Na rynek trafiła rekordowa liczba mieszkań. Skutki już widać

We wrześniu na wynajem trafiła rekordowa od dwóch lat pula mieszkań, tymczasem kulminacja najmów miała miejsce już w sierpniu. Właściciele nie mieli wyjścia, musieli spuścić ceny - pisze w piątek "Puls Biznesu".

We wrześniu na wynajem trafiła rekordowa od dwóch lat pula mieszkań
We wrześniu na wynajem trafiła rekordowa od dwóch lat pula mieszkań
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rafal Chojnacki
oprac. KKG

Jak podaje "Puls Biznesu", na koniec września liczba ofert wynajmu w serwisie Otodom była o 10 proc. wyższa niż pod koniec sierpnia i aż o 53 proc. wyższa rok do roku. Wynajmujący dodali we wrześniu prawie 20 tys. nowych ofert i reaktywowali 5,7 tys. - najwięcej od początku 2022 r. We Wrocławiu i Poznaniu pula dostępnych lokali wzrosła o ponad 20 proc., a w Trójmieście - o blisko 30 proc. - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głośne "nie" dla atomu. Powód? Bo za drogi. "Myśliwce też kosztują, ale dają bezpieczeństwo"

Zdaniem starszej analityczki Otodomu Karoliny Klimaszewskiej "widać, że nadmiarowy popyt na rynku najmu związany z napływem uchodźców z Ukrainy już się wchłonął".

Co za tym idzie – zwiększyła się liczba dostępnych lokali. Ponadto prawdopodobnie część posiadających mieszkania na wynajem w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, takich jak Trójmiasto, czekała do września z przekierowaniem ich z najmu krótkoterminowego do długoterminowego - zaznaczyła.

Minęli się z falą poszukujących mieszkania

Gazeta zauważa, że kto czekał z ogłoszeniem do końca wakacji, minął się z największą falą poszukujących. Od sierpnia do września liczba wyszukań spadła o 20 proc. Właściciele mieszkań są zmuszeni do obniżania cen.

Najemcy nieco rzadziej decydowali się także na zawarcie transakcji, o czym świadczy 5-procentowy spadek rotacji ofert - informuje "PB".

Ceny najmu mieszkań w Polsce są nadal wysokie. To oczywiście wpływa też na większą skłonność do współdzielenia mieszkań, aby dzięki temu było też z kim dzielić się kosztami. To wprost przekłada się na tzw. przeludnienie mieszkań, które według danych Eurostatu za 2022 r. jest w Polsce największym w Europie - czytamy w analizie Bartosza Turka, głównego analityka HREIT.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)