Trwa ładowanie...
d2v71az
14-05-2015 16:35

Radziwiłł: w kolejnych miesiącach skala deflacji będzie się zmniejszać

W kolejnych miesiącach skala deflacji będzie się zmniejszać - ocenia wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Zaznaczył, że o wyższym od spodziewanego wskaźniku inflacji przesądził większy od zakładanych wzrost ceny żywności.

d2v71az
d2v71az

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny w kwietniu br. były niższe o 1,1 proc. w porównaniu do kwietnia ub.r., wobec spadku w wysokości 1,5 proc. w marcu br. W ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen o 0,4 proc., po wzroście o 0,2 proc. w marcu br. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w kwietniu spadły o 1,2 proc. rok do roku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.

Wiceminister finansów Artur Radziwiłł zwrócił uwagę w komentarzu przekazanym PAP, że nieco wyższa od prognoz dynamika cen odnotowana w kwietniu (w ujęciu miesięcznym) wynikała przede wszystkim z wyższej od zakładanej przez MF skali podwyżek cen żywności. Jego zdaniem zwłaszcza wzrost cen owoców okazał się większy od wzorca sezonowego. Natomiast zmiany cen paliw oraz odzieży i obuwia były zgodne z oczekiwaniami resortu finansów.

"Można wstępnie szacować, że inflacja bazowa (tj. wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności oraz cen energii) w kwietniu wzrosła do 0,3-0,4 proc. w skali rocznej (wobec 0,2 proc. przed miesiącem). Utrzymująca się od lipca 2014 r. deflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych to efekt umiarkowanej presji płacowej i ujemnej luki produktowej (co przekłada się na niską inflację bazową) oraz wciąż niskich cen energii i żywności" - poinformował Radziwiłł.

"Obecnie przewidujemy, że w kolejnych miesiącach br. skala deflacji (w ujęciu rocznym) będzie nadal zmniejszać się, a szybkość tych zmian będzie w znacznym stopniu zależała od sytuacji na rynkach surowcowych" - dodał.

d2v71az

Wiceminister zaznaczył, że w kwietniu odnotowano przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności (o 0,6 proc. mdm), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen owoców i warzyw. Wyższe niż przed miesiącem były także ceny odzieży i obuwia (o 3,1 proc., co było zgodne z wzorcem sezonowym) oraz ceny transportu (o 0,9 proc., głównie w wyniku wzrostu cen paliw). Wpływ podwyżek cen w tych trzech grupach na wskaźnik CPI wyniósł 0,38 pkt. proc.

Radziwiłł wskazał, że w ujęciu rocznym największy spadek cen dotyczył transportu (9,1 proc.), odzieży i obuwia (5,1 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (2,5 proc.), chociaż w przypadku tej ostatniej grupy skala spadku cen uległa wyraźnemu ograniczeniu (o 1,0 pkt. proc.). Natomiast najwyższy wzrost cen miał miejsce w łączności (4,9 prc.).

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az