Rekordowa sesja transferowa

Rekordowym wynikiem zakończyła się sierpniowa sesja transferowa uczestników otwartych funduszy emerytalnych. Według naszych szacunków, wartość środków przenoszonych do innych OFE w ślad za 89,1 tys. osób jakie zdecydowały się na zmianę funduszu, wyniosła 640 mln PLN.

Rekordowym wynikiem zakończyła się sierpniowa sesja transferowa uczestników otwartych funduszy emerytalnych. Według naszych szacunków, wartość środków przenoszonych do innych OFE w ślad za 89,1 tys. osób jakie zdecydowały się na zmianę funduszu, wyniosła 640 mln PLN. To o ponad +27% więcej niż w trakcie poprzedniej sesji transferowej, jaka miała miejsce w maju bieżącego roku. W skali ostatniego roku (cztery sesje), wartość środków przenoszonych pomiędzy poszczególnymi OFE przekroczyła 1,9 mld PLN, co stanowi 2,9% średniej wartości ich aktywów netto z ostatniego roku.

W sierpniu, dominującą pozycję w transferach utrzymało OFE Credit Suisse L&P, w którym różnica pomiędzy środkami otrzymanymi wraz z przychodzącymi a środkami przekazanymi do innych OFE w ślad za odchodzącymi uczestnikami przekroczyła +124 mln PLN. Patrząc na wyniki kolejnych sesji transferowych możemy śmiało mówić i swoistej specjalizacji tego OFE w pozyskiwaniu środków tą drogą. Kolejne fundusze pozyskały "per saldo" zdecydowanie niższe kwoty. OFE Ergo Hestia otrzymało +47,4 mln PLN, a do Sampo trafiło +32,9 mln PLN. Co ciekawe, pierwszy z funduszy pozyskał zdecydowanie mniej osób (4,1 tys. osób) niż drugi (7,7 tys. osób). A to oznacza, że w przypadku OFE Ergo Hestia nowi uczestnicy to osoby, które od momentu rozpoczęcia reformy zdołały zgromadzić na swoich kontach emerytalnych zdecydowanie więcej środków.

Wśród funduszy, które zanotowały przewagę wypłat nad pieniędzmi pozyskanymi wraz z nowymi uczestnikami , na szczególną uwagę zasługują OFE Commercial Union oraz Skarbiec Emerytura. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z rekordowym saldem wpłaconych i wypłaconych środków, choć nie do końca powinno to dziwić. Największe fundusze stanowią bowiem naturalne "zaplecze" dla kreatywnych agentów, którzy w tym konkretnym przypadku mogą dodatkowo wykorzystać pogorszenie wyników inwestycyjnych z 2003-i części 2004 roku. Nie mniej jednak, gdy odniesiemy wartość salda wypłat transferowych do wartości aktywów netto największego OFE na polskim rynku, to uszczerbek poniesiony w wyniku tych operacji stanowi niewielki ułamek zarządzanych środków. Nieco inaczej wygląda sytuacja drugiego przywoływanego funduszu. Skarbiec Emerytura z kwartału na kwartał "oddaje" innym 2-3% łącznej wartości zarządzanych przez siebie środków. W ciągu ostatnich trzech lat wartość transferowych wypłat zdecydowanie przekroczyła 500 mln PLN, a
liczba osób które zdecydowały się opuścić to OFE od stycznia 2003 roku wynosi już 125 tys. osób. To połowa tego, co udało się pozyskać przy okazji przejęcia funduszu emerytalnego Ego. W tym kontekście dziwnie wyglądają opublikowane przez Skarbiec na stronie internetowej wyniki badań z których wynika, że "…Istotnym wyróżnikiem (…) Fuduszu jest wysoki stopień satysfakcji dotychczasowych Klientów. Zgodnie z przeprowadzonymi przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia badaniami okazuje się, że: aż 70% naszych Klientów chętnie poleciłoby OFE Skarbiec - Emerytura osobom z najbliższej rodziny i znajomym, ponad 64% badanych Klientów jest zadowolonych z dotychczas wypracowanej rentowności OFE Skarbiec - Emerytura."

Zdaniem PTE tak wysoka ocena wystawiona przez klientów jest dowodem na to, że fundusz i towarzystwo zapewniają wysoką jakość obsługi oraz w długim terminie efektywnie inwestują składki uczestników funduszu. Z ta teorią nie zgodziło się jednak 125 tys. osób wycofując po drodze z funduszu 0,5 mld PLN.

Zespół Analiz Online

Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)