Trwa ładowanie...
oprac. Tomasz Sąsiada
08-12-2018 19:05

Raport: Niemcy wyzyskują pracowników z zagranicy

Raport Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka DIMR piętnuje m.in. wyzysk obcokrajowców na niemieckim rynku pracy. Problem dotyczy też obywateli UE.

Raport: Niemcy wyzyskują pracowników z zagranicyŹródło: flickr.com, fot: paleanu (CC BY 2.0)
d3ashrp
d3ashrp

Na początek rumuński inżynier budowlaniec otrzymywał wypłatę nieregularnie, a potem w ogóle żadnej. Kiedy zaczął uskarżać się na tę sytuację, dostał SMS-em wypowiedzenie. Nie jest to pojedynczy przypadek, jak podaje Niemiecki Instytut Praw Człowieka (DIMR) w swoim trzecim z kolei raporcie rocznym nt. praw człowieka w Niemczech.

Niemiecki rynek pracy nie zapewnia obcokrajowcom żadnej ochrony przed wyzyskiem. Konsekwencje są widoczne gołym okiem. Wynagrodzenie obcokrajowców leży przeciętnie poniżej wynagrodzenia minimalnego, które wynosi obecnie 8,84 euro, nie płaci się im za nadgodziny i zapewnia zakwaterowanie w fatalnych warunkach. Niejednokrotnie groźbami a nawet przemocą powstrzymuje się ich od szukania pomocy.

Jak wynika dalej z raportu, pracodawcy nie płacą też pracownikom składek na ubezpieczenia społeczne. Ofiarą tej sytuacji padają w pierwszym rzędzie imigranci z krajów UE oraz z Pakistanu, Syrii i Peru.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

Do przypadków ciężkiego wyzysku wg raportu DIMR dochodzi w branży budowlanej, w sektorze opieki nad osobami starszymi, w branży transportowej, w firmach sprzątających oraz w przypadku prostytucji. Zdaniem dyrektorki DIMR Beate Rudolf ciężki wyzysk w pracy jest aktualnie biznesem, który niesie za sobą niewielkie ryzyko. - Osoby te nie mają praktycznie żadnej możliwości dochodzenia w sądzie praw płacowych – powiedziała Rudolf.

d3ashrp

Winna temu jest często trudna sytuacja, w jakiej znajdują się ci ludzie. Brak znajomości języka i praw oraz uzależnienie ekonomiczne prowadzą do tego, że wiele ofiar nie szuka pomocy. Brak umów o pracę czy odcinka wypłaty utrudniają pozew przeciwko pracodawcy. Jednym słowem, kto znajdzie się bez pracy na ulicy i nie ma żadnych dowodów, nie ma szans na zmianę swojej sytuacji.

DIMR apeluje w związku z tym o uproszczenie praw dot. płac. Beate Rudolf proponuje m.in. poprawę możliwości korzystania z powództwa zbiorowego przeciwko pracodawcom-wyzyskiwaczom oraz dopuszczenie do procesów precedensowych. Powinno też dojść prewencyjnie do zaostrzenia obowiązku prowadzenia przez pracodawcę dokumentacji nt. zawartych umów o zatrudnienie oraz rzeczywistego czasu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ashrp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ashrp