Trwa ładowanie...
duwlb96
21-11-2016 18:04

Rafako rozmawia z Tauronem ws. zwiększ. kwoty na blok w Jaworznie o 127 mln zł

Warszawa, 21.11.2016 (ISBnews) - Rafako rozpoczęło uzgodnienia z Tauronem Wytwarzanie - spółką zależną Taurona Polskiej Energii - w sprawie zwiększenia kwoty kontraktu na budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie o 127 mln zł i wydłużenia terminu realizacji o 10 miesięcy, podało Rafako.

duwlb96

"Emitent oraz podmiot zależny emitenta - spółka pod firmą E003B7 Sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu (SPV) rozpoczęli w dniu 14-09-2016 roku proces uzgodnień ze spółkami Tauron Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Jaworznie oraz Tauron Polska Energia S.A. z siedzibą w Katowicach, dotyczący zmiany treści postanowień kontraktu z dnia 17 kwietnia 2014 roku na budowę nowych mocy w technologiach węglowych w Tauron Wytwarzanie S.A. - budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II - w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku" - czytamy w komunikacie.

Rozpoczęcie powyższych negocjacji dotyczących zmiany treści postanowień kontraktu wynika z tego, iż po zawarciu kontraktu oraz po przejęciu przez Rafako terenu budowy, zostały przeprowadzone przez podwykonawcę szczegółowe badania gruntu pod planowanym blokiem energetycznym, w wyniku których stwierdzono, że grunt ten, wbrew wcześniejszym badaniom przeprowadzonym na zlecenie zamawiającego przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nie nadaje się do posadowienia bezpośredniego budowli wchodzących w skład bloku.

"Celem uniknięcia katastrofy budowlanej konieczne więc było wykonanie przez SPV prac dodatkowych, których wykonanie nie było możliwe do przewidzenia na etapie przygotowywania oferty na budowę, a polegających na wykonaniu posadowienia pośredniego budowli bloku w postaci pali i ścian szczelinowych. Prace te zostały zlecone wyspecjalizowanym podmiotom i wykonane w latach 2015-2016" - czytamy dalej.

Dodatkowo okazało się, że wykonawca musi znacznie zwiększyć tonaż konstrukcji stalowych szeregu obiektów budowlanych realizowanych w ramach budowy bloku w stosunku do tonażu ujętego w wynagrodzeniu wykonawcy. Zostało to spowodowane zmianą obowiązujących norm technicznych, mających bezpośredni i istotny wpływ na realizację kontraktu.

duwlb96

"Po wykonaniu powyższych prac, Rafako S.A. oraz SPV doręczyło w dniu 14 września 2016 roku zamawiającemu wniosek o podwyższenie ceny kontraktu o kwotę 127 mln zł oraz wydłużenie terminu realizacji kontraktu o 10 miesięcy" - napisano także.

W tym samym dniu miało miejsce spotkanie negocjacyjne w sprawie podwyższenia ceny kontraktu oraz wydłużenia terminów realizacji kontraktu, na którym to spotkaniu strony postanowiły rozpocząć proces uzgodnień dotyczący zmiany treści postanowień kontraktu.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG w upadłości układowej. W 2015 r. spółka miała 1,55 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)

duwlb96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duwlb96