Raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa - wnioski
Dziś o 14.30 opublikowany został raport USDA zawierający pierwsze prognozy popytu i podaży pszenicy kukurydzy i soi na nadchodzący sezon. Wnioski z majowego raportu mogą mieć istotny wpływ na notowania tych surowców.
11.05.2011 15:43
Dziś o 14.30 opublikowany został raport USDA zawierający pierwsze prognozy popytu i podaży pszenicy kukurydzy i soi na nadchodzący sezon. Wnioski z majowego raportu mogą mieć istotny wpływ na notowania tych surowców.
Rynek pszenicy:
Najnowsza prognoza dla rynku pszenicy pokazuje, iż rynek powoli stabilizuje się. Analitycy USDA spodziewają się niewielkiego deficytu na rynku wielkości ok.1 mln ton (w sezonie 2010/2011 deficyt wyniósł ponad 14 mln ton). Wzrost produkcji powinien wynieść 21,4 mln ton głównie na skutek lepszych prognoz produkcji w krajach byłego Związku Radzieckiego, Unii Europejskiej, Afryki Północnej , Indii i Kanady. Prognozowany wzrost konsumpcji wynosi 8,4% r/r. Prognozowany poziom zapasów wynosi 181,3 mln, ok. 1 mln ton mniej niż sezon wcześniej.
Rynek kukurydzy:
Prognoza dla rynku kukurydzy przynosi jeszcze większą zmianę niż prognoza dla rynku pszenicy. Analitycy USDA przewidują nadwyżkę produkcji wielkości 7 mln ton, głównie na skutek wzrostu produkcji w USA, Argentynie, Chinach, Rosji, Meksyku i Ukrainie. Konsumpcja w nadchodzącym sezonie ma wzrosnąć o ponad 2,5% . Prognozowany poziom zapasów na świecie wynosi 129 mln ton, ok. 7 mln ton więcej niż sezon wcześniej.
Rynek soi:
Na rynku soi USDA spodziewa się lekkiego pogorszenia sytuacji. W nadchodzącym roku nadwyżka produkcji ma wynieść ok. 1 mln ton (w sezonie 2010/2011 nadwyżka wyniosła ok. 8 mln ton). Największy wpływ w bieżącym sezonie na sytuację na rynku soi powinno mieć rosnące zapotrzebowanie ze strony Chin (prognozowany wzrost konsumpcji w Państwie Środka: 8% r/r) oraz stabilizacja poziomu produkcji. Zapasy na świecie w nadchodzącym sezonie mają spaść o 2 mln ton.
Podsumowanie:
Raport USDA powinien sprzyjać spadkom cen surowców rolnych. Prognozy produkcji i konsumpcji na rynkach pszenicy i kukurydzy potwierdzają, iż okres wysokich cen powinien przełożyć się na wzrost produkcji i wyeliminowanie niedoborów. Tak jak pisaliśmy w naszym raporcie z rynku surowców (http://www.xtb.pl/repository/Raport%20z%20rynku%20surowcow%2012%2004%202011.pdf), rola prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa jest fundamentalna i bardzo często, właśnie publikacje USDA były przyczynkiem do dużych spadków cen na rynku „softów”. Jednakże, należy pamiętać, że w przypadku tego rynku ogromną niewiadomą jest pogoda, która w zeszłym sezonie była jedną z najważniejszych przyczyn wzrostu cen na rynkach rolnych. Ważną rolę odgrywają również stopy procentowe Amerykańskiego Banku Centralne i ceny ropy naftowej. Nawet jednak zakładając utrzymanie się obecnego konsensusu (pierwsza podwyżka stóp dopiero w I kw. 2012 r.) oraz stabilizację cen ropy na obecnym poziomie, ceny towarów rolnych powinny zniżkować w
perspektywie najbliższych miesięcy.
Paweł Kordala
młodszy analityk rynków finansowych
XTB