Realizacja zysków po zwycięstwie Obamy
Na rynakch nastąpiła realizacja zysków po spodziewanym zwycięstwie Obamy. Oczywiście to tylko pretekst, bo niewiele jeszcze wiadomo i przyszłej polityce nowego prezydenta.
05.11.2008 11:28
Indeksy odbiły się o około 20% w bardzo krótkim czasie. W ostatnich kilku dniach zaobserwować można na indeksach amerykańskich sekwencję jednodniowych płytkich korekt spadkowych oraz jednodniowych impulsów wzrostowych.
Dolar i jen umacniają się od rana w ramach trwającej konsolidacji. Dzisiaj o 11:00 publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Popołudniu zapoznamy się z raportem ADP o zmianie zatrudnienia oraz indeksem ISM z sektora usług. Sektor usług jest bardzo ważny dla gospodarki amerykańskiej i pogorszenie się jego kondycji będzie kolejnym negatywnym czynnikiem działającym na rynki. Dolar nadal w zasadzie nie reaguje na złe dane makroekonomiczne, ale indeks dolara odbił sie niedawno od bardzo istotnych oporów technicznych. Można zauważyć, że waluta amerykańska radzi sobie w ostatnich dniach zdecydowanie gorzej w relacji do walut o bardzo dobrych fundamentach, np. do dolara kanadyjskiego.
Następne kilka dni będzie kluczowe dla rynków. Utrzymanie się ostatnich tendencji będzie sygnałem trwalszej poprawy nastrojów i uprawdopodobni przedłużenie się korekty wzrostowej nawet do końca roku. Powrót silniejszych spadków przywróci nerwowość na rynkach. Spokój jest dobry dla rynków - zmienność i wahania to sygnał ucieczki kapitału.
EURPLN
Konsolidacja na złotym przedłuża się, a zakres wahań jest coraz węższy. Mimo uspokojenia na rynku zmienności implikowane utrzymują się na wysokich poziomach, co wskazuje na ciągłą obawę przed nagłym osłabieniem złotego. Wybicie z formacji trójkąta / chorągiewki powinno nastąpić niedługo - być może nawet dzisiaj. Brak wybicia zaneguje formację. Rynki na które reaguje złoty nadal tkwią w trendzie bocznym, co sprzyja uspokojeniu nastrojów. Pozytywnym sygnałem jest brak osłabienia złotego, mimo realizacji zysków na giełdach i spadku EURUSD.
EURUSD
Scenariusz utrzymania się trendu bocznego sprawdza się, ale wahania są ciągle bardzo dynamiczne. Wczorajsze osłabienie dolara do euro zatrzymało się przy 1,30, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% fali spadkowej 1,33-1,26. Zakładając utrzymanie trójkowej sekwencji fal, kurs EURUSD powinien jeszcze raz przetestować opór przy 1,33. Najbliższym wsparciem pozostaje 1,26. Powrót poniżej tego poziomu będzie sygnałem powrotu do trendu spadkowego.
Indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro okazały się gorsze od oczekiwań, ale nie przełożyło się to na osłabienie euro.
GBPUSD
Korelacja funta z eurodolarem ponownie umocniła się, z tym, że funt pozostaje nieco słabszy do euro. EURGBP testuje opór w strefie 0,81-0,815. Osłabienie funta przed danymi o produkcji przemysłowej sugeruje, że rynek obawia się gorszych danych. Po publikacji może wystąpić spike cenowy, a następnie realizacja zysków. Trend boczny powinien się utrzymać ze względu na jutrzejszą decyzję Banku Anglii. Najbliższym wsparciem jest strefa 1,5587-1,56, a oporem wczorajszy szczyt.
USDJPY
Kolejne próby spadków na USDJPY spotykają się z popytem, który winduje kursy do coraz wyższych poziomów. Lokalne minima wypadają coraz wyżej, ale dynamika krótkoterminowego trendu wzrostowego jest niska. Najbliższym poziomem, który należy obserwować, to okolice 98 w pobliżu poprzedniego dołka. Znaczące przebicie tego poziomu zaneguje trwającą sekwencję wzrostową i zmieni układ sił na rynku. W innym przypadku można spodziewać się kolejnej próby przebicia 100. Coraz więcej wskazuje na realizację tego drugiego scenariusza. Przemawia za tym lekki spadek zmienności oraz odnotowany popyt na opcje jen put (sprzedaży jena).
IDMSA.PL