Radom/Leśnicy zamierzają sprzedać w tym roku 1,7 mln m sześć. drewna
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Radomiu planuje w 2015 roku pozyskać i sprzedać ok. 1 mln 750 tys. metrów sześć. drewna. Drewno od leśników kupuje co roku kilkaset firm oraz odbiorcy detaliczni.
Jak poinformowała rzeczniczka RDLP w Radomiu, Edyta Nowicka, w tym roku zaplanowano wzrost o ok. 50 tys. m sześć drewna w stosunku do ub. roku. Jak dodała, wzrost ilości drewna zaplanowanego do pozyskania i sprzedaży wynika "z obowiązujących planów urządzania lasu, zatwierdzanych przez ministra środowiska dla poszczególnych nadleśnictw".
Pozyskane rocznie przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu drewno stanowi ok. 2,5 proc. zasobów drzewnych na terenie jej działania; wynoszą one blisko 81 mln m sześć. grubizny brutto. Ilość drewna przeznaczona do pozyskania i sprzedaży w ciągu jednego roku stanowi 80 proc. rocznego przyrostu.
Drewno z radomskich i świętokrzyskich lasów kupuje kilkaset firm, od bardzo dużych, jak zakłady celulozowo-papiernicze, zakłady płyt drewnopodobnych, produkcji palet, tartaczne - do małych zakładów rzemieślniczych, kupujących rocznie niewielkie ilości, po ok. 200-500 m. sześć.
Leśnicy prowadzą także sprzedaż drewna na potrzeby nabywców detalicznych, głównie dotyczy to zaopatrzenia w drewno opałowe. W 2015 r. RDLP w Radomiu planuje również sprzedać w ramach sprzedaży detalicznej ok. 197 tys. m sześć. drewna opałowego, w większości liściastego.
Planowana na poziomie RDLP w Radomiu średnia cena sprzedaży jednego metra sześciennego drewna w 2015 r. wynosi 186 zł (netto ).
Z ogólnej ilości sprzedawanego drewna w 2015 r. zdecydowaną większość, tj. ok. 77 proc., stanowi drewno iglaste, głównie sosna, modrzew, jodła, świerk. Wśród sprzedawanego drewna liściastego przeważa dąb, a następnie brzoza, buk, olcha.
Największe ilości drewna pozyskiwane są w nadleśnictwach: Ostrowiec Świętokrzyski, Staszów, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Suchedniów.
Drewno jest sprzedawane przedsiębiorcom m.in. za pośrednictwem specjalnie utworzonego w tym celu internetowego systemu sprzedaży: portalu leśno-drzewnego i serwisu aukcyjnego "e-drewno". W ocenie rzeczniczki taki system sprzedaży zapewnia równy dostęp wszystkim podmiotom gospodarczym do zakupu drewna.
Nowicka podkreśliła, że wycinkę drzew w lesie prowadzi się w celach hodowlanych, sanitarnych, jak również - handlowych. "Wycinane są drzewa przeszkadzające w rozwoju innym, usuwane są drzewa chore, obumarłe, zaatakowane przez szkodniki. Wycinane są również fragmenty drzewostanów, uszkodzonych podczas klęsk żywiołowych" - dodała Nowicka.
Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha. Zajmują obszar województwa świętokrzyskiego, południowej części mazowieckiego oraz niewielkie fragmenty małopolskiego i łódzkiego. Znajdujące się na tym terenie Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju.