Trwa ładowanie...

Rejent przechowa e-depozyt na DVD

Notariusze będą przyjmować na przechowanie dane zapisane na informatycznych nośnikach danych.

Rejent przechowa e-depozyt na DVDŹródło: Jupiterimages
d15h01j
d15h01j

Taką możliwość przewiduje projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który trafił właśnie do Sejmu.
Dotychczasowa regulacja ustawowa depozytu notarialnego mówi, że notariusze mogą przyjmować na przechowanie pieniądze i papiery wartościowe (te tylko w związku czynnością notarialną, której dokonuje kancelaria) oraz dokumenty. Przepisy mówią, że do depozytu można złożyć wszelkiego rodzaju dokumenty, nawet w zamkniętych kopertach.

Projekt precyzuje, że notariusz będzie mógł przyjmować również dokumenty i inne dane zapisane na informatycznych nośnikach danych, czyli – zgodnie z ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – materiały lub urządzenia służące do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej (przykładowo: płyty CD, DVD, przenośne pamięci USB).

Przed złożeniem w notarialnym sejfie osoba składająca depozyt będzie musiała podpisać kopertę z dokumentem zapisanym na nośniku informatycznym.

Uzasadniając projektowane rozwiązanie, Ministerstwo Gospodarki, które jest jego autorem, twierdziło, że powinno się promować rozszerzenie wachlarza depozytowych usług notarialnych. Wygląda jednak na to, że w przyjętej postaci nie wprowadza ono niczego szczególnie nowego. Już dziś bowiem, przyjmując dokument do tradycyjnego depozytu, notariusz nie odmówi jego przechowania dlatego, że jest zapisany na płycie CD, a nie na papierze. Chodzi przecież tylko o sposób utrwalenia.

Tak jak w wypadku przechowania papierów, po przyjęciu cyfrowego dokumentu do przechowania, notariusz spisze protokół oraz ustali, komu i pod jakimi warunkami będzie mógł go wydać (np. spadkobiercy).

—Ireneusz Walencik

d15h01j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15h01j