Trwa ładowanie...
d25icwf

PZU liczy na odbudowę rentowności portfela ubezpieczeń komunikacyjnym w 2017 r.

Warszawa, 10.11.2016 (ISBnews) - Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) nadal będzie koncentrować się na poprawie rentowności w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych OC i spodziewa się, że osiągnie ją w przyszłym roku, poinformowali przedstawiciele spółki. 

Share
d25icwf

"Poprawy wymaga nadal niska rentowność portfela ubezpieczeń komunikacyjnych. Mieliśmy wojnę cenową, która mocno wpływała na rynek. Chodzi także o rekomendacje dotyczące szkody. My lepiej przetrwaliśmy ten okres. Wprowadzamy nowy pricing, dostosowujemy ceny do poszczególnych ryzyk" - powiedział Krupiński podczas konferencji prasowej.

Członek zarządu Tomasz Kulik podkreślił, że PZU rozpoczęło delikatną podwyżkę cen w niektórych produktach komunikacyjnych w ostatnim kwartale ub. roku i kontynuowało ją w tym roku już na większą skalę.

"W tym roku mamy jeszcze problem z rentownością. Byliśmy ostrożni, jeśli chodzi o podwyżki cen. Widzimy wzrost szkód osobowych i odszkodowań. Wprowadziliśmy rekomendacje KNF. To ma też wpływ na nasze wyniki. W tym roku podjęliśmy decyzję o cenach, ale potrzebujemy jeszcze czasu, aby poprawić rentowność w komunikacji. Nie wiem, w którym kwartale przyszłego roku to się stanie" - powiedział członek zarządu PZU Roger Hodgkiss.

Według Kulika, spadek rentowności został zahamowany przede wszystkim nie ze względu na wyższą cenę, ale to, co się dzieje po stronie zarządzania portfelem, podejścia do likwidacji szkód.

d25icwf

"Udało nam się poprawić OC w tym roku. To cały czas nie jest portfel rentowny, ale ta niewielka różnica wpływa pozytywnie na wynik. Dziś naszym wyzwaniem jest poprawa wyników w OC komunikacyjnym" - powiedział Kulik.

Przypis składki brutto w ubezpieczeniach komunikacyjnych w segmencie masowym wzrósł do 4,17 mld zł na koniec września wobec 3,22 mld zł rok wcześniej jako efekt wzrostu średniej składki w następstwie stopniowo wprowadzanych podwyżek.

Strata w z działalności operacyjnej wyniosła 149 mln zł w I-III kw. wobec 69 mln zł straty rok wcześniej i wynikała ze wzrostu częstości szkód oraz wyższego poziomu rezerw na odszkodowania.

Udział PZU w ubezpieczeniach AC wynosił 42,5% na koniec I półr., zaś udział w OC komunikacyjnym sięgał 40,8%.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)

d25icwf

Podziel się opinią

Share
d25icwf
d25icwf