISBnews) - Polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 126 nowych autobusów w lutym 2017 r., co oznacza wzrost o 14,5% r/r, wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK, przygotowanej na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.
"W lutym 2017 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 126 nowych autobusów - wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik o 16 szt. wyższy niż rok wcześniej (+14,5%), kiedy sprzedano 110 pojazdów. Natomiast skumulowany wynik autobusowych rejestracji od początku roku jest cały czas na minusie (- 44 szt. / - 16%). Jest to cały czas związane z rekordową sprzedażą w grudniu, kiedy większość producentów przyspieszała sprzedaż i w konsekwencji rejestracje w końcu roku. Miało to również związek z wejściem nowych przepisów w zakresie obowiązującej normy emisji spalin, czyli Euro VI, która weszła na wyższy poziom" - czytamy w komunikacie.
Lutowy wzrost to przede wszystkim efekt lepszych wyników w segmencie autobusów mini, który w lutym br. zanotował po raz kolejny mocny wzrost sprzedaży (+35 szt. / +72,9%).
"Plus odnotował także najsłabszy segment na autobusowym rynku, czyli pojazdy międzymiastowe. Liczba rejestracji wyniosła 8 szt. - to dwa razy więcej w porównaniu z lutym 2016 r. Dobrze też wypadły autobusy turystyczne (+5 szt. / +19,2%) w porównaniu do sytuacji sprzed roku, który osiągnął już wysokie obroty i zanotował - podobnie jak w rekordowym zeszłym roku - sprzedaż na poziomie ponad 30 szt. miesięcznie. Kategoria pojazdów miejskich podobnie jak i w styczniu - znalazła się na minusie. W lutym sprzedano zaledwie cztery autobusy z tego segmentu (-28 szt. / -87,5%), które trafiły do Szczecina. Mimo to nadal wiążemy z tą kategorią spore nadzieje na rekordowy wynik na polskim roku" - czytamy dalej.
W okresie styczeń-luty w Polsce zarejestrowanych zostało 231 szt. fabrycznie nowych autobusów, o 44 szt. mniej niż przed rokiem (-16%).
"Najważniejszym motorem napędowym rynku po dwóch miesiącach br. jest kategoria mini, gdzie zostało zarejestrowanych 151 szt. (+54 szt. / +55,7%). Kolejnym segmentem, który ciągnie całą sprzedaż są autobusy turystyczne z wynikiem 42 rejestracji (-16 szt. / -27,6%). Dobrze też prezentują się pojazdy międzymiastowe z rezultatem 13 rejestracji od początku roku, co przełożyło się na 160% wzrostu w tej grupie. Najsłabszych ogniwem rynku o największym spadku, jest jak na razie segment autobusów miejskich, gdzie skumulowany wynik po styczniu i lutym wynosi 25 egzemplarzy (-90 szt. / -78,3%).
Najwięcej spośród autobusów zarejestrowanych w styczniu i lutym było wyprodukowanych przez Mercedes-Benz (142 szt.), Forda (26), Setrę (9) i Solarisa (8). W kategorii powyżej 8 ton DMC, liderem dużych autobusów jest Mercedes-Benz (32) z 40-proc. udziałem w rynku, na kolejnych miejscach są Setra (9) i Solaris (8).
Liczba autobusów wytworzonych w Polsce i zarejestrowanych w okresie styczeń-luty to 10 szt., czyli 4,3% liczby rejestracji, podano także.
(ISBnews)