Reaktywacja firm będzie trudniejsza

Sejm wprowadził wczoraj zmiany w prawie, które powinny wyeliminować nieprawidłowości w reaktywacji przedwojennych spółek.

Reaktywacja firm będzie trudniejsza
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Posłowie uchwalili ustawę zmieniającą ustawę – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ograniczy ona możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Sądy rejestrowe mają badać prawidłowość wszystkich czynności wymaganych do rejestracji, a ze względu na częste nieprawidłowości przy przerejestrowywaniu spółek zawiązanych przed 1 września 1939 r. w postępowaniach obowiązkowo ma brać udział prokurator.

Gdy złożony został wniosek o wpis do KRS spółki wpisanej do rejestru handlowego, będzie on mógł wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały wspólników (walnego zgromadzenia), gdy jest ona sprzeczna z prawem, umową spółki lub statutem bądź dobrymi obyczajami. Może też żądać wznowienia postępowania rejestrowego w sprawach o wpis do KRS spółek kapitałowych zawiązanych przed

1 września 1939 r. Ma to uniemożliwić, a przynajmniej znacznie utrudnić wykorzystywanie dawnych spółek handlowych do występowania z różnego rodzaju nieuprawnionymi roszczeniami wobec Skarbu Państwa, samorządów i innych podmiotów.

Wyłącznie też sądy rejestrowe, a nie – jak obecnie – sąd opiekuńczy, będą mogły ustanawiać kuratorów dla spółek kapitałowych, które nie mają powołanych organów. One będą również badać, czy akcjonariusze, którzy podjęli uchwały reaktywujące organy dawnych spółek, spełnili wymogi rejestracji i umarzania niektórych dokumentów na okaziciela (głównie akcji i udziałów), emitowanych przed 1 września 1939 r. Ustawa idzie teraz do Senatu.

—d.fr.

krsprawo handlowefirma

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)