Raport: dyskryminowani niepełnosprawni
Osoby niepełnosprawne mogą działać, pracować, wykonywać swe obowiązki i realizować się zawodowo tak samo, jak ludzie fizycznie zdrowi. Mogą... jeśli tylko da się im na to szansę.
16.08.2005 | aktual.: 08.09.2005 09:44
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl pokazują, iż aż 91 % internautów dostrzega zjawisko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. 60 % jako główny powód takiego stanu rzeczy wskazuje obawy pracodawców przed koniecznością zapewnienia takim osobom jakichś dodatkowych udogodnień lub świadczeń, których nie musieliby płacić, zatrudniając osoby w pełni sprawne. Natomiast 31 % uważa, że istnieje lęk przed niepełnosprawnością samą w sobie. Zaledwie 9 % biorących udział w ankiecie nie zauważyło niczego niepokojącego w nastawieniu pracodawców do osób niepełnosprawnych (zobacz wykres)
.
O ile zapewnienie pracodawcom odpowiednich informacji dotyczących warunków zatrudniania osób niepełnosprawnych mogłoby pomóc w poprawie sytuacji tych ostatnich na rynku pracy, o tyle niepokojący jest fakt istnienia obaw i lęków związanych z samym kalectwem. Trudno bowiem oczekiwać nagłej zmiany nastawienia do osoby niepełnosprawnej od kogoś, kto podchodzi do niej nieufnie i z lękiem. Takie zmiany wymagają sporo czasu, wiadomości, ale przede wszystkim chęci, by przełamywać fałszywe stereotypy.
Tymczasem coraz częściej twierdzi się, że pracodawcy unikają zatrudniania osób niepełnosprawnych. Czego się obawiają? Niższej wydajności takich osób? Konieczności zapewnienia rzekomo licznych przywilejów i przystosowania pomieszczeń firmy do potrzeb nowych pracowników?
Pracodawcy tłumaczą się też niekorzystnymi z ich punktu widzenia przepisami, które trzeba respektować, jeśli zatrudnia się niepełnosprawnych.
A może nie mamy do czynienia z żadną formą dyskryminacji, lecz winę za trudności w zdobyciu pracy przez osoby niepełnosprawne ponosi ogólnie zła sytuacja na polskim rynku pracy?
A jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?
Czekamy na opinie w tej sprawie.