Trwa ładowanie...
d4h74k6

Rada Warszawy chce przekształcać szpitale w spółki

Stołeczni radni chcą, by najbardziej zadłużone lecznice zostały przekształcone w spółki w ramach rządowego programu "Ratujemy polskie szpitale". Rada Warszawy podjęła w nocy z czwartku na piątek uchwałę w tej sprawie.

d4h74k6
d4h74k6

Chodzi o szpitale: Wolski, Praski, Grochowski oraz na Solcu. Wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz podkreślał podczas sesji, że uchwała jest tylko intencją przystąpienia do programu, a nie decyzją o przekształceniu szpitali. _ Do tego będzie potrzebna kolejna uchwała _ - zaznaczył.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, przekształcenie stwarza możliwość znaczącej poprawy kondycji finansowej oraz efektywności lecznic oraz możliwość spłaty części zobowiązań przejętych przez jednostki samorządu.

Zaplanowany na lata 2009-2011 rządowy program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

d4h74k6

Program "Ratujemy polskie szpitale" powstał po podtrzymaniu w grudniu ubiegłego roku przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia.

Udział w programie jest dobrowolny. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Samorządy, które zdecydują się na udział w programie, mają przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia podda je audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego - ocenie ekonomicznej i finansowej.

Po pozytywnej ocenie będzie potrzebna akceptacja wojewody, po czym mają być podpisywane umowy z ministrami zdrowia i finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które przystąpią do programu, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.

d4h74k6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h74k6