Trwa ładowanie...
d3gajwd

Radom/ Budżet obywatelski w 2017 r. wyniesie 4,8 mln zł

4,8 mln zł przeznaczy w 2017 r. Radom na przedsięwzięcia realizowane w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Prezydent miasta podkreśla, że szanse na realizację mają zarówno duże projekty ogólnomiejskie, jak i pomysły dotyczące mniejszych grup mieszkańców.

Share
d3gajwd

Magistrat będzie przyjmował wnioski od 12 do 24 stycznia. Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski, miasto czeka na dobre pomysły, których realizacja ułatwi bądź uatrakcyjni życie radomian.

Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Mateusz Tyczyński zadeklarował, że wnioskodawcy mogą liczyć na pomoc urzędników w przygotowaniu projektów. "Można zgłaszać swoje pomysły jako ogólne szkice. Wspólnie wypracujemy szczegóły i przejdziemy przez procedurę opiniowania wniosku" - zapewnił Tyczyński.

Projekty zakwalifikowane do głosowania zostaną oficjalnie przedstawione 29 kwietnia. Głosowanie odbędzie się między 4 maja a 3 czerwca. O tym, które projekty zostaną zakwalifikowane do realizacji, radomianie dowiedzą się 4 lipca.

d3gajwd

W regulaminie budżetu obywatelskiego na rok 2017 znalazło się kilka nowości. Wprowadzono m.in. zapis, że projekty, w tym również szkolne, np. budowa boisk, muszą być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców.

W 2016 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu zostanie zrealizowanych 20 projektów. Powstanie m.in. placówka dla osób z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Sfinansowany zostanie też zakup ambulansu dla pogotowia oraz akcja oprysków przeciwko komarom i kleszczom. Na ten cel przeznaczono w sumie 4,8 mln zł. Radomianie, popierając poszczególne projekty do budżetu obywatelskiego na rok 2016, oddali łącznie ponad 12,5 tys. głosów.

Ubiegłoroczny budżet obywatelski w Radomiu wynosił 4,2 mln zł. W ramach tych funduszy m.in. wybudowano obserwatorium astronomiczne, powstały też nowe boiska, place zabaw oraz ścieżki rowerowe.

Budżet obywatelski to część budżetu samorządowego, co do przeznaczenia której decyzję podejmują mieszkańcy lub zrzeszające ich organizacje. Odbywa się to na ogół poprzez głosowanie - osobiste lub w formie elektronicznej. Pierwszy budżet obywatelski na terenie Polski wprowadzono w 2011 roku w Sopocie.

d3gajwd

Podziel się opinią

Share
d3gajwd
d3gajwd