Trwa ładowanie...
d4bvr4s

Quercus TFI: To powinien być całkiem dobry rok dla rynku akcji, szczególnie MSP

Warszawa, 26.02.2015 (ISBnews) - Quercus TFI spodziewa się całkiem dobrego roku dla rynku akcji. O ile 2014 rok należał dużych spółek, to bieżący rok powinien być pozytywny dla małych i średnich. Quercus TFI liczy na wzrost aktywów pod zarządzaniem, a tym samym - wyników finansowych w 2015 roku w porównaniu z ub. rokiem, poinformował prezes Sebastian Buczek.

Share
d4bvr4s

"Nastawiamy się, że to będzie niezły rok dla polskich akcji. Mamy kilka powodów, dlaczego warto w nie inwestować. Pierwszy - to trwająca na świecie hossa - amerykańskie indeksy w ciągu trzech lat wzrosły o ponad 50%, a WIG o niecałe 30%, co powoduje, że akcje w Polsce są znacznie tańsze. Drugi powód - to przyjazne banki centralne, które drukują pieniądze na potęgę i zalewają rynki miliardami" - powiedział Buczek podczas konferencji prasowej.

Zdaniem prezesa, obecnie rentowność obligacji doszła już do "szklanego sufitu", a akcje ostatnio były tak tanie w 2012 roku, a jeszcze tańsze - w I kw. 2009 r. Jest to ważny argument za ich zakupem, zaś dodatkowo w marcu spodziewa jest dalsza obniżka stóp procentowych - o 25 lub 50 punktów bazowych. Cięcia stóp już spowodowały wzrost cen akcji, szczególnie małych i średnich firm.

"2013 rok to był okres, w którym górowały małe i średnie spółki. Indeksy wzrosły o 30%. W 2014 sytuacja się odwróciła - małe i średnie taniały do sierpnia, a później zaczęły zachowywać się lepiej i w tym roku wracamy do tendencji z 2013 roku, choć nie zakładamy aż tak znaczących wzrostów" - podkreślił Buczek.

d4bvr4s

Dodał, że po wiele polskich spółek mogą sięgać zagraniczni inwestorzy, ponieważ są liczone z dyskontem. W jego ocenie, teraz jest dobry moment na inwestowanie, bo dodatkowo kurs walutowy jest sprzyjający.

"Pozostajemy wierni idei, że jeśli zarabiać pieniądze, to w segmencie małych i średnich spółek. Musimy jeszcze bardziej myśleć o rynkach zagranicznych. Na pewno będziemy przyglądać się dużym rynkom, np. niemieckiemu" - powiedział prezes.

W 2014 roku zysk netto Quercusa wyniósł 31,38 mln zł i był niższe o 19% w skali roku. W samym IV kw. zysk netto sięgnął 6,7 mln zł wobec 6,9 mln zł rok wcześniej.

Przychody netto wyniosły 103,9 mln zł wobec 122,09 mln zł rok wcześniej, w tym przychody z tytułu zmiennej opłaty za zarządzanie zmniejszyły się do 3,06 mln zł z 31,36 mln zł rok wcześniej. Przychody z tytułu stałej opłaty za zarządzanie wzrosły natomiast do 97,9 mln zł wobec 78,5 mln zł rok wcześniej.

d4bvr4s

"Wierzymy w poprawę sytuacji na rynku w bieżącym roku. Kondycja firmy jest dobra, poziom gotówki i ekwiwalentów to 46,5 mln zł. Mamy nadzieję, że nasze wyniki inwestycyjne poprawią się, co z kolei powinno wpłynąć na pojawienie się napływów nowych środków" - powiedział Buczek.

Aktywa pod zarządzaniem Quercus TFI wyniosły 2,9 mld zł na koniec 2014 r. wobec 4,2 mld zł rok wcześniej.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. przez grupę doświadczonych specjalistów z branży inwestycyjnej. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

(ISBnews)

d4bvr4s

Podziel się opinią

Share
d4bvr4s
d4bvr4s