Trwa ładowanie...
dzwprku
12-07-2016 13:58

Randstad: Wskaźnik rotacji na rynku pracy wzrósł do 29% r/r w II kwartale

Warszawa, 12.07.2016 (ISBnews) -  Rotacja na polskim rynku pracy pokazuje tendencję wzrostową i wskaźnik ten wyniósł 29% w II kw. br. Jest to wzrost o 2 pkt proc. wobec roku ubiegłego i wzrost o 4 pkt proc. kw/kw, wynika z 24 edycji sondażu ?Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. W Europie wskaźnik ten wzrósł do 23% z 21% kwartał wcześniej.

dzwprku
dzwprku

Główne powody rotacji na rynku pracy to znalezienie lepszych warunków zatrudnienia (44%), osobiste pragnienie zmiany (26%) oraz zmiany w strukturze firmy (tj. zwolnienie pracownika ) i na tę przyczynę wskazywało 26% respondentów, którzy zmienili w ostatnim półroczu miejsce pracy.

"Niekwestionowana jest obecnie poprawa pozycji pracownika na rynku pracy. Ale to nie chroni nas przed zmianą pracy" - powiedział doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz na konferencji prasowej.

Według wskaźnika mobilności (stworzonego przez Randstad, informującego o otwartości pracownika na zmianę zatrudnienia), Polacy są najbardziej otwarci na zmianę pracy w całej Europie. Wskaźnik ten wyniósł 111 dla Polski wobec 103 dla 19 badanych krajów Europy w II kw. br. Na kolejnych pozycjach znalazły się Francja i Wielka Brytania.

Pomimo wysokiej rotacji na rynku pracy, 37% respondentów zadeklarowało pewne obawy o utrzymanie pracy w ciągu najbliższych 6 m-cy, co oznacza wzrost o 7 pkt proc. wobec I kw. W Europie 30% ankietowanych wskazywało na tę obawę.

dzwprku

Wzrost obaw o utratę pracy w Polsce wystąpił we wszystkich grupach wiekowych i dotyczył wszystkich form zatrudnienia. Najmniej utraty pracy obawiali się samozatrudnieni (23%) o zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony (33%).

Respondenci bardzo optymistycznie oceniają perspektywy rynku pracy. "Aż 72% badanych jest przekonanych, że wciągu najbliższych 6 m-cy może znaleźć nową, podobną do obecnej pracy, a 77% widzi szansę znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia. Więcej wiary w miękkie lądowanie po porzuceniu poprzedniego pracodawcy mieli wyłącznie Czesi (wskaźniki odpowiednie 73% i 82%)" - czytamy w raporcie.

"Coraz więcej pracodawców sygnalizuje problem braku pracowników. Silniejsze niż w innych państwach europejskich obawy o utratę pracy są uzasadnione, ponieważ nasza gospodarka wymaga głębszej i szybszej restrukturyzacji niż gospodarki bardziej rozwiniętych państw" - podsumował Mordasiewicz.

Sondaż został przeprowadzony przez ankiety online w grupie respondentów 18-65 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień. Próba w Polsce wyniosła ok. 800 osób. W całym badaniu bierze udział ok. 14 tys. osób. Badanie przeprowadzono w maju i czerwcu br.

(ISBnews)

dzwprku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzwprku