Trwa ładowanie...
d4f760o

Raport PAIiIZ i HSBC: Polska skutecznie przyciąga inwestycje zagraniczne (aktl.)

#
dochodzi inf. o drugim raporcie nt. atrakcyjności województw
#

Share
d4f760o

03.12. Warszawa (PAP) - Polska skutecznie przyciąga inwestycje z zagranicy i aż 98 proc. inwestorów, którzy ulokowali kapitał na jej terytorium, uczyniłoby to ponownie - wskazuje ogłoszony w czwartek raport PAIiIZ i HSBC. Podkreśla też, że barierę wciąż stanowią biurokracja i słaba skuteczność sądów gospodarczych.

W ocenie inwestorów Polska osiągnęła 3,7 na 5 możliwych punktów. 98 proc. przebadanych na potrzeby raportu firm zagranicznych stwierdziło, że zainwestowałoby w Polsce ponownie. Jak zaznaczył prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, klimat inwestycyjny jest najlepszy od 2007 roku.

Mocne strony Polski to stabilność gospodarcza i polityczna, rozumiane jako trwały rozwój gospodarczy i trwałość instytucji, uważanych w krajach rozwiniętych za normalne - tłumaczył Majman, odwołując się do raportu. Inne wskaźniki, pozytywnie opisujące kraj, to rozbudowany rynek wewnętrzny, dostępność tzw. ekosfery biznesu, czyli kooperantów, dostawców, bazy surowcowej oraz kapitał ludzki. "Inwestor przychodzi i właściwie wszystko jest" - podkreślił szef PAIiIZ.

d4f760o

Inwestorzy według opracowania PAIiIZ i HSBC wciąż jednak skarżą się na rozbudowaną biurokrację, nieefektywne sądownictwo gospodarcze, niestałość reguł, przepisy podatkowe i funkcjonowanie fiskusa, prawo budowlane i gospodarcze. "To są nasze największe słabości" - zauważył Majman.

Jak wynika z opracowania, największe pozytywne zmiany inwestorzy dostrzegają w obszarze infrastruktury, jakości pracy administracji publicznej. "Infrastruktura jest mocną stroną w argumentacji za inwestowaniem w Polsce" - podkreślił prezes. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, niedostatecznie rozwinięta infrastruktura była postrzegana w kategorii barier.

"Raport świadczy o naszej normalności. O tym, że staliśmy się normalnym rynkiem w pojęciu krajów rozwiniętych, europejskich" - zaznaczył szef PAIiIZ.

W opracowaniu przypomina się także, że Polska znalazła się wśród 20 światowych liderów pod względem napływu inwestycji. W 2014 roku w formie bezpośrednich inwestycji napłynęło do Polski 13,9 mld dolarów.

d4f760o

Raport powstał na podstawie badania na zlecenie PAIiIZ i banku HSBC, przeprowadzonego wśród 100 przedsiębiorstw między 28 września a 16 października 2015 r. Współpracowała przy nim firma audytorsko-doradcza Grant Thornton.

PAIiIZ na osobnej konferencji przedstawiła w czwartek także swój drugi raport, dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej województw. Wynika z niego, że zmniejsza się dystans między liderami, a gminami z końca tabeli, choć nadal najwięcej inwestycji przyciągają "lokomotywy rozwoju", czyli stolice regionów i gminy z nimi sąsiadujące.

W czołówce rankingu znalazły się województwa: mazowieckie, dolnośląskie, śląskie i małopolskie. Mazowsze - wskazywali autorzy raportu - charakteryzuje jednak największe zróżnicowanie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej; koncentracja występuje w Warszawie i w drugim, a nawet trzecim pierścieniu gmin wokół metropolii. Najbardziej zrównoważona sytuacja w skali kraju występuje natomiast w woj. śląskim, gdzie większość gmin przedstawia wysoką atrakcyjność.

d4f760o

Podziel się opinią

Share
d4f760o
d4f760o