Trwa ładowanie...

Rekordowe ceny jabłek. Sadownicy mają powody do zadowolenia

Polskie jabłka osiągnęły najwyższe ceny na rynku unijnym. Powodem słabe zbiory i niska dostępność.

Rekordowe ceny jabłek. Sadownicy mają powody do zadowoleniaŹródło: money.pl
d2y919a
d2y919a

– Ceny jabłek na rynku krajowym pod koniec sezonu 2019/2020 osiągnęły rekordowy poziom – komentuje dla "Rzeczpospolitej" Mariusz Dziwulski, ekspert zespołu analiz sektorowych PKO BP. Po chudych latach niskich cen w skupie krajowy owoc osiągnął szczyty.

Większość odmian jabłek zdrożała czterokrotnie - wskazuje dziennik. W czerwcu ich cena na unijnym rynku przekroczyła 109 euro za 100 kg. To prawdziwy rekord. Nigdy dotąd jabłka nie kosztowały tak dużo.

Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", Polska jest jednym z największych sadowników w Europie, ale nasze środowisko producentów jest bardzo słabo zorganizowane, a siła negocjacji w kontaktach z pośrednikami znikoma. Dlatego też to skupy dyktują ceny za owoce. Nierzadko poniżej kosztów produkcji.

d2y919a

Co spowodowało wywindowanie cen jabłek? Mariusz Dziewulski tłumaczy to słabymi zbiorami i niską dostępnością do owocu. - Przyczyną zwyżek była niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych – zaznacza na łamach "Rz".

d2y919a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y919a