Trwa ładowanie...
d3zaqjx
d3zaqjx

Rafał Sadoch z GO Markets: Wzrost PKB sięgnie 3,5% w tym roku dzięki konsumpcji

Warszawa, 21.09.2015 (ISBnews) - W II półroczu br. nastąpi m.in. wzrost inwestycji i konsumpcji prywatnej, dzięki temu średnioroczne tempo wzrostu PKB znajdzie się na poziomie około 3,5%, ocenia w rozmowie z agencję ISBnews główny ekonomista GO Markets Rafał Sadoch.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zaqjx

"Dynamika PKB wydaje się dosyć stabilna. Nie oczekuję ani większego wyhamowania dynamiki PKB ani większego przyspieszenia. Znajdujemy się w pobliżu zdrowego wzrostu PKB, który powinien byś kontynuowany w kolejnych kwartałach i utrzymać się w okolicach 3,5%" - powiedział ISBnews Sadoch.

Jego zdaniem, będzie to możliwe dzięki popytowi krajowemu. "Konsumpcja prywatna na poziomie 3% wydaje się mieć perspektywę wzrostu w kolejnych kwartałach, na co składa się szybki spadek bezrobocia i wysoki historycznie wzrost płac realnych" - podkreślił ekonomista.

Jednocześnie dodał, że spożycie publiczne może wpłynąć na wzrost w III i IV kwartale br., a będzie to związane z okresem przedwyborczym, choć wpływ tego nie będzie tak duży, jak przed wyborami samorządowymi w 2014 r. "Szacuję, że dynamika inwestycji w IV kw. wyniesie ok. 8%, a spożycia publicznego około 4%" - powiedział.

d3zaqjx

"W przyszłym roku inwestycje będą dalej rosły w mocnym tempie, ale raczej spodziewałbym się ich dynamiki w okolicach 7% kwartalnie. Jest to bardziej prawdopodobne niż dwucyfrowy wzrost jaki zanotowaliśmy na początku tego roku" - prognozuje Sadoch.

Sadoch uważa, że wśród czynników wpływających negatywnie na PKB w Polsce należy wymienić m.in. słabe wciąż ożywienie w strefie euro, a także ryzyko spowolnienia naszego głównego partnera handlowego jakim jest niemiecka gospodarka ze względu na perturbacje gospodarcze w Chinach.

"Myślę, że silny popyt konsumpcyjny i inwestycje sprawiają, że nie musimy obawiać się znaczącego wyhamowania dynamiki wzrostu, z drugiej strony bez trwałej poprawy w strefie euro zauważalne przyspieszenie dynamiki PKB jest mało prawdopodobne" - wskazał ekonomista.

Sadoch uważa, że złoty ma tendencję do aprecjacji. "Odkładanie podwyżki stóp procentowych przez Fed może wpłynąć na umocnienie złotego. W przeciwnym kierunku oddziałuje jednak niepewność polityczna oraz ryzyko kolejnych obniżek stóp procentowych przez RPP" - podsumował ekonomista.

Marek Knitter

(ISBnews)

d3zaqjx

Podziel się opinią

Share

d3zaqjx

d3zaqjx