ycipk-3qif7b

Raport o inflacji nie sprzyja złotemu. Nie będzie podwyżek stóp procentowych

Bank centralny spodziewania się wyhamowania wzrostu cen. Dynamika pozostanie poniżej docelowych 2,5 proc. do końca 2019 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport o inflacji nie sprzyja złotemu. Nie będzie podwyżek stóp procentowych
(Fotolia, Fot: whitelook)
ycipk-3qif7b

Tydzień rozpoczyna się od osłabienia złotego i wzrostu notowań kursów wymiany najważniejszych walut. Ma to związek m.in. z publikacją najnowszego raportu NBP. Wskazuje, że wzrost inflacji powinien wyhamować, co powstrzyma podwyżki stóp procentowych w Polsce. Co najmniej do końca tego roku.

NBP opublikował raport na temat inflacji. To jeden z najważniejszych dokumentów, w oparciu o które Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych. Te bowiem powinny być tak ustalane, by wspierały osiągnięcie ustawowego celu banku, jakim jest dbanie o stabilny poziom cen w kraju.

Ostatnio ekonomiści z niepokojem spoglądają na bardzo mocny wzrost inflacji, która przez ponad 2 lata była ujemna, a tylko w ciągu dwóch miesięcy wzrosła do 1,8 proc. To wynik głównie wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych. Wszystko wskazuje na to, że w lutym wzrost cen rok do roku przyspieszył do 2,1 proc. Oficjalne dane poznamy we wtorek.

ycipk-3qif7b

Jak długo wartość wskaźnika będzie rosła? NBP w raporcie uspokaja, że średni poziom inflacji w całym tym roku powinien wynieść 2 proc., a więc powinna wyraźnie wyhamować. Na tym samym poziomie prognozuje inflację w 2018 roku. Według banku centralnego, pozostanie poniżej docelowych 2,5 proc. do końca 2019 roku.

To dobra wiadomość dla konsumentów, bo oznacza, że sytuacja jest opanowana i podwyżki cen nie będą jeszcze bardziej dotkliwe. Jednocześnie jest to wskazówka, że najprawdopodobniej jeszcze długo poczekamy na podwyżki stóp procentowych. Z punktu widzenia naszej waluty nie jest to najlepsza sytuacja, bo w razie osłabienia złotego, nie będzie szans na wsparcie ze strony NBP.

W poniedziałek od wczesnych godzin porannych złoty traci względem najważniejszych walut. Kursy wymiany wzrosły w kilka godzin o około 2 grosze. Za dolara przed południem trzeba było zapłacić 4,07 zł, za franka 4,04 zł. Około 4,96 zł kosztował funt brytyjski, a euro 4,34 zł.

Poniedziałkowe notowania dolara, franka, funta i euro

ycipk-3qif7b

Pierwszej podwyżki stóp procentowych w kraju można spodziewać się dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku - komentuje Konrad Ryczko, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ. Zresztą sam przewodniczący RPP po ostatnim posiedzeniu przyznał, że osobiście nie widzi potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian do końca tego roku.

Odkładanie w czasie podwyżek stóp procentowych przez RPP może być szczególnie odczuwalne w przypadku dolara, którego umacniają kolejne podwyżki stawek przez Fed. Amerykański bank centralny w ostatnich kilkunastu miesiącach dwukrotnie wykonał taki ruch. Najprawdopodobniej trzecia podwyżka stóp procentowych będzie mieć miejsce w tym miesiącu - decyzja już w środę. Do końca roku można się spodziewać jeszcze kolejnych dwóch.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qif7b

ycipk-3qif7b
ycipk-3qif7b