ycipk-xi9xbg

Raty kredytów we frankach wracają do poziomu sprzed Brexitu

To jednak niewielkie pocieszenie. Dla dużej części frankowiczów, mimo wielu lat spłaty, zadłużenie wcale nie zmalało.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raty kredytów we frankach wracają do poziomu sprzed Brexitu
(Fot: Bartosz Wawryszuk)
ycipk-xi9xbg

Najbliższa rata kredytów hipotecznych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie może być o około 60 zł niższa niż poprzednia. To efekt osłabienia franka w ostatnim czasie. Korzystną zmianę możemy zawdzięczać szwajcarskiemu odpowiednikowi NBP.

Od rana rosną kursy dolara i euro. Przed południem za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 3,98 zł, a za euro 4,37 zł. Wyjątkiem jest frank szwajcarski, który od wtorku słabnie. Jego notowania zeszły poniżej 4 zł i są na najniższym poziomie od momentu ogłoszenia wyników referendum w Wielkiej Brytanii.

Kurs wymiany franka na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy

ycipk-xi9xbg

Z wyliczeń Expandera wynika, że najbliższa rata kredytów hipotecznych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie może być w związku z tym o około 60 zł niższa niż poprzednia. Jej wysokość będzie niemal taka sama jak w kwietniu.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera przypomina, że dokładnie przed miesiącem kurs franka wynosił aż 4,14 zł. - Raty kredytów w tej walucie nie obniżą się jednak w takim samym stopniu, jak jej wartość w stosunku do złotówki. Zmiana będzie mniejsza, gdyż rośnie stawka oprocentowania LIBOR CHF 3M, od której zwykle uzależnione jest oprocentowanie kredytów we frankach - komentuje Sadowski.

Wyliczenia dotyczą przykładowego kredytu na kwotę 300 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat w sierpniu 2008 roku. Niestety taki kredytobiorca i tak musi płacić ratę wyższą o blisko 500 zł niż ta płacona zaraz po zaciągnięciu kredytu.

- Frank jest traktowany przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań. Wraz z pojawieniem się obaw związanych z decyzją Brytyjczyków, do Szwajcarii zaczęły płynąć pieniądze, umacniając walutę. W ostatnich dniach sytuacja się jednak zmieniła - komentuje Sadowski. - Być może dzięki temu, że od referendum minęło już trochę czasu i inwestorzy zaczęli oswajać się z tym, co się stało. Przyczyną osłabienia franka może być również to, że na rynku walutowym interweniuje Szwajcarski Bank Narodowy.

ycipk-xi9xbg

Jak zauważa ekspert Expandera, dla wielu frankowiczów obniżenie raty o 60 zł jest niewielkim pocieszeniem. Ich zadłużenie przy obecnym kursie jest ogromne. Dla omówionego w przykładzie kredytu na 300 tys. zł, mimo 8 lat spłaty, zadłużenie wynosi aż 485 tys. zł.

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-xi9xbg

ycipk-xi9xbg
ycipk-xi9xbg