Trwa ładowanie...
mfw
03-11-2016 11:59

Radykalny ruch Egiptu. Wartość waluty o 50 procent w dół

Bank centralny Egiptu ogłosił dewaluacja egipskiego funta.

Radykalny ruch Egiptu. Wartość waluty o 50 procent w dółFot: emi moriya/flickr (CC BY-SA 2.0)
d1oesey
d1oesey

Bank centralny Egiptu uwolnił kurs funta egipskiego i podniósł stopy procentowe. Działania te zostały podjęte ze względu na wymagania Międzynarodowego Funduszu Walutowego stawiane przed tym krajem podczas negocjacji w sprawie udzielenia rządowi w Kairze kredytu o wartości 12 miliardów dolarów - podaje portal Bloomberg.com.

W sumie poziom dewaluacji egipskiej waluty wyniósł prawie 50 procent. Jej wartość zamieniono z 8,9 na 13 funtów egipskich w stosunku do dolara z możliwością odchylenia o 10 procent w górę i w dół. Kurs ten będzie obowiązywał do czwartkowego popołudnia, a następnie zostanie uwolniony.

Oprócz dewaluacji, egipski bank centralny podniósł stopy procentowe o 3 punkty, aby przywrócić zaufanie rynku. Ostatnią dewaluację instytucja ta przeprowadziła w marcu tego roku. Bank ma również zaprzestać finansowania deficytu budżetowego.

Bank centralny Egiptu zdecydował się na te działania ze względu na negocjacje prowadzone z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie 12 miliardów dolarów pożyczki. Pieniądze te mają pomóc ożywić egipską gospodarkę, która cały czas nie może się podźwignąć po rewolucji w 2011 roku.

Zmiany te dobrze wpływają na giełdę w Kairze. Jej główny indeks zyskiwał około 8 procent, po ogłoszeniu tej decyzji.

d1oesey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oesey