Trwa ładowanie...
d3uk487

PZU do majowego walnego podejmie decyzję ws. emisji długu

...

Share
d3uk487

12.03. Warszawa (PAP) - PZU (Zobacz notowania spółki ») chce do majowego Walnego Zgromadzenia zdecydować w sprawie emisji długu - poinformował w środę Andrzej Klesyk, prezes PZU.

"Najprawdopodobniej przed WZ ogłosimy, co zrobimy z zapowiadaną emisją długu. PZU może wyemitować obligacje z punktu widzenia płynnościowego. Jedyną rzeczą jest to, czy ten dług może być podporządkowany. Prowadziliśmy dyskusje z KNF" - powiedział Klesyk.

Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF poinformował w środę, że obecne prawo nie pozwala ubezpieczycielom na emisję długu podporządkowanego.

d3uk487

"Musimy przeanalizować, co powiedział przewodniczący, zobaczyć, czy nam się to się opłaca. (...). Najprawdopodobniej będziemy starali się emitować dług w innej walucie niż złoty" - powiedział Klesyk.

Prezes podtrzymał, że emisja byłaby w euro lub USD.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wypłata dywidendy z kapitału nadwyżkowego miała być uzależniona od przeprowadzenia emisji długu podporządkowanego. PZU planował emisję długu w wysokości do 3 mld zł do połowy 2014 roku.

PZU wypłaciło już część kapitału nadwyżkowego w formie zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 w wysokości 1,72 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Dodatkowo PZU planowało wypłatę pozostałej części kapitału nadwyżkowego w formie dywidend w maksymalnej kwocie do 1,3 mld zł za lata 2014 i 2015.

d3uk487

Zgodnie z nową polityką kapitałową i dywidendową całkowita kwota dywidend wypłaconych w oparciu o kapitał nadwyżkowy za lata 2013-2015 nie może przekroczyć 3 mld zł.

PZU informował wcześniej, że w przypadku braku zgody KNF na zaliczenie długu podporządkowanego do środków własnych, nie nastąpi wypłata dywidend z kapitału nadwyżkowego, natomiast zaliczka na poczet dywidendy wypłacona w roku 2013 będzie stanowiła część dywidendy wypłaconej w oparciu o zysk netto osiągnięty w 2013 roku. (PAP)

seb/ ana/

d3uk487

Podziel się opinią

Share
d3uk487
d3uk487