Trwa ładowanie...
d2vujhl

Rafako złożyło ofertę wiążącą na ZE PAK, Enea i CEZ zrezygnowały

30.06. Warszawa (PAP) - Rafako złożyło ofertę wiążącą na zakup ZE PAK. Z wyścigu o prywatyzowaną przez Skarb Państwa spółkę wycofały się Enea i CEZ. Sprawy nie komentuje RPG...

d2vujhl
d2vujhl

30.06. Warszawa (PAP) - Rafako złożyło ofertę wiążącą na zakup ZE PAK. Z wyścigu o prywatyzowaną przez Skarb Państwa spółkę wycofały się Enea i CEZ. Sprawy nie komentuje RPG Partners.

W środę minął termin składania ofert wiążących na kupno 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin.

Wcześniej do kolejnego etapu prywatyzacji zostały dopuszczone cztery spółki: CEZ, Enea, Rafako i RPG Partners Limited.

Ofertę wiążącą złożyło Rafako.

d2vujhl

"Mogę potwierdzić, że złożyliśmy ofertę na ZE PAK" - powiedział PAP Mariusz Różacki, prezes Rafako.

Ze złożenia oferty zrezygnował z kolei CEZ.

"Po przeprowadzeniu due diligence zdecydowaliśmy o nieskładaniu oferty na PAK" - powiedział PAP Sebastian Włodarski, rzecznik CEZ Polska.

O rezygnacji ze złożenia oferty na PAK poinformowała też Enea.

"Enea była zainteresowana zakupem ZE PAK jako dodatkowego aktywa wytwórczego. Przeprowadzona analiza due diligence pozwoliła Enei wykazać trzy powody rezygnacji z tej inwestycji" - powiedział rzecznik prasowy Enei Paweł Oboda.

d2vujhl

"Po pierwsze zidentyfikowaliśmy ryzyka. Po drugie nie mieliśmy dostępu do dokumentów, o które wnioskowaliśmy, a które naszym zdaniem powinny być przeanalizowane na tym etapie procesu. Po trzecie brak porozumienia z trzecim akcjonariuszem w sprawie ładu korporacyjnego" - dodał.

Joe Cook, rzecznik prasowy spółki RPG Partners, należącej do Zdenka Bakali, który kontroluje też koncern górniczy New World Resources (NWR) nie chciał skomentować, czy jego firma złożyła ofertę na ZE PAK.

ZE PAK SA jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni wynosi 2.467 MW. Akcjonariuszami ZE PAK są grupa Elektrimu (ponad 47 proc. kapitału i kontrola operacyjna) oraz Skarb Państwa (50 proc.)

Kopalnie Adamów i Konin zajmują się eksploatacją złóż węgla brunatnego na potrzeby ZE PAK. (PAP)

pel/ gor/

d2vujhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vujhl